fbpx
Átlátszó Erdély
  • Rólunk
  • Témáink
    • Abúzusok
    • Politika
    • Közpénzek
    • Klímaválság
    • Oktatás
    • Vélemény
    • Velünk élő történelem
    • NERdély
    • Műhely
    • Podcast
  • Van infód?
No Result
View All Result
  • EN
  • RO
Támogass
Átlátszó Erdély
  • Rólunk
  • Témáink
    • Abúzusok
    • Politika
    • Közpénzek
    • Klímaválság
    • Oktatás
    • Vélemény
    • Velünk élő történelem
    • NERdély
    • Műhely
    • Podcast
  • Van infód?
No Result
View All Result
  • EN
  • RO
Támogass
Átlátszó Erdély
Támogass
Olvasási Idő: 9 perc
A A
in Menekült

A háború elől menekülők szenvedése nem szűnik meg attól, hogy hozzászoktunk

Bocz Henrietta
2023. november 11.
Olvasási Idő: 9 perc

Akár ez is tetszhet

Ukrán menekült arborista Kolozsváron

Fára mászik, hogy bizonyítson: ukrán menekült menti a kolozsvári fákat

2024. március 27.
ukrán menekültek máramarossziget

Ha jóban vagy a pópával, segíthetsz a menekülteken. Ha nem, ellenség vagy

2022. március 8.
 

Nem tudni, mikor ér véget a háború Ukrajnában, de az biztos, hogy egyre kevésbé figyelünk rá. A harcok elől menekülők csendben küzdenek a traumáikkal, próbálnak túlélni a nincstelenségben. Hadköteles férfiak az életüket kockáztatva próbálnak átszökni a határon. Máramarosszigeti riportunk. 

A máramarosszigeti határra érkezve meglepő a nyugalom. Az átkelőhelyen nincs sor, időnként jönnek-mennek az autók, a kisebb csomagokkal felpakolt gyalogosok. Emberek beszélgetnek a La vamă pizzázó előtt: úgy tűnik, ez a sarok rendszeres találkozópontja azoknak, akik gyakran járnak át a határon. 

Egy nő a ruháit rendezgeti a bőröndjében: készül valahova, vagy épp nemrég érkezett. Már azt hinnénk, hogy nincs itt semmi látnivaló, amikor a pizzázó mögött feltűnnek a segélypontok. Nagy mozgás ott sincs, a Máltai Szeretetszolgálat és a Salvați Copiii (Mentsétek meg a gyermekeket) szervezet piros melegítőbe öltözött munkatársai egyeztetnek a konténerek előtt.

Bicikliző nő a határ mellet
A máramarosszigeti határátkelő közvetlen közelében levő úton sincsen különösebb forgalom. Az út baloldalán már a határ húzódik.

A lelkes, de fejetlen segítségnyújtás a múlté

A máltaiak konténerében már várnak minket: jól esik behúzódni a melegbe a csípős őszi szél elől. Ivóvízzel, harapnivalóval, forró teával, időnként meleg étellel és kisbabáknak szükséges holmikkal várják itt az ukrán menekülteket. A számuk megcsappant: az elmúlt hónapokban legfeljebb 1-2 tucatnyian érkeznek naponta. 

A határrendészet adatai szerint a háború kezdetén 24 óra alatt ötezren is átjöttek itt. A legtöbben Szeretvásárnál (Siret) hagyták el Ukrajnát: 24 óra alatt 8 ezer személy volt a rekord. 

Máltai Szeretetszolgálat Tea

Ma már nyoma sincs a kezdeti fejetlenségnek. A készenlét és a várakozás megszokottá, hétköznapi vált, mindenki tudja, mi a dolga. Ami változatlan, hogy a civil szervezetek munkatársai és önkéntesei igyekeznek most is a maximumot nyújtani, és megoldást találni a váratlan helyzetekre: sosem tudni, hogy épp hányan jönnek. 

Sokszor csak egy jó szóra van szükség

Egy forró tea mellett beszélgetésbe elegyedünk a Máltai Szeretetszolgálat munkatársaival. Hamar kiderül, a konténer meghatározó helyszíne az elmúlt közel két évüknek. A kezdeti időszakban éjjel-nappal a határnál segítettek, naponta pár órát aludtak. 

Bár egyre kevesebben jönnek, feladat még mindig bőven akad. Például rendszeresen szállítanak segélycsomagokat a határ túloldalára, és az ukrán oldalon élők is gyakran látogatják meg a konténereket a román oldalon. Azokkal a menekültekkel is tartják a kapcsolatot, akik Máramarosszigeten maradtak, ők gyakran visszajárnak a konténerekhez, ha valamire szükségük van, vagy ha csak beszélgetnének egyet. 

Máltai Szeretszolgálat Nő Segít a Mozgássérült Férfinak

Miközben a konténerben ülünk és a máltaiak történeteit hallgatjuk, a határ túloldalán megszólal a légvédelmi sziréna. Váratlanul éles hang ez, egy kicsit el is csendesedünk. A Szeretetszolgálat munkatársai már nem lepődnek meg: korábban rendszeresen lehetett hallani, még a városban is, ilyenkor feltehetően a szirénát tesztelik vagy egy felszálló repülő miatt van riasztás. Az emberek már túlságosan hozzászoktak a sziréna hangjához: félő, hogy ha tényleg baj lenne, nem reagálnak időben.  

Az emberek mennek, a történetek maradnak

Meghatározó történeteket hallunk találkozásokról, emberekről, akikről semmit sem tudnak, mióta elhagyták a várost.  

„Emlékszem, megérkezett egy anyuka két kislánnyal, akiknek egy-egy kis hátizsákon kívül semmijük nem volt. Kérdeztem, mi történt? Miután kicsit megnyugodtak, az anyuka beszélni kezdett: épp az óvodába tartott a kislányokkal, amikor a bombázások kezdődtek. Azonnal az állomásra indultak, felszálltak az első vonatra, amivel sikerült eljutni a határ közelébe. Így érkeztek Máramarosszigetre, pont úgy, ahogy reggel elindultak az óvodába: egy anyuka két kislányával és a hátizsákjaikkal” – emlékezett vissza Iulia Stan, a Máramarosszigeti Határrendészet Területi Felügyelőségének szóvivője. 

A máltaiak munkatársai közül Mihaela, aki ukrán fordítóként segíti a menekülteket, még keresztszülőséget is vállalt: egy 11 éves kislány, Sofia kérte meg erre. A helyi görögkatolikus ukrán lelkész, Vasile Colopelnic lelkesen mutatja a keresztelőn készült fotókat. Sofia Donyeckből érkezett édesapjával, akit betegsége miatt átengedtek a határon. Nemrég ők is elhagyták a várost, azóta nem tudni, mi van velük.  

A lelkész szerint csak azok maradnak Máramarosszigeten, akiknek nincs hova menniük, vagy akiknek itt vannak kapcsolataik. Az sem bátorítja őket az itt maradásra, hogy kisváros lévén, szűkösek a megélhetési lehetőségek. Sokan maradtak Ukrajnában is a határmenti településeken, ahol kellő biztonságban vannak anélkül, hogy el kellene hagyniuk az országukat. 

Tanulni szeretne, hogy a tudást majd visszavigye Ukrajnába

Egy fiatal, vidám fiú nyit be a konténerbe, Ványa. Nyáron érkezett a közép-ukrajnai Kropivnitszkij városából, jelenleg egy közös ismerősük családjánál él Máramarosszigeten. Ványa részben azért is hagyta el az országot, mert egy év múlva katonakorúvá válik. Családja Ukrajnában maradt.

Ványa és családja a háború kitörésekor a rendkívül veszélyes 9. emeleti lakásukból édesanyja testvéréhez költöztek. Itt légiriadók idején a pincében húzódtak meg, a pincében ünnepelték az édesanyja születésnapját is. A készenléti állapot mindennapivá vált, de az élet nem állt meg. 

„Kötelességemnek éreztem, hogy a húgomat megóvjam a depressziótól. Inkább játszottam vele, és nem a híreket pörgettem folyamatosan. Ő akkor még csak 12 éves volt. Persze a legelején én is rosszul voltam, le voltam bénulva, azt éreztem, hogy bármelyik nap meghalhatok” – mondja Ványa.

Ukrán fiú
Ványa

Az oktatás online folytatódott: ezt szerencsére a járvány idején volt lehetőség begyakorolni. Ványa a tanulás és a sportolás révén feledkezik meg a mindennapi nehézségekről, szeretne egyetemen továbbtanulni, többek között ezért is döntött úgy, hogy eljön az országból. Az ukrajnai online oktatás mellett jelenleg a máramarosszigeti ukrán líceumban is tanul, mivel egy romániai diplomával könnyebben tud majd egyetemre felvételizni. 

Nincs hova visszamenniük

A konténerben egy anyával és lányával is megismerkedünk: Nelia 73, Aljona 31 éves. Nekik a háborúban mindenük odaveszett. Egy korábbi balesete miatt Aljona mozgássérült, tolószékkel közlekedik. Abban reménykednek, hogy Aljona hamarosan bekerül egy olyan programba, mely segít a motorikus készségeit fejleszteni, és addig is talán sikerül egy elektromos tolószéket beszerezni. 

Neliát és Aljonát egy férfi kíséri, Juri. Ő 70 éves, Herszonból érkezett, abból a megyéből, amit az oroszok már a háború első napjaiban elfoglaltak. Nem reménykedik abban, hogy valaha hazatérhet: ma már orosz katonák laknak a lakásában. Juri hónapokig élt az elfoglalt városban, hosszasan mesél arról, hogy milyen úgy élni, hogy a katonák kényük-kedvük szerint bármit megtehetnek a civilekkel.

Ukrán menekültek
Nelia és Aljona (balra), valamint Juri (jobbra) a máltaiak konténerében

Menekülése során a frontvonalon is át kellett kelnie: a különféle ellenőrzőpontokon többször is pucérra vetkőztettek mindenkit a katonák. „Azt mondták, náci tetoválásokat keresnek. Ha valakin bármilyen ukrán szimbólumot találtak, azt elhurcolták. Ha maradok, nem hiszem, hogy túlélem” – emlékezett vissza. Elmesélte hogyan „búcsúztak” a menekültektől az orosz katonák: tüzet nyitottak az ukránok által ellenőrzött területek felé távozó civilekre.

Juri fiának maradnia kellett. A menye és az unokái az Egyesült Államokba utaztak, ő maga pedig nem tervezi, hogy elhagyja Máramarosszigetet. Mindennek ellenére Juri barátságos, jó kedélyű öreg: nagyon szeretne románul megtanulni. 

Akik nem jöhetnek, azok is megpróbálnak menekülni

Miközben a törvényes határátlépések száma csökkent, az illegális határátlépések száma növekszik. Naponta akár tíz férfinak is sikerülhet átszökni Máramaros megyébe, ők az életüket kockáztatva menekülnek, zord körülmények között – tudtuk meg Iulia Stantól, a Máramarosszigeti Határrendészet Területi Felügyelőségének a szóvivőjétől. 

A háború kitörése óta a határrendészet nagyjából 6600 embert észlelt, akik illegálisan jutottak át Romániába. A legtöbben Máramaros megyébe érkeznek, kétszer annyian, mint Szatmár vagy Szucsáva megyébe. 

Határjelző

Máramaros megye 163 kilométeren határos Ukrajnával, ebből 63 kilométeren a Tisza választja el a két országot. A fennmaradó részen a Máramarosi Havasokban húzódik a határ. A ritkán lakott, sűrű erdővel borított, sziklás hegyeken az átkelés nehezebb, ezért a legtöbben a gyors folyású, de viszonylag keskeny folyón próbálnak átkelni. 

A menekülési kísérletek gyakran tragédiába torkollnak

Tavaly heten vesztették életüket a folyóban, hatan pedig a hegyekben haltak meg. Ez csak azoknak a száma, akiknek a holttestét a román oldalon találták meg a hatóságok, mondta a szóvivő. A menekültek közül sokan meg is sérülnek, különféle zúzódások, törések rendszeresen előfordulnak.

A szóvivő egy felvételt is mutat, amin épp egy holttestet emelnek ki helikopterrel egy szakadékból a Máramarosi Havasokban. Aki járt már hegyekben, főleg télen, az tudja, hogy járatlan helyekre semmilyen körülmények között, még felszereléssel sem szabad merészkedni. Viszont a menekülők kétségbeesettek, így jobb híján inkább vállalják a kockázatokat, mintsem a frontszolgálatot. 

A szóvivő szerint az egyik legnagyobb probléma, hogy a menekültek nem ismerik a jogaikat, így attól tartanak, hogy a helyi hatóságok visszatoloncolják őket Ukrajnába. Mivel bizalmatlanok, volt már rá példa, hogy vészhelyzet esetén sem fogadták meg a román hatóságok tanácsait. 

Határ Románia és Ukrajna között
A bokrok között látszik a Tisza, mely ezen a szakaszon a határt képezi Románia és Ukrajna között

Egy ízben hiába kérték a hegyekben eltévedt csoportot, hogy álljanak meg, gyújtsanak tüzet, és együtt várják meg a mentőcsapatot. A segélyhívón közölt utasítás ellenére a csoport tagjai különváltak, és saját szakállra próbáltak meg továbbjutni. A döntésüknek tragédia lett a vége: a mentőcsapatok nem tudtak mindenkihez időben eljutni, így azon a téli éjszakán két férfi halálra fagyott.

