fbpx
Átlátszó Erdély
  • Rólunk
  • Témáink
    • Abúzusok
    • Politika
    • Közpénzek
    • Klímaválság
    • Oktatás
    • Vélemény
    • Velünk élő történelem
    • NERdély
    • Műhely
    • Podcast
  • Van infód?
No Result
View All Result
  • EN
  • RO
Támogass
Átlátszó Erdély
  • Rólunk
  • Témáink
    • Abúzusok
    • Politika
    • Közpénzek
    • Klímaválság
    • Oktatás
    • Vélemény
    • Velünk élő történelem
    • NERdély
    • Műhely
    • Podcast
  • Van infód?
No Result
View All Result
  • EN
  • RO
Támogass
Átlátszó Erdély
Támogass
Olvasási Idő: 11 perc
A A
in EU-pénzek, Kiemelt, Legfontosabb, Önkormányzatok

Nagyon drágán jön fel az udvarhelyi csillagvizsgáló csillaga

Szilágyi István
2022. szeptember 10.
Olvasási Idő: 11 perc
A Kuvar-tetőn álló, romos csillagvizsgáló. Fotó: Szabó Apor

A Kuvar-tetőn álló, romos csillagvizsgáló. Fotó: Szabó Apor

 

30 éve mállik távlat, távcső és funkció nélkül az épület. Az uniós pénz mellé sok helyi forrás és a helyi ügyintézés csillagai is össze kellene álljanak, hogy megmentsék.

Harminc éve álmodtak hozzá csillagokat. Vajon le tudják még őket hozni valaha? – ez a nagy kérdés merül fel bennem, valahányszor Székelyudvarhely egyik ikonikus, ám elhanyagolt épületére, a csillagvizsgálóra gondolok, amely a városközpont nyugati bejáratánál magasló Kuvar-tetőn pusztul egymagában.

Akár ez is tetszhet

A képen az Átlátszó Erdély szerkesztősége ünnepli a 10. születésnapját egy tortával. Balról jobbra: Tünde, Edit, Sipi, Emese, Árpi, Heni.

10 éves az Átlátszó Erdély, játssz és ünnepelj velünk!

2025. május 8.
Turista kapaszkodik a lengőhíd üvegfalára. A párja fotózza.

Amit ma megtehetsz magunkért

2025. május 4.

Az 1989-ben félig elkészült, majd 1991-ben befejezett épületet az 1990-ben megalakult Univerzum Csillagászati Egyesületnek kellett volna átvennie, azonban a csillagvizsgáló fő elemét, a távcsövet nem sikerült beszerezniük, a fiatal, amatőr csillagászok pedig szétszéledtek. Habár 2005-ben újjáalakult az egyesület, a mintegy 100 négyzetméteres épület addigra annyira leromlott, hogy nem lehetett benne semmilyen tevékenységet végezni.

Fotó: Szabó Apor

A 2010-es évek elején többször próbálták átadni civil szervezeteknek, de a nagy feladat és anyagi teher miatt nem vállalta senki. A városnak meg nem volt annyira fontos, hogy teljesen saját zsebből állja a jelentős felújítási költséget.

2018 végén felröppent a hír, hogy uniós pénzt sikerült szerezni hozzá, csakhogy azóta se mozdult egy centi föld sem a Kuvar-tetőn. A négy év alatt kínkeservesen azt sikerült elérni, hogy az ötödik közbeszerzés sikeres lett 2022 augusztusában, és végre elindulhat a tervezés.

Csakhogy közben 2%-ról 50% fölé ugrott az önrész, amit saját zsebből kell előteremtenie a városnak. Ilyen körülmények között gyanút is keltett, hogy miért nem mondtak le róla. Ekkora csúszás mellett az is kérdésessé vált, hogy a vállalattársulás, amely a tendert megnyerte, be tudja-e fejezni a felújítást határidőre, 2023 végéig. Különben elvileg nem jár az uniós támogatás, és a városnak kell kifizetnie az egészet.

Régi történet

Habár az állapota alapján úgy tűnhet, a csillagvizsgáló sorsa iránt korántsem volt közömbös az udvarhelyi közélet. Az elmúlt tíz évben folyamatosan fel-fel bukkant a téma a közbeszédben, tanácsüléseken, sajtótájékoztatókon.

