Magyarországon az számít, hogy kérte a börtönbüntetés megsemmisítését, Romániában már rég rabosították volna.
UPDATE 12:00, 10.06.2020: a Legfelsőbb Bíróság június 5.-én elutasította Olosz kasszációs felfolyamodását (recurs in casaţie), miután a semmisségi panaszát már korábban, május 28.-án elutasították.
Felfüggesztette a büntetés végrehajtásának átvételére irányuló eljárást a Fővárosi Törvényszék 2019. december 3-án megtartott nyilvános ülésén – tájékoztatta az Átlátszó Erdélyt a törvényszék sajtóosztálya, miután rákérdeztünk: mi a helyzet Olosz Gergely kiadatásával?
A válaszból kiderült, az eljárás felfüggesztését a Fővárosi Főügyészség indítványozta. Romániában ugyanis két eljárás is folyamatban van a terhelttel szemben született ítéletek semmissé nyilvánításáért, és egyik ügyben sem született még döntés.
A magyarországi döntés következtében a volt RMDSZ-honatya ideiglenes végrehajtási bűnügyi felügyelete megszűnt, azaz szabadlábra került.
A rendőrség honlapján továbbra is körözik
A Bukaresti Legfelső Bíróság 2018. december 20-án 3 év letöltendő börtönbüntetésre ítélte Oloszt befolyással való folyamatos üzérkedés miatt, ezen kívül elrendelte 384 ezer euró és 400 ezer lej elkobzását, és minden vagyonának zárolását.
Oloszt utoljára 2018. november 11-én látták Romániában: akkor a zágoni református templom újjászentelési istentiszteletén jelent meg Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és számos más helyi notabilitás társaságában.
December 27-én európai elfogatóparancsot bocsátottak ki a nevére (a hirdetmény a mai napig publikus a rendőrség honlapján), 2019. március 13-án Magyarországon fogták el a rendőrök a szökésben levő egykori politikust.
[wp_ad_camp_1]
Egy KDNP-hez közel álló vállalkozó társaságában látták
Akkor úgy nyilatkozott az Országos Rendőrfőkapitányság, hogy Olosz ideiglenes átadási bűnügyi felügyelet alatt van, mozgását nyomon követő technikai eszköz alkalmazásával ellenőrzi. Kiadatása ügyében a Fővárosi Törvényszék dönt. Ez a döntés azonban elhúzódott, mert mint kiderült, a román hatóságok késve adták át a magyar fél által kért dokumentumokat.
2019 szeptemberében egy olvasónk több olyan fotót küldött az Átlátszó Erdély számára, melyen Olosz egy Halasi Olivér nevű, KDNP-hez közel álló vállalkozó társaságában látható. Kiderült, Olosz kvázi irodaként használ egy Halasi tulajdonában levő abonyi ingatlant.
Időközben Olosz a romániai szálat sem hanyagolta: rendkívüli jogorvoslati eszközzel a jogerős ítélet megsemmisítését kérte. A semmisségi panaszát (contestaţie în anulare) valamint a kasszációs felfolyamodását (recurs in casaţie) a Legfelsőbb Bíróság tárgyalja – ha majd beindul az élet a bíróságokon.
Úgy tudjuk, a magyar jogrend szerint a kiadatás megtagadható, ha egy jogerős ítéletet mégis újratárgyalnak olyan eljárásban, amely annak megsemmisítését eredményezheti.
[irp posts=”25485″ name=”Olosz Gergely, az erdélyi magyar közélet legnagyobb kalandora”]
Közel tíz éve húzza az időt Olosz
Olosz ellen egyébként a 2010-es évek elején kezdődött az eljárás. Mivel a vád stabil lábakon állott, és bűntársai is mind ellene vallottak, Olosz végig időhúzásra és az ügy csűrésére-csavarására játszott, abban a reményben, hogy valahogy mégis elkerülheti a börtönbüntetést.
Az Oloszt hét év szabadságvesztésre ítélő bíró, Mitu Stegaru lesújtó véleményt közölt a vádlottról az ítélet indoklásában: „a nyomozás során összegyűjtött bizonyítékok, valamint a másod- és harmadrendű vádlottak beismerő vallomása ellenére, melyek gyakorlatilag falhoz állították Oloszt, ő végig időhúzásra játszott abban a reményben, hogy előbb vagy utóbb életbe lép az új Btk., mely kedvezőbb büntetést ír elő minden bűncselekmény számára. (…)”
[wp_ad_camp_2]
A bíró azt is megjegyezte, hogy bár kérte Olosz ügyvédeitől, hogy iktassák a védencük ártatlanságát bizonyító iratokat, azok folyton halogatták, hogy az utolsó tárgyaláson elárasszák a bírót egy sor, haszontalan bizonyítékkal abban a reményben, hogy ezzel is húzzák az időt.
Ez a Bukaresti Törvényszék által hozott hétéves ítéletet azonban eltörölték, mivel Olosznak „eszébe jutott”, hogy ő 2010 óta a Bákó-Neamţ megyei ügyvédi kamara tagja, ebből kifolyólag a bukaresti törvényszék nem illetékes dönteni ügyében, erre ugyanis csak a Bukaresti Fellebviteli Bíróság jogosult. Később aztán az ügye a a Legfelsőbb Bíróságon folytatódott, az elmarasztaló ítélet 2018 december 20-án született meg.
[irp posts=”27840″ name=”Nyomára bukkantunk Olosz Gergelynek”]
De miről is szólt ez a korrupciós történet?
Dióhéjban annyi történt, hogy Olosz – aki 2007-2008-ban az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) elnöke volt – a romániai energiapiacon nyüzsgő „okos fiúk” rendelkezésére bocsátotta kapcsolatait, ezért pedig busás fizetést kért és kapott.
Így a Gorj megyei alvilág egy ismert figurája, Ion Bârcină befolyása alatt álló két cég, a SC Budirom Serv SRL és SC Power Plus SRL olcsón vásárolt fel villamos energiát, majd ezt a piaci árnál drágábban adták tovább a CEZ áramszolgáltatónak 2010-2011-ben.
Oloszt tanácsadóként fizették ki – az internetről összemásolt szövegeken, valamint a tanácsadói szerződésen „ország-világ röhög”, fogalmazott az egyik üzletember egy lehallgatott telefonbeszélgetés során, egyértelművé téve, hogy egy esetleges ellenőrzés során menthetetlenül lebuknak.
[wp_ad_camp_3]
Az RMDSZ-es honatya – akit a vádirat szerint az üzletemberek egymás között sokszor Bilă (Golyó) néven emlegettek – összesen 516 ezer eurót kért, ebből 384 ezret meg is kapott. Továbbá a parlament előtti parkolóban egy ízben 400 ezer lejt is átadtak neki.
A villamosenergia mellett Olosz egy sor más üzlettel is hitegette Bârcinát és körét – volt szó újrahasznosítható hulladékokról, tartozások behajtásáról és egy halászati ágazatban lehívható uniós támogatásról –, a vádiratból azonban az derül ki, hogy ezekből nem lett semmi, az üzletemberek nagy csalódására.
Nyitókép: Olosz Gergely (balra) és Orbán Viktor. Fotó: nol.hu