Rokonizmus felsőfokon Baróton, a polgármester azon dolgozik, hogy a környék teljes oktatási rendszerét felesége igazgatósága alá vonja.
/// Frissítés: Tamás Sándor cáfolja forrásaink azon információit, amelyek szerint neki üzleti kapcsolata lenne Benedekékkel. Soha nem is volt üzleti kapcsolata velük, állítja. Bocsánatot kérek Tamás Sándortól a tévedésért és az őt ért kellemetlenségért. ///
2020 szeptemberében Benedek Huszár János megnyeri a polgármesteri választásokat Baróton. Nem telik el egy év, 2021 augusztusában feleségét, Benedek Erikát kinevezik a baróti Gaál Mózes iskola igazgatójának.
Hogy igazgató maradhasson, jelentkezik az igazgatói versenyvizsgára, de állítólag egy hamisított igazolással jelentkezik, ezért kizárják a vizsgáról. Hogy a neki kiszemelt helyet ne foglalhassa el senki, a megyei RMDSZ, azaz Tamás Sándor megyei elnök, a polgármester kérésére nem ad beleegyezést az ellenjelöltjének, hogy részt vehessen a vizsgán.
És utána azoknak sem ad, akik a polgármester terveit nem támogatják. Mert közben a polgármester, kapcsolatrendszerét és a város közpénzét nem kímélve, keményen dolgozik azon, hogy összevonja a helyi iskolákat, és az így keletkező mamutintézmény élére a feleségét állítsa.
A mindeközben felgyűlt törvénytelenségek miatt nyomoz az ügyészség, hivatallal való visszaélés, zsarolás, okirat-hamisítás és csalás gyanújával.
Erről fog szólni ez a cikk, lássuk a részleteket:
Hogyan lett a polgármester-feleségből iskolaigazgató?
A járványhelyzetre hivatkozva hosszú ideig nem voltak megtartva az iskolaigazgatói vizsgák, ez vezetett oda, hogy 2021 augusztusában a lejárt mandátumú igazgatókat kinevezéssel erősítették meg a helyükön az új, hamarosan tartandó versenyvizsgáig.
Baróton ez egy meglepő változást hozott. A Gaál Mózes iskolában a régi igazgató helyére az új polgármester feleségét, Benedek Erikát nevezte ki igazgatónak a tanfelügyelőség.
Hiába tiltakozott levélben a minisztériumnál Bán Annamária, a volt igazgató. Hiába hivatkozott a minisztérium átiratára, amely a kontinuitás elvének alkalmazására figyelmeztet, illetve arra, hogy igazgatóként ő is leadta beleegyezését a saját újbóli kinevezésére. Hiába hivatkozott sikeres igazgatói múltjára, vagy arra, hogy ez egy politikai döntés volt, és hogy még az aligazgatót is lecserélték egy, a Benedek családhoz közel álló személyre. Nem történt semmi, a polgármester felesége maradt az igazgató.
A főtanfelügyelő által aláírt kinevezés egyértelműen politikai volt, véli az ügyet és a politikai színteret jól ismerő forrásunk. „De ezért még csak nem is lehet haragudni Imrére, neki nem volt mit tennie, kinevezte” – mondja, Kiss Imre megyei főtanfelügyelőt felmentve a felelősség alól. Majd hozzáteszi: a székely megyékben, mint ahogyan az egész országban, a főtanfelügyelők politikailag vannak kinevezve. Itt nálunk az RMDSZ adja a főtanfelügyelőket, és ezért a fentről érkező politikai utasításokat végrehajtják. Ennyi.
A hamis igazolás és a vizsgáról való kizárás
Röviddel a kinevezés után eljött a versenyvizsga ideje. A vizsgára a polgármester felesége is jelentkezett. De előbb ehhez egy igazolást hamisított magának, állítja az ügyészséghez elküldött feljelentésében Bán István, a volt igazgatónő férje.
Bán az ügyben több feljelentést is tett, különböző hatóságoknál. Az általa begyűjtött dokumentumokat megkapom másoktól, különféle forrásaimtól, de azért vele is szeretnék beszélni, ezért megkeresem, egy héttel az anyag megjelenése előtt. Vállalja, hogy ő tette a feljelentéseket, mert szerinte erről egyenesen kell beszélni, nem szeret bujkálni.
Azért jelentette fel Benedek Erikát, mert zavarta az igazságérzetét, amit a feleségével tett. Nem az, hogy lecserélték, mert az egy politikai döntés volt, s az normális ebben a politikai közegben. De az már nem normális, mondja, és ez hozta ki a sodrából, hogy a feleségét nem abba a munkakörbe helyezte vissza Benedek Erika, ahonnan ezelőtt 9 évvel előbb aligazgató majd igazgató lett, hanem száműzte őt vidékre, az egyik falusi iskolába helyezte ki. Ez vitte rá Bánt arra, hogy törvényes utakon kezdje el keresni az igazát. Benedekék is jóval kezdtek ki, Bán nyugdíjazása előtt a pénzügy vezetője volt, tehát van egy kis tapasztalata kérvényírásban.
Bán feljelentése szerint a vizsga előtt leadandó dokumentumok között kellett szerepeljen a jelentkező előző évi munkahelyi kiértékelése, amelyet Benedek Erika saját maga írt alá, vagy a vele együtt kihelyezett aligazgatónővel íratta alá. Az igazgató munkáját az iskola vezető bizottsága kellett volna, hogy kiértékelje, nem az igazgató saját maga. Ezt a törvénytelenséget Bán jelezte a vizsgabizottságnak. Mikor a feljelentésről értesült, Benedek Erika összehívta az iskola vezető bizottságát, és ismét hamisíttatott magának egy igazolást, állítja Bán, aki ezt ismét jelezte a vizsgabizottságnak. Benedek Erikát végül kizárták a vizsgáról.
Megpróbálom más forrásokból is ellenőrizni Bán állításait, és egy, a tanfelügyelőség által kiállított dokumentumban azt találom, hogy a kivizsgálás alapján a Gaál Mózes iskolában 2021. szeptember 10-éig nem történt meg a tanerők kiértékelése törvényesen, és hogy a gyanúk tisztázását a bűnügyi hatóságok végzik. Ennek alapján jogos volt Bán gyanúja, hogy hamisított irattal jelentkezett Benedek Erika, és érthető a vizsgáról való kizárása is.
Tamás Sándor foglalja a helyet a polgármester feleségének
Hogy nehogy valaki elfoglalja az igazgatói posztot amíg a polgármester feleségének el nem simítják az utat, az ellenjelöltet erőből állítják le.
Gazdag Katalinnak, aki szintén megpályázta volna a Gaál Mózes iskola igazgatói állását, megyei szintről adnak negatív engedélyt, így ő nem tudja elfoglalni a helyet.
A levelet Tamás Sándor, a Kovászna megyei RMDSZ elnöke írja alá. Ebben kedvezőtlen véleményezést ad a polgármester feleségének ellenjelöltjéről, a baróti polgármester, Benedek Huszár János átiratára hivatkozva.
Hogy megértsük, hogyan keveredik bele Tamás Sándor és az RMDSZ ebbe az ügybe, azt kell tudnunk, hogy a kisebbségi nyelvű iskolákban az igazgatójelölteknek élvezniük kell annak a pártnak a támogatását, amelyik az illető kisebbséget képviseli a parlamentben.
Magyar nyelvű iskolák esetében az RMDSZ beleegyezésére van szüksége minden igazgatójelöltnek. Ez nyilván védi a magyar iskolákat attól, hogy egy-egy nacionalista román igazgató átvegye felettük a hatalmat, de ugyanakkor azt is eredményezi, hogy az RMDSZ gyakorlatilag ráteszi a kezét az egész romániai magyar tanügyre, mert saját embereit teheti oda igazgatónak, és eltávolíthat mindenkit, aki nem szófogadó.
Már csak az a kérdés marad, hogy miért tesz szívességet Tamás Sándor RMDSZ-es vezető Benedek Huszár Jánosnak, aki függetlenként, az RMDSZ-es polgármesterjelölt ellen nyert választást, és Benedek Erikának, aki ellenzékiként, a Néppárt politikusaként vált híressé, az EMNP megyei szervezetének volt elnöke, jelenleg alelnöke.
Hogy kerül a háttérképbe Tamás Sándor, Antal Árpád és Kató Béla
Egy kis zárójel:
Egyes forrásaink azt mondják, hogy Benedek Huszár János mindig jó kapcsolatot ápolt Tamás Sándorral, sok közös projektjük volt. Benedek sikeres pályázatíróként volt számon tartva, és sok helyi vezetővel dolgozott együtt. Jó viszonyban volt mindenféle politikai hatalommal, jobb viszonyban, mint a baróti RMDSZ vezetősége. Ezért nem csoda, hogy a megyei tanácselnök támogatását élvezte, aki a választási kampányban őt támogatta, nem az RMDSZ jelöltjét, mondják helyi forrásaink.
Vannak, akik úgy tudják, hogy Benedekéknek most is közös üzleteik vannak Tamás Sándorral.
Egy forrásunk szerint az is összeköti őket, hogy Benedek Erika kezdeményezte és megszavazta az oltszemi fogyatékos gyerekek Barótra hozását, hogy Tamás Sándor ott lovardát tudjon létrehozni. Majd politikai érdekből kihátrált ebből, hogy az egész hulljon a volt polgármester, azaz a férje ellenjelöltjének a nyakába.
Más forrásaink úgy tudják, hogy Tamás Sándor nem különösen kedveli Benedeket, és csalódott is benne, de nem bántja, mert Benedek a sepsiszentgyörgyi polgármester, Antal Árpád pártfogoltja. A kampányban is inkább Antal húzogatta a szálakat, állítják, és „nagyjából Tamás Sanyi azt csinálja, amit Antal Árpi mond, mert ő az ész az egészben.”
„A magyar kormánypénzek Kató Bélán keresztül jönnek Erdélybe, ezt tudjuk. Ezeket a pénzeket nagyjából mind leveri Szepsiszentgyörgy, ezt is tudjuk” – mondja egy forrásunk, aki itt látja Antal Árpád érdekét a Benedekkel való barátságban. Benedek Huszár Jánost Kató Béla bizalmasaként ismerik, „2004-ben ő csinált belőle Illyefalván polgármestert”. Habár egyes forrásaink azt mondják, hogy Benedek azóta kiesett Kató kegyeiből, mások ezt cáfolják.
Nehéz eldönteni, hogy mindebből mi igaz, s mi nem, ki van tényleg jóban kivel, és ki csak érdekből, de az biztos, hogy rendszerként egyben vannak, és a rendszer dolgozik, őröl. Ahogy egyik forrásom fogalmazott a Benedek-Tamás-Antal-Kató összefonódás kapcsán: „összekapcsolt érdekképviselet”.
Mivel Benedek Erika néppártos, megkérdem EMNP-s forrásaimat is. Egyikük azt állítja, hogy „Benedekék RMDSZ-közeliek. Erika kettős ügynök, két vasat tart a tűzben.” „Habár egyértelmű volt, hogy János az RMDSZ támogatását élvezi, Toró volt az a pártból, aki erőltette, hogy őt kell támogatni a kampányban, mert Erika férje. Erika Toró Tibi kedvence, s mindegy, hogy mit csinál, úgy is ő a legszebb és a legjobb Kovászna megyében.” Toró nyilvánosan is kiállt Benedek Huszár mellett ebben az ügyben, amikor a Facebook-oldalán válaszolva a kérdéseimre jól megmondja a tutit, nyilvánosan gratulál a polgármesternek, és azt írja, hogy ő a Benedek Huszár családért bármikor tűzbe teszi a kezét.
Megkérdem Benedek Huszár Jánost is arról, hogy milyen a viszonya Tamás Sándorral, Antal Árpáddal és Kató Bélával. Válasza ködösítő, de legalább behízelgő: „Mindhárom férfiú kiváló vezető, akik a választás által elnyert tisztségüket évtizedek óta következetesen az általuk vezetett közösségek javára gyakorolják, s a beléjük fektetett bizalmat a választásokon megszerzett szavazatok aránya egyértelműsíti. Viszonyunk a konkrét együttműködések esetében partneri, általánosságban véve pedig tiszteletemmel ötvözött.”
Ennyi. Az információk e téren nem egyöntetűek, és hely meg időszűke miatt nem is bontanám most ki ezeket a mellékszálakat, de egy biztos: Benedek jobban élvezi a megyei RMDSZ támogatását, mint a helyi RMDSZ. Baróton most az a hír járja, hogy a következő választásokon az RMDSZ nem is fog polgármesterjelöltet indítani, hanem Benedek Huszárt támogatja függetlenként. Ez határozottan megerősítené a polgármester hatalmát és bátorságát.
A polgármesterfeleségnek nem elég az elemi iskola, a líceum és az óvoda is kell
Térjünk vissza a politikai zárójelből, mert itt érdekes fordulatot vesz az ügy:
Gazdag Katalint, akit a polgármester nem tartott alkalmasnak a felesége helyett az elemi iskola élére, alkalmasnak tartotta és javasolta a líceum élére. Ezzel Gazdag egyféle jolly jokerré lépett elő, aki minden igazgató ellen bevethető.
Itt azt kell tudniuk nem helybéli olvasóinknak, hogy Baróton, egy 8-9 ezer lakosú kisvárosban, két iskola működik. Az egyik a Gaál Mózes Általános Iskola, a másik a Baróti Szabó Dávid Technológiai Líceum. Előbbinek óvodai csoportjai és általános iskolai (0-8) osztályai vannak, és a városhoz tartozó falvakban is vannak kirendeltségei, a második pedig elméleti líceum és szakiskola, 9-12 osztályokkal.
Gazdag Katalin óvónőként dolgozott, mondják baróti forrásaim, ezért is furcsa, hogy a polgármester nem találta alkalmasnak az óvodai csoportokat is felsorakoztató általános iskola élére, de javasolta őt líceum-igazgatónak. A polgármesternek kemény érvei voltak ezügyben, amelyeket megküldött Tamás Sándornak címzett levelében.
Innen kiderül, hogy az egyetlen ok, amiért Gazdag Katalint javasolja a líceum élére, és a jelenlegi igazgatót, Derzsi-Ráduly Kázmért nem, az az, hogy előbbi támogatja a líceum és az általános iskola összevonását, míg a második nem.
Baróton a két iskola mellett van még egy különálló óvoda is, a Cimbora óvoda. Felmerült témaként ennek az összevonása is a nagy iskolákkal.
A beolvasztásra szánt Cimbora óvodát jolly jokerek parkolóhelyének szánják a politikai vezetők.
Előbb Bán Annamáriának ajánlották fel az igazgatói székét, hogy ő ne konkuráljon a polgármester feleségével az általános iskolában. A februári versenyvizsga sikeres írásbelije után Gál Károly képviselő azt üzente neki, hogy ne pályázzon a Gaál Mózes igazgatói tisztségére, inkább foglalja el a Cimbora óvoda igazgatói állását. Ezt Bán Annamária visszautasította, az óvoda jelenlegi igazgatója, Kisgyörgy Tünde iránti tiszteletből, és mert tudta, hogy milyen érzés, mikor a helyedre odaküldenek valakit.
Most, a 2022 őszi versenyvizsgán Gazdag Katalin készül a Cimbora óvoda igazgatói székét versenyvizsgával elfoglalni a két évtizede sikerrel helytálló jelenlegi igazgatónőtől, mondják baróti forrásaink, akik azt is állítják, hogy Gazdag Katalin időközben jó viszonyt alakított ki Benedekékkel, és segít nekik ebben az intézmény-összevonás projektben.
Cserébe szolgálataiért Benedek Erika maga mellé vette a Gaál Mózes iskolába. Az idei áthelyezések listáján szerepel is, hogy egy augusztus 16-án hozott döntéssel szeptember 1-től Gazdag Katalint áthelyezték a Benedek Erika vezette iskolába, „în interesul învăţământului”. Azaz “a tanügy érdekében”.
Zsarolással összevonás
Derzsi-Ráduly Kázmér líceumigazgató megkeresésemre nyíltan elmondja, hogy zsarolták: vagy együttműködik az iskola-összevonásban, vagy mehet. A polgármester és felesége 2021 nyarán megkeresték, hogy legyen csapatjátékos, vonják össze a két iskolát, és akkor Derzsi megkapja az aligazgatói széket, Benedek Erika pedig igazgató lesz.
Azt mondták, Gál Károly parlamenti képviselő biztosítja, hogy az RMDSZ támogassa Benedeket igazgatóként ebben.
„Ha együttműködést akarsz, támogass!” – mondta a polgármester a líceumigazgatónak az összevonásról szóló négyórás tanácsos-győzködő gyűlés előtt. Az igazgató nem támogatta az összevonást, és akkor romlott meg az addig jó viszony kettejük között. A gyűlés nem volt sikeres, az RMDSZ-tanácsosokat nem sikerült meggyőzni arról, hogy szavazzanak az összevonás mellett, habár zsarolástól ígérgetésig mindent megpróbáltak bevetni náluk.
A polgármester nem üresben zsarolt. Mivelhogy Derzsi nem támogatta a polgármestert az összevonásban, ezért az beváltotta fenyegetését, és ősszel a versenyvizsgára a líceumigazgató nem kapott RMDSZ-engedélyt, a fentebb látható polgármesteri ajánlás miatt. A tantestület tiltakozására és támogatására volt szükség ahhoz, hogy Tamás Sándor meggondolja magát, és mégis engedélyt adjon Derzsinek a vizsgázáshoz.
Az iskola-összevonás kérdése akkor, azaz 2021 nyarán, lekerült a tanácsülés napirendjéről, mert nem volt meg a szükséges támogatottsága. Aztán decemberben ismét feljött a téma, de akkor sem támogatta az RMDSZ-frakció.
A megrendelőre szabott tanulmány
A polgármester időközben megrendelt egy tanulmányt. Ő azt állítja, hogy azért, mert a tanácsosok kérdezték tőle, hogy milyen érvek alapján akarja összevonni az iskolákat, és érveket akart nekik szolgáltatni. A kritikusai azt állítják, hogy nem akart mást, csak 10 ezer euróval meghálálni a megye egyik legnagyobb oktatásügyi személyiségének, a volt főtanfelügyelő Keresztély Irmának az összevonás-párti hozzáállását.
Derzsi Kázmér líceumigazgató emlékszik, hogy 2021 nyarán, mikor megkeresték őt Benedekék, azt mondták, hogy felsőbb körökben már eldőlt, hogy az összevonás meg fog történni, és Benedek Erika lesz az igazgató. Már ekkor felmerült Keresztély Irma neve, mint ezen döntés meghozóinak egyike.
Később a polgármester a tanulmányt is tőle rendelte meg, mint abszolút szaktekintélytől.
A tanulmány körülbelül 10 ezer euróba került. Az ezt övező vitákon 48 ezer lejeket emlegetnek az emberek, de én a SEAP oldalán 50 ezer lejt látok. Végülis nagyságrendileg ugyanaz.
Ebből aztán lettek kisebb viták helyi szinten. Többen támadták a polgármestert emiatt a tanulmány miatt. Tókos Levente helyi újságíró facebookon szúrós kérdéseket tett fel a polgármesternek, amire az még szúrósabban válaszolt.
A tanulmányt megpróbálom kikérni a hivataltól, arra hivatkozva, hogy közpénzből készült, tehát nyilvánosnak kellene lennie.
Kérésemre, melyet a városháza oldalán található emailcímre küldtem április 7-én, nem érkezett válasz. Így az igényelt dokumentumot más úton kellett beszereznem.
A tanulmány, nem túl meglepő módon, azt hozza ki, amit a megrendelő szeretett volna. A következtetések fejezetnél 5 lehetséges forgatókönyvet sorol fel, melyek közül az utolsó, és legkevesebb veszélyt magában hordozó, az a két iskola összevonása.
A fő érv, ami végigvonul a tanulmányon, az a diáklétszám csökkenése. Ez indokolná, hogy a demográfiai tendenciák alapján számoljanak a jövőben még inkább csökkenő diáklétszámmal. Ennek alapján egy fél évtizeden belül indokolttá válhat az iskolák összevonása, ha a kötelező létszámokat meghatározó törvény addig nem változik. És hiába, hogy ez csak jó néhány éven belül lenne aktuális, nem idén vagy jövőben, a polgármester már tavaly elkezdett dolgozni azon, hogy ezt minél hamarabb ejtsék meg.
Derzsi-Ráduly Kázmér ezt a kérdést picit másképp látja. Szerinte a helyi politikusok nem abba kellene nagy energiát fektessenek, hogy minél hamarabb iskolákat vonjanak össze, hanem abba, hogy olyan programokat indítsanak el, melyek vonzóbbá teszik a fiatalok számára az itthon maradást, vagy több gyerek vállalását.
Ha az AUR (román nacionalista párt) kérné két magyar tanintézmény összevonását, mindenki fel lenne háborodva, mondja Derzsi. De így, hogy a magyar polgármester akarja, így ez már az oktatás minőségének a javítása. Legalábbis arra hivatkozik a polgármester.
Imázsépítés okostáblákkal és pénzzel
De mitől lenne jobb az oktatás minősége egy összevont iskolában, kérdi Derzsi. Ugyanazzal az infrastruktúrával, ugyanazzal a tanári gárdával, ugyanazokkal a gyermekekkel.
Szerinte a problémákat nem annyira az összevonás oldaná meg, mint például az infrastruktúra fejlesztése. Például egy bentlakás sokat segítene. Vagy a műhelyek feljavítása, felszerelése.
A Gaál Mózes iskola (amelyiknek az igazgatója a polgármester felesége) viszi a nyolcadikosokat Sepsiszentgyörgyre líceumokat látogatni, hogy megmutassák ott nekik, milyen jó műhelyeik vannak. De a baróti líceumba nem jönnek látogatni. Majd érvként felhozzák az iskola-összevonás mellett, hogy bezzeg mennek el a diákok Sepsiszentgyörgyre tanulni.
Mutogatják a megyeszékhelyi műhelyeket a diákoknak, de a polgármester nem ad pénzt műhelyfejlesztésre az itteni líceumnak. Itt összevonási tanulmányokra költik a pénzt műhelyek helyett.
Tókosnak adott Facebook-válaszában a polgármester elmagyarázta, hogy miért nem sok egy ilyen tanulmányra 48 ezer lej. Érvelése logikusnak tűnhet, de már nem annyira tűnik logikusnak ez a megrendelés, ha más számokhoz hasonlítjuk, például a következőkhöz:
Idén a líceum 20 ezer lejt kap fejlesztésre, a Gaál Mózes iskola 130 ezret, mondta Derzsi, és erősítette meg később kérdésemre adott válaszában a polgármester. Az arányok sok mindent elmondanak. Mindamellett, hogy látszik, hogy két és félszer annyit költöttek iskola-összevonás megindoklásra, mint a líceum fejlesztésére, látszik a két intézmény támogatottságának aránya is, és valamiért, nem túl meglepő módon, a polgármester-feleség intézménye hat és félszer nagyobb összeget kap fejlesztésre. Ezt kérdésemre a polgármester azzal magyarázza, hogy a líceum hamarosan beköltözhet a 34 éve épülő új épületébe, ezért ők inkább az általános iskola felszerelését pótolnák.
A Gaál Mózes kapott egy rakás interaktív táblát, a líceum nem kapott egyet sem, mondja Derzsi. Pedig az a beígért fogorvosi rendelő, aminek az árából végül interaktív táblákat vettek, az mindkét iskoláé lett volna.
Egyértelműen látszik, azt akarják közölni a szülők és a pedagógusok irányába, hogy milyen jó az, ha a polgármester felesége az igazgató, mert akkor több a pénz és nagyobb a fejlődés. És ez sokukat meg is győzi.
Zárójel: nemcsak Baróton, egész Erdélyben létezik ez a jelenség. Lassan semmi más értékelési szempont nincs, csak az, hogy ki mennyi pénzt hoz be. A politikust, a papot, az orvost, a pedagógust, az újságírót, az egyszerű egyesületi tagot, a szülőt az osztályban, mindenkit lassan annak alapján ítélnek meg, hogy mennyi pénzt hozott be. Már sem a szakmaiság, sem az önfeláldozó munkavállalás, sem a vezetői képességek, sem az emberségesség, sem semmi nem erény, csak az, hogy mennyi pénzt hozol be. Hogy mennyire tudsz befeküdni valakinek, aki pénzt ad. Ha pedig fentről ki akarnak csinálni egy kisebb vezetőt, akkor egyszerűen nem adnak neki pénzt, hogy tűnjön inkompetensnek, és az emberek akarjanak helyette valaki mást, aki tud pénzeket behozni.
Aláírásokkal előre a tisztességességért!
Sok szülőnek imponál az, hogy Benedek Erika egy új pénzügyi és támogatottsági lendület hangulatát hozza az iskolába. Ez látszik a Facebook-hozzászólásokon és szülői megnyilvánulásokon is. Persze, az is lehet, hogy ez csak a látszat, és azért tűnik így, mert a támogató szülők sokkal hangosabbak és lelkesebben mutatkoznak, behízelgési céllal, mint a nem támogatók vagy a teljesen passzívak.
Egyik érdekes „szülői” megnyilvánulás az az aláírásgyűjtés volt, melyet azért szerveztek, hogy támogassák Benedek Erika igazgatónőt, hogy fogadják el a jelentkezési dossziéját a versenyvizsgán. Említettem az anyag elején hogy Benedeket az első versenyvizsgán kizárta a vizsgabizottság. Aztán a másodikon sem akarták engedni indulni. De a törvénytelenséget mindig ellensúlyozni lehet egy kis szülői vagy politikai nyomással, hát szerveztek egy aláírásgyűjtést, azzal a céllal, hogy biztosítsák Benedek Erika esélyét a „tisztességes” megmérettetéshez.
Baróti forrásunk szerint az aláírásgyűjtést Benedek Huszár János kampánycsapata szervezte. Ennek utánanéztem, nem feltétlenül igaz ez így, de az tény, hogy az akciót Torma Tünde szülőbizottsági vezető kezdeményezte és vezényelte le, aki egyik fontos alakja volt Benedek Huszár János polgármesteri kampánystábjának, az általam látott kampánystáb-fotókon szerepel.
A kérést a tanfelügyelőséghez címezték.
Torma szerint egy csoda történt, és ezzel nehéz nem egyetérteni. Mert íme, a számok: összesen 300 aláírás gyűlt össze, ebből összesen 222 darab „Igen!” és 9 darab „Nem!” aláírás.
Lehetne a részleteket kutatni, megnézni, hogy ezek az „Igen!” és „Nem!” aláírók nem azt a szöveget látták voksoláskor, mint ami alá végül az aláírásuk került, lehetne gondolkodni azon, hogy milyen a „nem” aláírás, de felesleges részletekben elveszni. A lényeg az, hogy a tanfelügyelőséget ez meggyőzte, végre volt valami, amivel legitimálni a fentről érkező politikai nyomásra születendő döntést: Benedek Erika versenyvizsgázhat.
Benedek Erika megköszönte a támogatást, és jelezte, hogy elfogadták a jelentkezését, Torma Tünde letolta azokat a szülőket, akik nem értettek egyet, és nem küldték tovább szülőtársaiknak a kérdőívnek álcázott aláírásgyűjtő űrlapot, s minden ment tovább az előre megtervezett forgatókönyv szerint. A polgármester felesége részt vett a versenyvizsgán, és szép nagy jegyet kapott, több forrásunk szerint is úgy fújta kapásból, piszkozat és gondolkodás nélkül a kidolgozott válaszokat a kérdésekre, mint aki előre megálmodta a vizsgatételeket.
Nyomozni csak pontosan, szépen, ahogy a csiga megy az égen
Bán István szerint az előző két alkalommal hamisításért kizárt Benedek Erikát nem is engedhették volna vizsgázni 8 évig. Fel is hozza ezt az ügyészségnek való érvelésében, hivatkozva az igazgatói versenyvizsgák 33805/06.10.2021-es procedúra-leírásába (Procedura operaţională privind organizarea, desfăşurarea şi evaluarea probei scrise în cadrul concursului pentru ocuparea funcţiilor vacante de director şi director adjunct din unităţile de învăţământ preuniversitar de stat) foglaltakra, melynek IV-es cikkelye kimondja, hogy:
Azaz a csalás és a csalás-kísérlet kizárást eredményez, és kétmandátumos eltiltást az ilyen tisztségek betöltésétől. Bán nagyon szeret erre hivatkozni, ezt megírta minden hatóságnak.
A neki küldött válaszokban a sorok közül ki lehet olvasni, hogy Bán miért érvel hiába, és hogy miért nem tiltották le Benedek Erikát nyolc évre a versenyvizsgáról. Bán nem akarja meglátni ezt, mert a saját igazát erősebbnek érzi, de attól a hatóságokat ez nem érdekli.
A minisztérium versenyvizsga-felügyelő bizottsága elnökének válaszában szerepel, hogy az országos bizottsággal közölte a Kovászna megyei tanfelügyelőség, hogy bűnügyi nyomozás zajlik az ügyben, de, és itt van a kulcsmondat: azt nem, hogy a nyomozó hatóságok valamilyen eredményre jutottak volna már.
Tehát amíg az ügyészség vizsgálata le nem zárul, és ítélet nem születik az ügyben, addig Benedek Erika nyugodtan igazgatóskodhat. Hogy az ügyészség nyomozása mikor zárul le, az jó kérdés.
Bán januárban tette a feljelentést, és habár vele csak augusztusban vettem fel a kapcsolatot, mástól megkaptam a feljelentését már sokkal hamarabb. Júniusban, tehát egy fél évvel a nyomozás megkezdése után írtam az ügyészségnek, megkérdezni, hogy állnak a nyomozással, és tudnak-e már nyilatkozni a sajtónak. Megadtam Benedekék nevét, a feljelentő nevét és a feljelentés időpontját.
Erre válaszolnak, hogy adjak meg több információt az ügyről, hogy tudják beazonosítani a dossziét.
Értem én, hogy sok ügyük van az ügyészségen, de ha egy város polgármesterének az ügyét nem tudják beazonosítani a neve alapján, akkor mit tudok én küldeni nekik, aminek alapján be fogják tudni azonosítani? És hogyan vegyem komolyan, hogy dolgoznak az ügyön, ha ilyen választ kapok?
Mindegy, elküldök nekik több mindent, a rendőr nevétől, aki a kihallgatásokat végezte, egészen addig, hogy milyen gyanúpontokban nyomoznak a gyanúsítottak után. Erre eltelik egy bő hét, s írnak, hogy bizonyítsam be, hogy újságíró vagyok. Na, ilyen sem volt még. Bebizonyítom nekik. Aztán küldenek egy levelet, amiben leírják, hogy tényleg nyomoznak, ezekben a gyanúpontokban.
A válaszukban kábé egynegyede van meg azoknak az információknak, amiket én küldtem nekik. Szóval sok újat nem tudtak mondani, de legalább megerősítették, hogy nyomoznak az ügyben, hivatallal való visszaélés, zsarolás, okirat-hamisítás és csalás gyanújával.
Az egyetlen újdonság az, hogy „in rem” nyomoznak. Az in rem azt jelenti, hogy a nyomozó hatóság azt vizsgálja, hogy történt-e bűncselekmény, egyelőre anélkül, hogy bárkit is gyanúsítana. Ha az in rem vizsgálat következtetése az, hogy bűncselekmény elkövetésére került sor, megkezdődik az in personam vizsgálat, amely már a cselekményt valamely gyanúsítotthoz kötve vizsgálja.
Hogy a nyomozás eddig miért nem ért véget, habár tavasszal összegyűjtötték már az anyagot, nem tudni. A kihallgatottak szerint a rendőr gyorsan mozgott, és hamar átadta az információkat az ügyészségnek. Hogy ott miért akadt el, azt nem fogjuk tudni kiszedni belőlük.
Persze, ilyenkor mindig felmerül forrásainkban a gyanú, hogy esetleg elöljáróink politikai vonalon fentről szívességet kérve, késleltetik az ügy haladását. És elvárnák, hogy ezt mi újságíróként bizonyítsuk be. Ennek bizonyítására nekünk sajnos nincsenek eszközeink, nem tudunk politikusokat és ügyészeket bemikrofonozni, telefonokat lehallgatni, vagy számítástechnikai eszközöket lecsekkolni. Az államhatalom nyomozóinak van erre lehetőségük, nekünk nincs. Igen, a gyanú jogos, ezekben a körökben gyakran megesik, hogy egy vezető politikus szívességet kér egy rendőrfőnöktől vagy egy bírótól vagy egy ügyészségvezetőtől, hogy egy ügyet húzzanak még, vagy tereljék valamilyen irányba. Sőt, az is megesik, hogy még fennebbről, az államhatalmi szervek országos szintjéről kérik egy ügy évekig való húzását, mert addig kezükben tudják tartani a meggyanúsított vagy megvádolt politikust vagy vezetőt, könnyebb őt zsarolni vagy szívességet kérni tőle.
Hogy itt mi történik, nem tudhatjuk, spekulálni pedig nincs sok értelme. Bízunk benne, hogy itt most nem áll fenn semmiféle huncutság esete, és hamarosan megtudjuk, mit nyomozott a szentgyörgyi ügyészség.
Benedek Huszár János nem ismer el semmit, de ellentámad
Mivelhogy az ebben az anyagban megszólalók elég keményen támadják a polgármestert és feleségét, kötelességem megadni nekik a lehetőséget, hogy megvédjék magukat. Ezért levelet küldök mindkettőjüknek, az általuk vezetett intézmény hivatalos címére.
Hogy ne csaljam őket tőrbe, már a levél elején tisztázom, hogy az anyag témája az, hogy a polgármester hogyan nyomatja előre a feleségét iskolaigazgatóként, és felteszek nekik néhány egyenes és kemény kérdést, amire válaszolva megvédhetik magukat, ha akarják.
Benedek Erika nem válaszol levelemre, férje igen.
Válaszában a polgármester játssza a lazát és a magabiztost, és inkább engem szívat, mintsem hogy magát megvédné.
Válaszát érdekes módon Facebook-oldalára töltötte fel, nekem nem küldte el válaszként levelemre, még a linket sem hozzá. Ezzel saját pályára, saját szurkolótábora elé vetette a koncot, hogy csámcsogjanak rajta, anélkül, hogy az előbb bemutatott információs hátteret, amelyet ő ismert és én ismertem, biztosította volna az olvasók számára is. És egy politikusi technikát alkalmazott: elsütötte a témát, mielőtt az robbant volna, és egy kis, irányított robbanással csökkentette a nagy robbanás erejét. Ez a lépése, és az, ahogyan irányítja a válasz problématerelő és ellentámadó fonalát, azt bizonyítja, hogy a polgármester remekül gondolkodik, ír, manipulál, nagy mestere a pödört szónak és a furfangos kommunikációnak.
Benedek kihasználja, hogy Facebook-oldalán kontextusból kiragadva, és a fentebb bizonyítékként bemutatott dokumentumok hiányában úgy tűnik az olvasóknak, hogy én támadom a polgármestert, nem a baróti érintettek, és hogy a támadás üres, nincsenek érvek és bizonyítékok a háttérben. Ezért az ártatlanul támadott áldozat képében tetszeleg, és fitogtatja bátorságát, támadva engem.
Reméltem, hogy válaszában a polgármesternek lesznek érvei, hogy miért is tartja alkalmasabbnak a feleségét minden más igazgató-jelöltnél. Szakmailag. És miért lenne jó Barótnak és Erdővidéknek a felesége igazgatósága. Ez segített volna árnyalni a képet. Ezt sajnos nem tisztázta válaszával, csak otthoni tapasztalatai alapján dicsérte feleségét. A második kérdésemre adott válasz első mondatával látványosan eltereli a témát, és onnan már nem arról beszél, hogy miért lenne jó a felesége az iskolarendszer élére, hanem arról, hogy miért lenne jó az összevonás.
Arra van férfias bátorsága, hogy belém kettőt rúgjon, de arra nem, hogy beismerje, segítette feleségét az igazgatói székbe kerülni, vagy hogy igenis, ő kérte, hogy adott igazgató-jelöltek ne kapjanak esélyt a vizsgára. Ehelyett átdobja a döglött felelősséget az RMDSZ udvarába, aminek ő nem tagja, állítja: „a nemzeti kisebbségek nyelvén oktató tanintézmények igazgatóinak kinevezéséhez az illető nemzeti kisebbséget a parlamentben képviselő szervezet írásos jóváhagyása szükséges. A mi esetünkben ez az RMDSZ, amelynek tagja sem vagyok. A versenyvizsgán való részvételhez nem szükséges semmiféle polgármesteri engedély, ennek megadását tőlem egyetlen jelölt sem kérte, így nem is volt, nem is lehetett részemről senki elutasítva.” – írja, és ebből jól láthatjuk, hogyan manipulál, hogyan képes megvezetni az olvasót. Minekutána a harmadik meg ötödik fejezetbe bevágott levélrészletekből nagyon tisztán látszott, hogy miként záratta ki a versenyvizsgákról előbb Gazdag Katalint, majd Derzsi Kázmért. És mégis képes leírni, hogy nem lehetett részéről senki elutasítva.
Arra a kérdésre, hogy zsarolta-e Derzsi Kázmért, nem állítja azt egyenesen, hogy nem zsarolta, hanem kikerüli a témát: „Feltártam előtte, hogy az összevont, erős iskola szerkezetében el tudom képzelni, hogy – képességeit meg nem haladó feladatként – a líceumi tagozat munkáját aligazgatóként irányítsa. Semmiféle zsarolási lehetőségem e tekintetben nincs és nem volt, zsarolni nyilván nem tudtam, hiszen polgármesterként nem nevezek ki és nem váltok le iskolaigazgatókat.” Itt megint látványosan manipulál, hogy ő nem zsarolhatta, mert ő nem nevez ki és nem vált le iskolaigazgatókat. De fentebb láthattuk, hogy igenis volt zsarolási eszköze, az, hogy Tamás Sándortól kérje, ne engedje Derzsit versenyvizsgázni. És élt is ezzel a lehetőséggel. Ahogyan az irónia egyik legdurvább változatával is él, nyilvánosság előtt poénból minősítgetve a líceum-igazgató képességeit.
Beismeri, „feltárásnak” álcázva, hogy az aligazgatói állást ajánlotta Derzsinek, nyilván, az igazgatói állást a feleségének szánva, de a következő mondatban már azt bizonygatja, hogy ő nem nevez ki és nem vált le igazgatókat. De akkor miért dönti el ő, hogy ki lesz az igazgató és az aligazgató, és miért nem a versenyvizsga?
Sok ilyen manipulációs részlet van elrejtve a válaszában. Ha óvatosan olvassa a kedves olvasó, és emlékszik még a fentebb olvasottakra, sok szép ragyogó gyémántot találhat benne a manipuláció és a megvezetés kincsesládájából.
Levelének zárása is szokásos politikusi manipuláció: „Próbálkozzanak, kedves Zoltán, tisztelt Átlátszó Erdély, az erdélyi magyar közösség ügyét szolgálni. Tudom, hogy nehéz!”
Nem ő az első, aki a magyarkodással próbál minket lejáratni, de ezek a próbálkozások egyre szánalmasabbak. Az „erdélyi magyar közösség ügye” politikusok szájából lassan szinonima lesz azzal, hogy rokonok, barátok és seggnyalók hatalomhoz vagy pénzhez juttatása. És erről beszélni vagy írni pedig mélyen magyarellenes, a hatalmon lévők szerint.
Magyarországi és erdélyi politikusaink valamiért nem érzik, hogy akkor magyarkodni, mikor az embert gazemberkedésen fogták, nem olyan elegáns, mint akkor magyarkodni, mikor dicsőséget hozol a nemzetnek, és mindenki büszkén tekint fel rád.
És mi van, ha tényleg Benedek Erika virágoztatná fel a baróti tanügyet?
Vannak forrásaim, akik szerint Benedek Huszár János egy igazi derék ember, aki most szedi ki Barótot a koszból, és felesége, Erika egy penge eszű nő, akinek az igazgatósága csak jót tehet a punnyadó erdővidéki tanügynek. Én hiszek nekik is.
Lehet, hogy Benedek Erika a megoldás a baróti tanügy minden problémájára. Lehet, hogy tényleg ő fogja felvirágoztatni Erdővidék iskolaéletét igazgatóként. Lehet, hogy tényleg ő a legalkalmasabb ember igazgatónak a környéken, és mi, azzal, hogy piszkáljuk ezt az ügyet, akadályozzuk a baróti fejlődést. Megeshet.
A gond csak azzal van, ahogyan Benedek Erika hatalomhoz jutott, és az időzítéssel. Ha ezelőtt néhány évvel, még férje polgármestersége előtt megpályázta volna az igazgatói állást, és megnyerte volna, önerőből, senkinek egy szava nem lehetne. De így, hogy férje hatalmával visszaélve, zsarolásokkal, engedélymegtagadásokkal, csalás gyanújával és politikai lobbival lett belőle igazgató, sőt, hatalmának növelése érdekében minden iskolát össze akarnak vonni, ez így már erősen korrupció-gyanús. És nem igazán illik egy tanügymegmentő hős profiljába, vélik a baróti panaszosok.
Címlapkép forrása: Benedek Huszár János polgármester Facebook-oldala.