Pedig a román hatóságok nem toloncolják vissza a menekülteket: az európai uniós szabályozás szerint amint belépnek az EU területére, menekültjogi státuszt igényelhetnek. Az ukrán oldalon is jól tudják, hogy mihelyt a menekült átjutott a határon, már nem rendelkezhetnek fölötte, így a hatóságok aktívan együttműködnek a román féllel a balesetek felderítésében.

A Máltai Szeretetszolgálat a következő 6 hónapban biztos marad

„A legnagyobb kihívás, hogy megtaláld a forrásokat, hogy tovább segíthess, és hogy megértesd az emberekkel, hogy ez a valóság, vannak emberek, akik tényleg átélik ezeket a tragédiákat. Amikor mi megyünk oda, látjuk a valóságot, a szegénységet, az éhséget, az ételadagokat, amiket kapnak, a gyerekek tragédiáit, akiknek már nincs perspektívájuk, fiatalokat, akik olyan életet élnek, ami elképzelhetetlen a mi gyermekeink számára. Hatalmas kihívás, hogy tudatosítsuk a gyermekeinkben, az emberekben, hogy szerencsés helyzetben vagyunk, és nekünk kell felelősséget vállalnunk és segítenünk” – fogalmazott Anca Simu, a Máltai Szeretetszolgálat programfelelőse. 

Bár októberben véget ért az Active Citizens Fund által támogatott Sprijin pentru Ucraina nevű projekt, a civilek további 6 hónapot még biztos maradnak a máramarosszigeti határátkelőn, ahol továbbra is szociális és mentális támogatást nyújtanak a menekülteknek.

Fotók: Bocz Henrietta

Az anyag elkészülését az Active Citizens Fund támogatta.

Kapcsolódó címkék határhatárátkelőhatárőrségMáltai SzeretetszolgálatMáramarosszigetmenekültekorosz agressziósegélyszervezetsegítségukrajnai háború
heart-icon

Tetszett a bejegyzés?

Támogasd a független újságírást!

Támogatás

Ez is érdekelhet

Ukrán menekült arborista Kolozsváron
Diszkrimináció

Fára mászik, hogy bizonyítson: ukrán menekült menti a kolozsvári fákat

Szerző: Bocz Henrietta
2024. március 27.
ukrán menekültek máramarossziget
Menekült

Ha jóban vagy a pópával, segíthetsz a menekülteken. Ha nem, ellenség vagy

Szerző: Egyed Ufó Zoltán
2022. március 8.
Dokumentálni a szétesést – erdélyi újságírók jezidi menekülttáborban
Menekült

Dokumentálni a szétesést – erdélyi újságírók jezidi menekülttáborban

Szerző: Sipos Zoltán
2016. november 7.
Kell-e félni a muszlimoktól? Kérdések, melyekre a Facebook-on hiába keresel választ
Menekült

Kell-e félni a muszlimoktól? Kérdések, melyekre a Facebook-on hiába keresel választ

Szerző: Sipos Zoltán
2015. november 2.
Next Post
Szexuálisan és érzelmileg is számos diákját kihasználta a csíkszeredai sztártanár

Szexuálisan és érzelmileg is számos diákját kihasználta a csíkszeredai sztártanár

Tanár és diák kapcsolat

Lányok a nyílt titkok csapdájában: a hallgatás az egész közösséget behálózta

Átlátszó Erdély (Transparent Transylvania) works for an equitable, inclusive and collaborative society where political and economic decision-making is transparent. Those in power are equally accountable, and those without power have a voice in the public discourse that has no taboos.

Ne maradj le egyetlen új bejegyzésről sem!

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

  • Impresszum
  • Impakt
  • Rólunk
  • Szerzőink
  • Így dolgozunk
  • Adatkezelési tájékoztató

CC BY-NC-SA 4.0

No Result
View All Result
  • Rólunk
  • Témáink
    • Abúzusok
    • Politika
    • Közpénzek
    • Klímaválság
    • Oktatás
    • Vélemény
    • Velünk élő történelem
    • NERdély
    • Műhely
    • Podcast
  • Van infód?
  • ro RO
  • hu HU
  • en EN
Donate

CC BY-NC-SA 4.0

A weboldal sütiket (cookie-kat) használ, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsa. Elfogadom Részletes információ
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT