És a polgármester is elkezdett részletesen kommunikálni a lakókkal az évek óta húzódó felújításról. Őszre tervezik a munkálatok folytatását.
Május elején írtuk meg, hogy a csomafalvi Csalóka óvoda uniós pénzekből finanszírozott felújítási munkálatai az épület lerohadását eredményezték.
A munkálatokat elkezdték, de rövidesen abba is hagyták, a kifedett épület két telet kihúzott tető nélkül. Az átázott falak miatt immár nem csak a vakolat potyogott le róla, hanem a tégla is mállani kezdett. A polgármester következetesen állította a helyi sajtóban, hogy minden rendben, de a dokumentum, amire hivatkozott, az kötelező állagmegőrző munkálatokat is előírt, amelyeket ők nem teljesítettek. Több sebből is vérzett a történet, bővebben a május eleji anyagunkban.
Írásunk megjelenése óta fejlemények vannak az ügyben. Május közepén egy ideiglenes tetőszerkezetet ácsoltak az épületre, és lefóliázták. Ezzel és a jövőbeli tervekkel kapcsolatos kérdéseimre a polgármesteri hivatal készségesen válaszolt:
Ősszel folytatnák
Milyen céllal fedték be az épületet? Miért volt erre szükség, ha a szakemberek szerint amúgy sem károsodott volna? Tervezik még idén folytatni az építkezést, vagy ez az állagmegőrzési munkálat a következő télre való felkészülés inkább?
A terveink szerint még az idén folytatni akarjuk a munkát. Előreláthatólag a nyár végén tud megtörténni az új munkálati közbeszerzés. Ebben az esetben (késő) ősszel kezdhetne az új kivitelező, ezért az új tervezőirodával egyeztetve készíttettünk ideiglenes tetőt, hogy a munkálatok újrakezdésekor száraz munkafront legyen, tudjon azonnal kezdeni a kivitelező.
Mire van szükség ahhoz, hogy folytatni lehessen a munkálatokat? Milyen jogi és adminisztrációs lépések szükségesek ehhez?
Az előtanulmányok aktualizálása (topográfiai és földtani tanulmányok, statikai szakvélemény), az új kivitelezési terv elkészítése, annak ellenőrzése szakági tervellenőrök által, új hatósági jóváhagyások kiváltása. Majd a finanszírozó is jóvá kell hagyja a részben módosított kiviteli tervet. Utána következik a munkálat licitje, az építkezési engedély kiállítása és a kezdési rendelet kiállítása.
Perelték-e már be a tervező céget? Milyen stádiumban van az az ügy?
Két pert indítottunk a megyei Törvényszéken, egyik visszafizetési követeléssel, a másikat bizonyítékok biztosítása végett.
Hogy állnak pénzzel? Sikerült-e elég pénzt összeszedni ahhoz, hogy kompenzálják az építőanyag-árak elszaladásával járó többletköltségeket?
Jelenleg 3.550.000 lej van erre a beruházásra elkülönítve, amiből 2.472.000 lej pályázati pénz. Ehhez jön majd még a Hargita Megyei Tanácstól igényelt támogatás. Nem ismerjük még a munkálat új értékét, az új terv elkészítése után fogjuk pontosabban látni a szükséges összeget. Egyértelműen költségvetési prioritást élvez a munkálat.
Mikorra látják reálisan megvalósíthatónak a munkálatok folytatását és befejezését?
A folytatást reálisan őszre tervezzük. A befejezés a közbeszerzési eljárás után kiválasztott cégtől függ. A szándékunk, hogy 2023 év végére befejezzük, ezen dolgozunk.
A helyi kommunikáció is beindult
Előző anyagunk megjelenésekor a helybéliek, akik a polgármesterrel ellentétben úgy érezték, hogy nincs minden rendben az épülettel, arra is panaszkodtak, hogy a polgármester nem kommunikál a lakókkal ebben az ügyben, így senki sem tudja, hogy miért van az épület ilyen állapotban.
Míg a polgármesteri hivatal válaszaira vártunk, helybéli forrásaink jelezték, hogy ezen a területen is van fejlemény: a Csomafalvi Hírlap legújabb számában a polgármester két oldalon keresztül számol be a falubélieknek az ügy részleteiről:
Az ügyet továbbra is követjük, lehetőségeink szerint beszámolunk a fejleményekről. Az európai finanszírozásokat követő projektünk is tovább folytatódik.
Amennyiben tud környezetében félrecsúszott EU-pénzes projektet, kérjük, jelezze nekünk.