2016 nyarán az EMNP és a Magyar Polgári Párt (MPP) koalíció ölébe esett a városvezetés, és már novemberben egy rendkívüli tanácsülés napirendjére került a csillagvizsgáló és környékének felújítását célzó pályázat, amelyet a regionális operatív programra (POR) készültek benyújtani két nappal később, november 25-én.

A szerencsés csillagálláshoz viszont az is kellett, hogy a polgármesteri hivatal már jóval a polgári koalíció villanása előtt beazonosítsa a pályázati forrásokat. Talált is egy, kifejezetten romos állapotú épületek helyreállítására kiírt pályázatot. Bár felmerült, hogy a civilek átvegyék a projektet, pályázni végül csak az önkormányzat tudott, ezért maradt az ő kezében – emlékezett vissza érdeklődésünkre Puskás Katalin akkori beruházási igazgató. Korábban, Szász Jenő polgármestersége idején (1996-2008) pedig egyszerűen nem volt pénze rá a városnak, más prioritások voltak – mondta a hivatalhoz 1997-ben alkalmazott szakember.

A pályázat végül a következőket tartalmazta:

  • a Rákóczi körforgalomtól felvezető gyalogos lépcső újraépítése, közvilágítás, kamerarendszer szerelése;
  • az épület mellett a naprendszert ábrázolnák, illetve Stonehenge típusú megalitokat állítanának fel, amivel a Nap járását lehet megfigyelni;
  • a csillagvizsgáló terasza kilátóként funkcionálna;
  • az erdős övezetben egy ösvényt alakítanának ki, amelynek egyik része – acélszerkezetekre fektetve a levegőben – a lombok közé vezetné a sétálókat.

A projekt összértéke akkor mintegy 5 millió 800 ezer lej volt, amelyből 5,1 millió a zöldövezet rendezésének költsége és 732 ezer lej a csillagvizsgáló felújítása. Az elszámolható költségek 2 százalékát kell biztosítania a városnak önrészként.

Két évvel a projekt benyújtása után, 2018 decemberében érkezett az örömhír: jön az uniós pénz, aláírták a szerződést a POR gyulafehérvári központi hatóságával.

A csillagvizsgáló jelenlegi állapotában. Fotó: Szabó Apor

A hivatal tájékoztatásából további részletek derülnek ki: játszótér, kültéri sporteszközök, madárles, asztrológiai park és a csillagvizsgáló épületében egy planetárium is szerepel a tervek közt. Továbbá a Hősök sírjához vezető lépcsőt összekapcsolnák az erdei sétányokkal, a meglévő fák mellé még 240 fát és 6400 díszcserjét ültetnek. Így összesen mintegy 2 hektárnyi területet fed le a projekt.

Túl szép, hogy igaz legyen?

2019 októberében és 2020 februárjában is nyilvánosan szóvá teszi az ellenzéki RMDSZ-frakcióvezető Derzsi László, hogy nem halad a csillagvizsgáló projekt. A 2020 augusztusi tanácsülésen hangzik el nyilvánosan a magyarázat: a 2019-es év során három közbeszerzést kezdeményeztek, mindhárom meghiúsult, nem volt rá érdeklődő. A hiba abban állt a hivatal szerint, hogy az árakat a kormányintézkedések felvitték, és a kezdeti árbecslés sem volt reális.

Ezért egy másik szakcéggel újraszámolták a költségvetést, változatlan műszaki paraméterek mellett a mintegy 5 millió lejes keretösszeg 8,4 millióra emelkedett, és így az önrész 12%-ról 52%-ra nőtt. Habár az ellenzékben levő RMDSZ részéről Benedek Árpád Csaba felemelte a szavát ellene, „nehéz szívvel” támogatta a frakció, egyedül Sinka Arnold tartózkodott a szavazásnál.

2020 decemberében a választásokat kétharmaddal megnyerő POL-frakció bejelentette, hogy adót készülnek emelni. Közben azzal „nyugtatott”, hogy nem a csillagvizsgáló megnőtt önrészére költik – azt már állítólag kispórolták a költségvetésből.

A költségvetési kiigazítás egy évvel később hozott eredményt: 2021. augusztusában a hivatal arról számolt be kérdésünkre, hogy akadt egy jelentkező, és ha beküldi a kért kiegészítést, szerződéskötés következik. Augusztus végén Gálfi Árpád polgármester is azt nyilatkozta, hogy a csillagvizsgáló szerződéskötés előtt áll. Végül az örömhír elmaradt.

A fejlesztések lassú üteme miatt 2021 októberében betelt a pohár a polgármesterrel választást nyerő POL-nál, és féléven belül eredményeket várnak a polgármesteri hivataltól. Mire eljött a számonkérés ideje, 2022 márciusában csak nyugtázni tudták, hogy újabb közbeszerzési kiírás szükséges. Megjegyezték, ha ez sem lesz sikeres, akkor a magas önrész és a megemelkedett költségek miatt javasolják a finanszírozás felbontását.

Az uniós projektek, köztük a csillagvizsgáló elhúzódását Gálfi Árpád polgármester éppen azzal a menedzsmentkrízissel magyarázta, amit ő maga idézett elő. Miután Puskás Katalin beruházási igazgatót 2019 tavaszán leváltotta és feljelentette a DNA-nál, a kulcspozícióra ugyan sikerült őszre más szakembert találnia, de két év sem telt el, mire összerúgta a port Szabó Sámuellel. Szinte egy évig fejlesztési igazgató nélkül volt a város, és mire sikerült pótolni, rövidesen Puskás Katalint – jogerős bírói döntésre – vissza kellett venni az állásába, de nem maradt sokáig.

Fotó: Szabó Apor

Az április 21-i civil kezdeményezésű közvitán már a POL-ból bekerült városmenedzser, Albert Sándor is beismerte, hogy rosszul állnak, legalább egy projektről valószínűleg le kell mondaniuk. Helyette Gálfi mondja ki, hogy a csillagvizsgálóról van szó.

A siralmas helyzetet csak tetézi, hogy alig két hét múlva a városmenedzser bejelentette: nem bírja tovább, nem akar többé részese lenni a történetnek, felmond. A május 5-i sajtótájékoztatón már azt mondta, ráerősítve a közbeszéd sejtésére, hogy a 12 elnyert uniós projektből nemcsak a csillagvizsgáló van veszélyben, hanem a nagy mobilitási pályázat és a Székelytámadt vár felújítása is.

Néhány nappal később, május 10-én a staféta átadásakor még élesebben fogalmazott a csillagvizsgáló felújításáról: „nem ez az a projekt, amit a város fel kellene, hogy vállaljon” az 50%-os önrész mellett. Ezért megfogadják a POL javaslatát, és lemondanak róla, de csak ha az ötödik közbeszerzés is sikertelen lesz. Utóbbi esetben abban reménykednek még, hogy finanszírozható lehet egy következő pályázati ciklusban.

Megtörténik a csoda

2022. augusztus 10-én hírül adja a városháza, hogy az ötödik próbálkozás bejött, és megkötötték a tervezési-kivitelezési szerződést a csillagvizsgáló felújítására és környékének rendezésére.

Érdekes módon a jelentkező ugyanaz, mint akit az előző közbeszerzésen kizártak. Szinte csak a dátumot és a sarokszámokat kellett módosítania a Viaductnak, aki a tervezésre az udvarhelyi Total Structure Design, a kivitelezésre pedig a csíkszeredai Ing Service cégekkel társult.

A helyi Viaduct Kft. pályázatát korábban ugyanabból az okból zárták ki, mint egy másik uniós projektnél, a Bányai János iskola felújításánál: egy korábbi, más intézménynél történt közbeszerzésen negatív véleményezést kapott a Viaduct, és ezt nem hagyhatták figyelmen kívül – állította a városháza szóvivője.

Részlet a csillagvizsgáló felújítási látványtervéből

Szerződéskötéskor már úgy beszéltek az épület rendeltetéséről, hogy „egyfajta természettudományi oktatási központ” lesz. Az épületben planetárium, természettudományi könyvtár, Iskola másként tevékenységre lehetőséget biztosító felület, kilátó is lesz, a parkrészen pedig egy kisebb, védett fajokat bemutató botanikus kert kap helyet.

Csakhogy időközben a pályázatra 2018-ban jóváhagyott 1,1 millió eurós költségvetés 1,88 millióra duzzadt, a különbözet pedig teljes mértékben az önkormányzatot terheli. A szóvivő tájékoztatása szerint az aktuális önrész 4 122 796,34 lej, vagyis a beruházás több mint fele, és a törvénykezés és a piaci árak változása miatt ez még nőhet. Az ÁFÁ-val együtt 7 126 447,11 lejes szerződésből 141 000 lejt a tervezésre, míg a fennmaradó összeget a kivitelezésre fordítják.

A július végén aláírt szerződés szerint a tervezésre három hónap, míg a kivitelezésre 15 hónap áll a társulás rendelkezésére – ami eleve egy hónappal meghaladja az uniós pályázatok 2023. december 31-i határidejét.

Minden áron?

Az általunk megkérdezett egykori fejlesztési igazgatók kételyeket fogalmaztak meg a megvalósítással kapcsolatban.

„Nagyon meg vannak csúszva, az elmúlt három évet talán nem pereskedéssel kellett volna tölteni, s akkor az ára sem ment volna ennyire el” – utalt Puskás Katalin a saját menesztési ügyére. Ő kitart amellett, hogy még az ő „idejében” leadott pályázatban reális volt az összeg, ám eltelt szinte két év, amíg először ki tudták írni a közbeszerzést.

„Ha nem lesz hosszabbítás (az uniós pályázati ciklusban – szerk.), sehogy sem tudják megvalósítani azokat a projekteket, amelyeket még el sem kezdtek” – fűzte hozzá a felmondott Szabó Sámuel, megjegyezve ugyanakkor, hogy ez nem udvarhelyi specifikum, hanem országos jelenség. Úgy tapasztalta, máshol is háromszor-négyszer írnak ki közbeszerzéseket. Az árnövekedés miatt és a közigazgatási rugalmatlanság miatt a 2023-ban lejáró projektek sok helyen el sem indultak, nem hogy befejeződjenek.

Kapcsolódó címkék csillagvizsgálóEU-támogatásokGálfi ÁrpádKuvar-tetőmenedzsmentPOLPORPuskás KatalinSzabó SámuelSzékelyudvarhelyi Polgármesteri Hivatal
heart-icon

Tetszett a bejegyzés?

Támogasd a független újságírást!

Támogatás

Ez is érdekelhet

A képen az Átlátszó Erdély szerkesztősége ünnepli a 10. születésnapját egy tortával. Balról jobbra: Tünde, Edit, Sipi, Emese, Árpi, Heni.
Kiemelt

10 éves az Átlátszó Erdély, játssz és ünnepelj velünk!

Szerző: Átlátszó Erdély
2025. május 8.
Turista kapaszkodik a lengőhíd üvegfalára. A párja fotózza.
Klímaválság

Amit ma megtehetsz magunkért

Szerző: Pál Edit Éva
2025. május 4.
Egy roma kislány futkározik, rakott szoknyáját lengeti a szél. A haja kétoldalra van fonva, benne egy piros virág.
Abúzusok

Mindenkinek árt, hogy elkülönítjük a roma diákokat

Szerző: Kulcsár Árpád
2025. április 30.
Minierdő Lisszabonban
Klímaválság

Neked is lehet erdőd, ha van egy terasznyi telked!

Szerző: Pál Edit Éva
2025. április 26.
Next Post
A crossborder falunapokra eltapsolt EU-pénz nyomában

A crossborder falunapokra eltapsolt EU-pénz nyomában

Belefingott az elmúlás az EU-támogatott borvízfürdőbe

Belefingott az elmúlás az EU-támogatott borvízfürdőbe

Átlátszó Erdély (Transparent Transylvania) works for an equitable, inclusive and collaborative society where political and economic decision-making is transparent. Those in power are equally accountable, and those without power have a voice in the public discourse that has no taboos.

Ne maradj le egyetlen új bejegyzésről sem!

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

  • Impresszum
  • Impakt
  • Rólunk
  • Szerzőink
  • Így dolgozunk
  • Adatkezelési tájékoztató

CC BY-NC-SA 4.0

No Result
View All Result
  • Rólunk
  • Témáink
    • Abúzusok
    • Politika
    • Közpénzek
    • Klímaválság
    • Oktatás
    • Vélemény
    • Velünk élő történelem
    • NERdély
    • Műhely
    • Podcast
  • Van infód?
  • ro RO
  • hu HU
  • en EN
Donate

CC BY-NC-SA 4.0

A weboldal sütiket (cookie-kat) használ, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsa. Elfogadom Részletes információ
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT