fbpx
Átlátszó Erdély
  • Rólunk
  • Témáink
    • Abúzusok
    • Politika
    • Közpénzek
    • Klímaválság
    • Oktatás
    • Vélemény
    • Velünk élő történelem
    • NERdély
    • Műhely
    • Podcast
  • Van infód?
No Result
View All Result
  • EN
  • RO
Támogass
Átlátszó Erdély
  • Rólunk
  • Témáink
    • Abúzusok
    • Politika
    • Közpénzek
    • Klímaválság
    • Oktatás
    • Vélemény
    • Velünk élő történelem
    • NERdély
    • Műhely
    • Podcast
  • Van infód?
No Result
View All Result
  • EN
  • RO
Támogass
Átlátszó Erdély
Támogass
Olvasási Idő: 20 perc
A A
in Közlemények

Bajban vagyunk. Itt az Átlátszó Erdély 2024-es beszámolója

Sipos Zoltán
2025. március 28.
Olvasási Idő: 20 perc

Alapjaiban rendült meg az a viszonylag stabil környezet, melyben az Átlátszó Erdély – és a többi, hozzánk hasonlóan független, hatalommal szemben kritikus média – a térségben eddig működött. A tavalyi évet 40 ezer eurós mínuszban zártuk, miközben az eddigi jövedelemforrásaink vagy megszűntek, vagy bizonytalanná váltak.

 

Ha emlékeznünk kell az Átlátszó Erdély 2024-es évére, akkor öt dolog marad meg – és sajnos egyiknek sem örülünk:

  • Bár tíz éve körültekintően gazdálkodunk, 2024-ben először volt számottevően kevesebb jövedelmünk, mint kiadásunk: bő 40 ezer eurós mínuszban zártuk az évet. 
  • A kiszámíthatatlanná vált bevételeink cash flow problémákat okoztak – tavaly ősszel először fordult elő, hogy hónap végén nem tudtuk, miből utaljuk következő hónapban a fizetéseket;
  • A jó hír, hogy a hiányzó pénzt az évek során felgyűlt tartalékainkból tudtuk pótolni. A rossz hír, hogy a tartalékaink vészesen megcsappantak;
  • Figyelmünk és energiáink egy jó részét lekötötte az első SLAPP perünk: Balázs Attila gyergyói származású nagyvállalkozó, valamint a Bayer Agrouniver Kft. hitelrontásért beperelte az Átlátszó Erdélyt, illetve a szerző Egyed Ufó Zoltánt az egyik riportunk miatt, összesen mintegy 60 ezer euró kártérítést kérve;
  • A Facebook-os elérésünk 65 százalékkal csökkent 2023-hoz képest (pedig tavalyelőtt sem volt kiemelkedően magas). Vagyis egyre kevesebb olvasóhoz érnek el anyagaink.

Január óta pedig folyamatosan jönnek a rossz hírek. A Trump-kormányzat egyik első intézkedése az USAID beszántása volt. A fejlődő világban igen fontos humanitárius feladatokat ellátó fejlesztési ügynökség Közép-Kelet Európában is egy sor programot finanszírozott, többek között a független média-ökoszisztémának is fontos támogatója volt.

Akár ez is tetszhet

A képen az Átlátszó Erdély szerkesztősége ünnepli a 10. születésnapját egy tortával. Balról jobbra: Tünde, Edit, Sipi, Emese, Árpi, Heni.

10 éves az Átlátszó Erdély, játssz és ünnepelj velünk!

2025. május 8.
Na mitől rettegnek a diktátorok?

Na mitől rettegnek a diktátorok?

2025. április 16.

Szakértői becslések szerint az USAID világszinten évi 250-300 millió dollárral támogatott médiaprogramokat. Ez a független média számára elérhető pénznek mintegy fele, és ezt pótolni nem lehet rövid távon.

Az USAID bezárása miatt az Átlátszó Erdély „csak” egy támogatási szerződést, mintegy 15 ezer dollárt bukott. Ez egész szerencsésnek számít ahhoz képest, hogy más szerkesztőségek az éves költségvetésük felét-háromnegyedét veszítették el lényegében egy tollvonással. 

És ez nem minden. Idénre világossá vált, hogy az OSF megszüntette médiatámogatási programját és kivonult Európából. A Facebook (Meta) és a Google is megszüntette vagy megszüntetni készül azokat a programjait, melyek szintén valamennyi jövedelemforrást jelentettek a független sajtó számára. 

Alapjaiban rendült meg az a viszonylag stabil környezet,

melyben az Átlátszó Erdély – és a többi, hozzánk hasonlóan független, hatalommal szemben kritikus média – a térségben eddig működött. 

Ma még nem tudjuk, hogy a jelenleg is zajló átrendeződés hova vezet. Az biztos, hogy sokkal kevesebb pénzért az eddiginél jóval nagyobb lesz a verseny. És ez egy nulla összegű játszma lesz: aki nyer, az végignézheti, amint csökkentik tevékenységüket vagy bezárnak azok a szerkesztőségek – régi kollégák, barátok, partnerek –, akik kevésbé voltak szerencsések. Nem jó idők jönnek.

Miközben az Átlátszó Erdély működését eddig biztosító jövedelmek kiesni látszanak, az elérésünk is veszélybe került. Nem tudjuk, hogyan fogjuk elérni az olvasóinkat, ha az olvasóink továbbra is főként a Facebookról informálódnak, miközben a Facebook algoritmusai szinte egyáltalán nem terjesztik a közéleti témájú médiatartalmakat, így a mi anyagainkat sem. 

Vagyis nemcsak a bevételeink, az elérésünk is zuhanórepülésben.

Közben Trump és környezete elképesztő határátlépéseivel itthon is felbátorítja azokat, akik finoman szólva nem hívei a szabad sajtónak, az átláthatóságnak és úgy általában a hatalommal szemben kritikus hangoknak, azonban eddig ezt nyilvánosan nem merték felvállalni. 

Lekerült a kesztyű: jó példa erre a magyar miniszterelnök mácius 15.-i „poloskázása”, és ennek a folyamatnak egyik korai jele az a per, amit Balázs Attila és a Bayer Agrouniver Kft. indított az Átlátszó Erdély és Egyed Ufó Zoltán ellen.

Mindez tökéletes viharrá látszik összeállni. 

Mi azonban nem készülünk feladni. Bár a helyzet súlyos, mi nem pánikolunk, igyekszünk megoldásokat keresni. Ennek az on-line kérdőívnek a kitöltésével segíthetsz nekünk kigondolni, milyen irányba fejlesszük tovább az Átlátszó Erdélyt.

És ebben a kiszámíthatatlan új világban kiemelten fontossá válik a közösség, az olvasóink támogatása – nélkületek az Átlátszó Erdély a jelenlegi formában nem marad fenn.

A közösségi adományok biztosítják számunkra a függetlenséget – azt, hogy kizárólag azokkal a témákkal foglalkozhatunk, ami szerintünk az olvasóink, az erdélyi magyar közösség számára fontos. 

Felajánlom nektek a jövedelemadóm 3,5%-át!

A jó hír, hogy egészen sikeresek voltak tavaly az adománygyűjtő kampányaink. Összesen 21 ezer euró jövedelmünk származott éves szinten adományokból – ez több mint a duplája a 2023-as összegnek. A rossz hír, hogy egyelőre nem sikerült teljesíteni azt a célkitűzésünket, hogy az Átlátszó Erdély jelenlegi működési költségeinek harmadát olvasói adományokból álljuk.

Számunkra nem csak szlogen a transzparencia: miközben az összes közszereplőtől elvárjuk azt, hogy átláthatóan gazdálkodjon az adófizetők pénzével, mi magunk is évről évre, a lehető legaprólékosabban beszámolunk arról, hogy milyen jövedelmeink és kiadásaink voltak, illetve hogy ebből a pénzből mit értünk el. 

Ez a beszámoló alább olvasható.

Anyagaink

A 2024-es év első hónapjaira is áthúzódott az Orbán Zsolt-botrány követése. Aki még nem olvasta volna, kétrészes anyagunkban azt tártuk fel részletesen, hogyan használta ki húsz éven keresztül szexuálisan diákjait a csíkszeredai Márton Áron Főgimnázium volt tanára, Orbán Zsolt.

Ebben a témában sajnos nincsen fejlemény. Információink szerint a nyomozás zsákutcába jutott, és noha a visszaéléseiről számos bizonyíték áll rendelkezésre, a tettei elévülése miatt valószínűleg nem fognak vádat emelni a történelemtanár ellen. 

Szexuálisan és érzelmileg is számos diákját kihasználta a csíkszeredai sztártanár

Ahogy a KMDSZ-ben sem töri senki magát azért, hogy kiderítse, majd mindenki számára világosan elmagyarázza, hogyan tűnhetett el a bankszámlájáról 333 ezer lej, és pontosan hogyan is pótolta ezt a hiányt.

Mély hallgatás övezte azt az anyagunkat is, mely részletesen bemutatta a romániai magyar gyermekirodalom megkerülhetetlen alakjának, Méhes Györgynek a több évtizeden át tartó együttműködését a kommunista titkosszolgálattal. Az írónak 2002-ben Kossuth-díjat járt ki nagyvállalkozó fia, és sokáig erdélyi irodalmi díjak viselték nevét. Tavaly ősszel, hosszas noszogatásra az Erdélyi Magyar Írók Ligája végül megváltoztatta az ifjúsági tehetségkutató pályázatának a nevét.

Méhes György ’89-ben még besúgott, 2002-ben Kossuth-díjat kapott

A választási szuperévben két nagy projektet is szenteltünk a választásoknak. Az első a két RMDSZ-es EP-képviselő, Winkler Gyula és Vincze Loránt tevékenységét vette szemügyre: kiderítettük, hogy a riogatáson és EU-kritikus szlogeneken alapuló kampányuk mögött derék, bár kissé talán szürke szakpolitikusok rejtőznek. 

Mennyire mozog a Fidesszel együtt Winkler és Vincze? Szavazásaikból kiderült, hogy a két RMDSZ EP-képviselő igyekszik a néppárti társaik előtt európai arcot mutatni, és csak akkor áll bele a Fidesz mellett a kultúrharcba, ha nagyon kínos lenne a választóiknak magyarázgatni, miért „hagyták cserben” Orbán Viktort.

A Képviselőfánk nevű projektre különösen büszkék vagyunk. Ez volt az első alkalom, amikor az erdélyi magyar sajtó kritikus része – az Átlátszó Erdély, a Transtelex és az uh.ro – közösen dolgozta fel az RMDSZ-képviselők és -szenátorok, esélyes jelöltek vagyon- és érdekeltségi nyilatkozatait. 

A dokumentumokból például kiderült, hogy Novák Levente Maros megyei RMDSZ-szenátornak különösen bejött az élet: sikerült megvásárolni egy új építésű, 500 négyzetméteres villát Marosvásárhely legelegánsabb környékén, a Somos-tetőn. Mindezt úgy, hogy vagyonnyilatkozataiból nem derül ki, honnan volt erre pénze.

A titokban végbement csoda: így lett villája Novák Leventének

Utánajártunk, miért kellett a csíkszeredai szociális központból kiköltöztetni 30 családot. Mi az oka annak, hogy a Gyermek sétány 9. szám alatti tömbház falain egyre nagyobb repedések jelentek meg, és hova költözhettek a rászorulók? 

Továbbá írtunk arról is, hogy mi az oka az egyre gyakoribb vízkorlátozásoknak, és mit lehet tenni annak érdekében, hogy mindenkinek jusson elegendő víz. (spoiler alert: az egyre több magánmedence része a problémának).

A Kolozs megyei nagyközség, Szék dolgaival is foglalkoztunk: itt egy olyan polgármestert választanak újra 32 éve, aki a múlt rendszerben a Securitate besúgója volt. De bárcsak ez lenne a legnagyobb baj vele – Sallai János nem vacakol az engedélyekkel, sőt fittyet hány a törvényességre, miközben két perc alatt háromszor mond ellent saját magának.

Valami bűzlik a büszke Széken, de a polgármester mindig elkeni

Írtunk egy összefoglalót arról a sorozatról, mely az Erdélyi Médiatér Egyesület által kapott milliárdos támogatások elszámolásain alapul. Az erdélyi médiatrösztbe a simlik, leépítések és vitatható üzleti döntések ellenére tolja a magyar kormány a közpénzt – jelenleg 29 millió eurónál tart a számláló.

Összesítettük a Bethlen Gábor Alap támogatásait is: kiderült, hogy két év drasztikus csökkenés után 2023-ban újból nőttek a Bethlen Gábor Alap által folyósított támogatások. A növekedés zömét az egyedi döntések és a százezer forintra növelt oktatási-nevelési támogatás teszi ki.

Végül pedig fontos leköszönésekre is sor került tavaly: Borboly Csabától ezzel a videó-válogatással búcsúztunk, Klaus Iohannis államelnöktől pedig ezzel a tízéves mandátumát elemző podcasttal.

Nézettség és impakt

A 2023-as rekordévtől jócskán elmaradt tavaly a nézettségünk: éves szinten 168 ezer látogatás (visit), 239 ezer oldalletöltés (pageviews) volt az oldalunkon – ez nagyjából a fele a 2023-as nézettségünknek. Ennek részben az az oka, hogy a Facebookról érkező látogatások már csak a nézettségünk 23 százalékát teszik ki (a 2023-as arány 46 százalék). A Facebook adatai szerint elérésünk 65 százalékkal csökkent 2024-ben a 2023-as évhez képest.

Éves szinten 51 alkalommal hivatkozták más lapok az Átlátszó Erdélyt, ez szintén elmarad a 2023-as szinttől. Jellemzően a budapesti és bukaresti média idézte anyagainkat – különösen büszkék vagyunk arra, hogy a romániai reklámszakma legfontosabb kiadványa, az IQads valamint a Balkan Insight is hivatkozott.

Zárt körben már megünnepeltük az Átlátszó Erdély 10 éves születésnapját

Szerkesztőség

A csapatunkban is voltak változások tavaly: Veress Abigél, aki kommunikációs és marketinges feladatokat látott el, már nem dolgozik velünk. Az ő feladatait részben Bocz Henrietta vette át, aki 2023-ban gyakornokként kezdett dolgozni velünk, és 2024 őszétől a szerkesztőségünk teljes munkaidős tagja lett. Bilibók Karola szintén nem dolgozik már velünk. 

Jó hír, hogy szerkesztőnk, Szabó Tünde megnyert egy menő ösztöndíjat: 2025-ben minden energiáját a Bertha Challenge projektjének szenteli, miközben továbbra is egyik alapembere marad az Átlátszó Erdélynek. Az idei év elejétől Pál Edit Éva, az uh.ro korábbi főszerkesztője igazolt át hozzánk – ő vette át a szerkesztői feladatokat Szabó Tündétől.

A Bertha Foundation ösztöndíja támogatásával  Szabó Tünde nyolc másik oknyomozó újságíróval és öt aktivistával együtt azt vizsgálja egy éven keresztül, hogy  a vállalati érdekek és a politikai hatalom összefonódása hogyan erősíti fel  a klímaválság hatását  a mezőgazdaságra, és mit tesznek ez ellen a helyi közösségek. Tünde konkrétan az APIA-támogatásokat fogja megvizsgálni Kolozs megye településeinek döntéshozóinál.

A Bertha Fellowship-re közösen pályázott a kalotaszegi ALPA – Land for Life egyesület vezetőjével, Szőcs Boruss Attilával, aki segít bemutatni a feltárt tényeket a helyi közösségekben. Dokumentumfilm is készül majd arról, hogyan képzelik el maguk a gazdák a fenntartható gazdálkodást, miközben a rohamos iparosítás és a területalapú támogatás által súlyosbított kihívásokkal szembesülnek.. Ilyen a vízhiány, a biodiverzitás csökkenése, a kistermelők ellehetetlenülése, a hagyományos kalotaszegi táj átformálása.

Admin ügyek

A legfontosabb fejlemény, hogy tavaly nyár folyamán új szerkesztőségbe költöztünk: az egyik kolozsvári villanegyedben található tetőtéri irodánkba most már úgy-amennyire be is férünk, amikor összegyűl a teljes csapat.

View this post on Instagram

A post shared by Átlátszó Erdély (@atlatszo_erdely)

Fontos még, hogy az új weboldalunk nemcsak szép, hanem jó is. 2024 folyamán rendre sikerült kiküszöbölni a számos kisebb-nagyobb hibáját, így most már minden további nélkül hozza azt a felhasználói élményt, amit eredetileg elképzeltünk, amikor belevágtunk az újratervezésbe. 

Már harmadik éve készítünk pénzügyi auditot az Átlátszó Erdélynél. A könyvvizsgáló pozitív jelentése további biztonságot jelent a támogatóink számára a tekintetben, hogy pénzköltéseink teljes mértékben megfelelnek a romániai törvénykezésnek.

Bevételek

2024-ben összesen 502 ezer lej (101 ezer EUR) bevétele volt az Átlátszó Erdélynek – ez 2023-hoz képest mintegy 40 százalékos csökkenés. Akárcsak eddig, tavaly is a nemzetközi média pályázatok képezték a legfontosabb jövedelemforrásunkat.

Grantok, projektek

A tavalyi év egyik kiemelt projektje a Journalism Value Project volt. Ezt az Európai Bizottság finanszírozza, és célja hozzájárulni az európai független média fenntarthatóságához. Ebben a projektben az Átlátszó Erdély feladata podcast-interjúk készítése a Reference hálózat tagjaival, továbbá a hálózat tagjai közötti tapasztalatcserét szervezzük. A projekt weboldala itt érhető el, a podcastok pedig itt hallgathatók meg.

Tavaly is támogatott minket a Civitates. Ez a pénzalap a szerkesztőségünk adminisztrációval és marketinggel foglalkozó részét finanszírozta összesen mintegy 27 ezer euróval. Fontos támogatónk volt még a Thomson Foundation: a brit alapítvány a gyakornoki programunkhoz, valamint a szerkesztőségünk működéséhez járult hozzá, összesen 16 ezer euróval.

A The Prague Civil Society Centre a szerkesztőség lakbérét, valamint (videó)podcastok készítését támogatta. Ezt a szerződést azonban 2025 januárjában, Trump beiktatása után először felfüggesztették, majd felmondták – így a szerződött 25 ezer euróból csak 10 ezer eurót kaptunk végül meg. Az Internews Epic programja az EP-választásokról szóló projektünket támogatta 14 ezer euróval. 

(Figyelem, az itt felsorolt támogatások egy része több, mint egy naptári évig tart, más része pedig több, egymástól elkülönülő támogatási szerződést jelent. A beszámolóban megadott összegek a tavalyi év bevételeire vonatkoznak, nem pedig a támogatókkal megkötött szerződések összértékére.)

Olvasói adományok, egyéb jövedelmek

Egészen sikeresek voltak tavaly az adománygyűjtő kampányaink: összesen 21 ezer euró jövedelmünk származott éves szinten adományokból – ez több, mint duplája a 2023-as összegnek. A rossz hír, hogy egyelőre nem sikerült teljesíteni azt a célkitűzésünket, hogy az Átlátszó Erdély jelenlegi működési költségeinek harmadát olvasói adományokból álljuk.

Bevételeinket több, kisebb együttműködéssel egészítettük ki 2024-ben. Dolgoztunk a Funky Citizens-szel, a Partizánnal, valamint a FDSC-vel. Ezek a projektek összesen 1400 euró jövedelmet jelentettek számunkra. Továbbá különféle költség-visszatérítésekből további 10 ezer euró bevételünk származott.

Kiadások

Az Átlátszó Erdélynek tavaly összesen 705 ezer lej (141 ezer EUR) kiadása volt. Ez körülbelül 10 százalékkal kevesebb a 2023-as kiadásainknál. 

Ahogy a korábbi években is, a legfontosabb költségtételt a csapat fizetései, valamint a fizetések után befizetendő adók és járulékok jelentik – ezek összesen 540 ezer lejt (109 ezer EUR) tettek ki. Emellett a kiszállások és útiköltségek voltak még fontos tétel (54 ezer lej), valamint a szerkesztőség működésével kapcsolatos költségek – lakbér, internet, rezsi (26 ezer lej).

Címlapfotó: Fortepan / Benedek Tamás

Kapcsolódó címkék Átlátszó Erdélybeszámoló 2024CivitatesInternewsJournalism Value ProjectThe Prague Civil Society CentreThomson Foundation
heart-icon

Tetszett a bejegyzés?

Támogasd a független újságírást!

Támogatás

Ez is érdekelhet

A képen az Átlátszó Erdély szerkesztősége ünnepli a 10. születésnapját egy tortával. Balról jobbra: Tünde, Edit, Sipi, Emese, Árpi, Heni.
Kiemelt

10 éves az Átlátszó Erdély, játssz és ünnepelj velünk!

Szerző: Átlátszó Erdély
2025. május 8.
Na mitől rettegnek a diktátorok?
Közlemények

Na mitől rettegnek a diktátorok?

Szerző: Átlátszó Erdély
2025. április 16.
Ők nyertek az Átlátszó Erdély kutatásával
Közlemények

Ők nyertek az Átlátszó Erdély kutatásával

Szerző: Átlátszó Erdély
2025. április 9.
Megajándékozunk, ha elmondod a véleményed a munkánkról
Közlemények

Megajándékozunk, ha elmondod a véleményed a munkánkról

Szerző: Átlátszó Erdély
2025. március 18.
Next Post
Impozáns villát vásárolt Kolozsvár szívében az RMDSZ alapítványa

Impozáns villát vásárolt Kolozsvár szívében az RMDSZ alapítványa

Ők nyertek az Átlátszó Erdély kutatásával

Ők nyertek az Átlátszó Erdély kutatásával

Átlátszó Erdély (Transparent Transylvania) works for an equitable, inclusive and collaborative society where political and economic decision-making is transparent. Those in power are equally accountable, and those without power have a voice in the public discourse that has no taboos.

Ne maradj le egyetlen új bejegyzésről sem!

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

  • Impresszum
  • Impakt
  • Rólunk
  • Szerzőink
  • Így dolgozunk
  • Adatkezelési tájékoztató

CC BY-NC-SA 4.0

No Result
View All Result
  • Rólunk
  • Témáink
    • Abúzusok
    • Politika
    • Közpénzek
    • Klímaválság
    • Oktatás
    • Vélemény
    • Velünk élő történelem
    • NERdély
    • Műhely
    • Podcast
  • Van infód?
  • ro RO
  • hu HU
  • en EN
Donate

CC BY-NC-SA 4.0

A weboldal sütiket (cookie-kat) használ, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsa. Elfogadom Részletes információ
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT