fbpx
Átlátszó Erdély
  • Rólunk
  • Témáink
    • Abúzusok
    • Politika
    • Közpénzek
    • Klímaválság
    • Oktatás
    • Vélemény
    • Velünk élő történelem
    • NERdély
    • Műhely
    • Podcast
  • Van infód?
No Result
View All Result
  • EN
  • RO
Támogass
Átlátszó Erdély
  • Rólunk
  • Témáink
    • Abúzusok
    • Politika
    • Közpénzek
    • Klímaválság
    • Oktatás
    • Vélemény
    • Velünk élő történelem
    • NERdély
    • Műhely
    • Podcast
  • Van infód?
No Result
View All Result
  • EN
  • RO
Támogass
Átlátszó Erdély
Támogass
Olvasási Idő: 10 perc
A A
in Hírek, Örökségvédelem

Száz éves hanyagság miatt omlott be a verespataki tó gátja

Bilibók Karola
2022. október 7.
Olvasási Idő: 10 perc
Verespatak
 

A polgármester legalább három éve hivatalosan is tudja, hogy meg kell javítani a gátat. Most vészhelyzet szembesítette azzal, hogy nem működik a zsilip.

Függőlegesen kezdett beomlani a Verespatak fölötti Tăul Mare (a továbbiakban: Nagy Tó) duzzasztott tó gátjának tartófala, jelentették múlt hétvégén a helyiek. Az esetről Eugen Furdui, a község polgármestere szombat este értesítette a Fehér Megyei Katasztrófavédelmi Felügyelőséget (ISU) a 112-es segélyhívószámon.

Akár ez is tetszhet

Agyonkínzott fák dőlnek rá Emil Boc politikai imázsára

Agyonkínzott fák dőlnek rá Emil Boc politikai imázsára

2023. július 12.
Bár az utak EU-pénzből elkészültek, Magyarországra átjárni csak hetente egyszer lehet

Bár az utak EU-pénzből elkészültek, Magyarországra átjárni csak hetente egyszer lehet

2023. május 18.

A polgármester nemcsak a gátrepedésről tájékoztatta a katasztrófavédelmet, hanem a vízszintet szabályozó zsilipkapu meghibásodásáról is. Ugyanis a vészhelyzeti beavatkozás első lépéseként a gátra nehezedő nyomást kellett volna csökkenteni a zsilipkapu felemelésével, de az már több helyi beszámoló szerint is évtizedek óta nem működik.

A helyszínre érkező katasztrófavédelmisek nem találtak vízszivárgást a gátfal mentén, de mivel nagy volt a gátszakadás és Verespatak elárasztásának veszélye, vészhelyzeti állapotot hirdettek, amelyben a község kiürítését és a tó lecsapolását rendelték el.

A polgármesteri hivatal előtt is fut egy cső Verespatakon, de valójában sehová sem vezet, azaz a vége látszik kanyar után. Fotó: Sipos Zoltán

Ehhez képest csütörtökre már a legnagyobb csend fogadott Verespatakon. Az utcákon csak tehenek, ludak és néhány tévés riporter cuppogott a sárban.

Mi tévelygő turistaként az erdő felől közelítettük meg a gátat, és nem a terepjárókkal kitaposott úton mentünk fel. A vízszivattyúk mellett dolgozó tűzoltók jót mulattak, amikor meglátták, hogy a csipkebogyó tüskés bokrai között akarunk leérni a tó mellé. Körös körül sáros felszerelések, csövek és mobil pompák közt, cuppogós sárban dolgoznak a tűzoltók – ahelyett, hogy elhessegetnék a hívatlan látogatókat, még bátorítanak is, fotózzunk nyugodtan.

A gátat legutoljára 2019-ben ellenőrizte a környezetvédelmi és a fejlesztési minisztérium által közösen kinevezett hidrotechnikai szakember, Costel Sofronie – tudtuk meg a Maros Megyei Vízügyi Igazgatóságtól, amelynek hatáskörébe tartozik a Fehér megyei település gátja is.

Costel Sofronie egy ággal méri meg a frissen keletkezett lyukat, majd elmagyarázza Raed Arafatnak az eredményt. A Dejeanul videója október 4-ről.

A Nagy Tó (Tăul Mare) tulajdonosa 2000 óta Verespatak község. Előtte az állami bányavállalat kezelte, de 1990 után elhanyagolta, és átvette a község. A hidrotechnikus Sofronie 2019-ben tájékoztatta a verespataki polgármesteri hivatalt, hogy a gát állapota megköveteli egyes javítási munkálatok elvégzését – mondta el az Átlátszó Erdélynek  Sorin Vlad, a Fehér Megyei Vízügyi Igazgatóság igazgatója. Az igazgató teljes lendülettel benne volt a munkájában, s bár biztosan rengeteg dolga lett volna, részletesen válaszolt a kérdéseinkre. A gát struktúráját például a helyszínen igyekezett megmutatni. 

Azt azonban nem tudjuk, hogy az előírt karbantartási munkákat miért nem végezték el. Szerettük volna megkérdezni a polgármestertől, Eugen Furduitól, akit meg is találtunk a hivatalban. A íróasztalánál dohányzó és épp jelentéseket aláíró polgármester kedvesen és gyorsan kitessékelt bennünket azzal, hogy hamarosan gyűlésre kell menjen. Habár megadta az elérhetőségét, a későbbi telefonos megkeresésünkre nem válaszolt. 

Furdui évekkel ezelőtt még a Roșia Montană Gold Corporation tervezett beruházása, a verespataki aranybánya megnyitása mellett kampányolt. A cég elüldözése, Verespatak UNESCO-s várakozási listára kerülése után és most is megragadta az alkalmat a sajtóban, hogy arról nyilatkozzon, nagy hiba a világörökség részévé nyilvánítani a települést, mivel a helyi önkormányzat nem rendelkezik elégséges pénzzel annak fenntartásához. Szerinte a világörökség részévé nyilvánított területeken szigorú szabályok mentén lehet csak új beruházásokat elindítani, amelyek nagy költséggel járnak. A település és római kori bányái 2021-től szerepelnek az UNESCO veszélyeztetett világörökségi listáján.

Kellett egy gyors megoldás

Hogy megelőzze a gátszakadást, a katasztrófavédelem elrendelte a vízszint azonnali csökkentését öt méterrel. Csütörtöki helyszíni látogatásunkkor a vízszint körülbelül három és fél méterrel volt kisebb a normális szintnél, tudtuk meg az ott dolgozó tűzoltóktól. Egyébként a Maros menti vízügyi hatóság, az Apele Române Mureș Facebook-oldala minden nap tájékoztatja a közvéleményt a munkálatokról és a vízszint állásáról.

Ezekkel a pompákkal szívják le a Nagy Tó vizét. Fotó: Sipos Zoltán

A tó vizét három nagy teljesítményű pumpával és négy szabadesésű csővel szivattyúzzák a falun átfolyó patakokba. A csütörtöki mérések alapján eddig 90 ezer köbméter vizet sikerült kiengedni a tóból a gát melletti völgyekbe. Ez a tó vizének nagyjából a harmada. 

A leengedett víz források medreiben zubog lefele, ahol a tűzoltóknak arra is figyelniük kell, hogy ezek a medrek ne teljenek túl, és ne tömődjenek el hordalékkal. A községben markológépben ülő munkásokat látni, akik erre figyeltek a patakok mentén. 

Folyamatosan őrködnek a kotrógépkezelő munkások, nehogy eltömődjön hordalékkal a híd alatti cső. Fotó: Sipos Zoltán

A szabadesésű szivattyúcsöveket a tó vizének leengedése után is az üres mélyedésben hagyják, mert a környező patakok továbbra is töltik a tavat. Ezeknek a szerkezeteknek az az előnyük, hogy nem kell a működésükhöz sem üzemanyag, sem áram, hanem csak vízelvezető csőként működnek.

Nagy volt az ijedtség, de hamar lecsengett

Verespatak lakosait szombat éjjel értesítették arról, hogy el kell hagyniuk a települést, ameddig megoldják a vészhelyzetet. A lakosságot előbb RO-ALERT riasztással szólították fel az evakuációra, majd a csendőrség és a tűzoltóság személyesen is tájékoztatta őket a tennivalókról. A 268 érintett közül hétfő délutánig 176 személy hagyta el a községet, közülük 30-an vették igénybe az ISU által biztosított mikrobuszokat és az iskolai bentlakásokban kijelölt szálláshelyeket Abrudbányán és Topánfalván. 

Akik Verespatakon maradtak, azoknak nyilatkozatot kellett aláírniuk arról, hogy saját felelősségükre tartózkodnak a faluban. A hatóságok tájékoztatták őket, hogy áradás esetén a település lehető legmagasabb pontjára meneküljenek. Időközben az emberek mozgását mérő számok változtak: voltak, akik jóval később hagyták el a települést, mások a kezdeti ijedtség lecsengése után vissza is tértek az otthonaikba.

Helyiek segédkeznek a gát körüli munkálatoknál. Fotó: Sipos Zoltán

Csütörtöki ottjártunkkor több helybéli is úgy nyilatkozott, hogy utólag nézve az ijedtség nagyobb volt, mint a veszély. A négy családból, akit sikerült megkérdezni, egyik sem hagyta el a települést. Savanyúan jegyezték meg, hogy Verespatakra folyamatosan járnak az újságírók, tévések vagy rádiósok, régen az aranybánya elleni tüntetéssorozat, most pedig a gát miatt, de ezen kívül semmit sem lehet a településen csinálni. A fiatalok külföldön dolgoznak, az idősebbek ingáznak a legközelebbi városba, Abrudbányára, vagy országszerte, nagyon távol kapnak csak munkahelyet építkezéseken vagy a mezőgazdaságban.

Képzeljük el a gátat

A Nagy Tó jelenlegi helyén 1735-ben kezdték el építeni az első mesterséges gátat, amelyet az idők során még kétszer bővítettek, előbb 1779-ben, majd 1908-ban. A duzzasztott tó vizét a verespataki arany kitermeléséhez használták fel, főleg az aranyérc tisztításához. A gátat legutóbb 1913-ban módosították. 

Sorin Vlad, vízügyi igazgató. Közvetlenül mögötte, a sátor alatt van a gáton keletkezett lyuk. Fotó: Sipos Zoltán

A szakértők szerint a karbantartási munkálatok több mint száz éves elhanyagolása a kizárólagos oka annak, hogy jelenleg a gáton függőleges lyuk tátong. Jelenünkben a víz egyáltalán nem volt szennyezett, az utóbbi években kizárólag halastóként tartották számon. Így most környezetszennyezési kockázat nélkül engedhették a vizet a környező patakokba, amelyek az Aranyos folyóba torkollnak.

A gát jelenlegi hossza 160 méter, magassága 25 méter és mélysége 15 méter. A tó maximális űrtartalma 300 ezer köbméter, de a gátomlás pillanatában körülbelül a normális vízszintig, 260 ezer köbméterig volt feltelve vízzel. 

Turistacsalogató tábla. Mint a filmekben, amelyeket az elhagyatott hegyi falvak inspiráltak. Fotó: Sipos Zoltán

A vízben álló tornyot csónakkal lehet megközelíteni. A toronyban lépcsőn át vezet le az út egy földalatti alagútba, amely a tornyot összeköti a gát falával és egy zsilipkapuval. A zsilipkapu külső hozzáférésű csapja annyira meg van rozsdásodva, hogy azt nem tudták használni, ezért lentről próbálták megnyitni a csővezetéket, amelyet a víz leengedésére építettek.

A szombati beomlás után négy szakember, két bányász és két katasztrófavédelmi mentős leereszkedett a toronyba és ellenőrizte a vízelvezető szerkezetet. Huszonhat méter előrehaladás után a kőfallal kiépített alagútban körülbelül egy méter hosszúságú beomlásra találtak rá. A föld alatti beomlás feltöltötte kővel, földdel és iszappal a vízelvezető fémcső nyílását, így az is használhatatlannak bizonyult. Készítettek méréseket a gátfal ellenállóképességéről is, de egyelőre csak remélik, hogy nincsenek máshol is lyukak rajta – magyarázta Sorin Vlad.

Lesz még víz a Nagy Tóban?

Sorin Vlad arról is tájékoztatott, hogy a mai napon, pénteken déli 12 órától a polgármesteri hivatalban gyűlést hívtak össze, hogy elkezdjék a helyreállítás tervezését és az ehhez szükséges anyagi források felmérését. A tanácskozáson részt vesz két építőmérnök, egy gátszakértő, egy hidrotechnikus, a két bányász és két mentős, akik élőben is felmérték a zsiliprendszer állapotát, valamint a katasztrófavédelem, a vízügy és a polgármesteri hivatal képviselője. 

Kérdésünkre, hogy vissza fogják-e tölteni, egy erős válhúzást kaptunk, és azt a választ, hogy a polgármesteri hivatal mindent megtesz annak érdekében, hogy visszatöltsék a Nagy Tavat. A hivatal felelősségére mindenképp visszatérünk majd azután, hogy eldöntötték, hogyan javítják ki a gátat.

A Nagy Tó a verespataki aranybányászat lecsengése után is szerves része a falunak és a lassan meghonosodó turizmusnak. Állattartók legeltetnek körülötte, látványos állomása a helyi tavakat összekötő körútnak, és mellette lehet megközelíteni Roșia Poieni óriási felszíni kitermelésének kilátóját. Természetesen említi a bányatörténeti kiállítás a falu központjában, a római kori tárnáknál, és idén nyáron pihenő- és rendezvényhelyszínként szolgált a pár napos kulturális fesztiválon is.

Verespatak völgye a Nagy Tó partjáról. Fotó: Sipos Zoltán
Kapcsolódó címkék Eugen FurduiFehér Megyei Katasztrófavédelmi FelügyelőséggátgátszakadásgyűjtőtóMaros menti vízügyi hatóságNagy tóSorin VladTăul MareUNESCOVerespatakvilágörökség
heart-icon

Tetszett a bejegyzés?

Támogasd a független újságírást!

Támogatás

Ez is érdekelhet

Agyonkínzott fák dőlnek rá Emil Boc politikai imázsára
Abúzusok

Agyonkínzott fák dőlnek rá Emil Boc politikai imázsára

Szerző: Bilibók Karola
2023. július 12.
Bár az utak EU-pénzből elkészültek, Magyarországra átjárni csak hetente egyszer lehet
EU-pénzek

Bár az utak EU-pénzből elkészültek, Magyarországra átjárni csak hetente egyszer lehet

Szerző: Sipos Zoltán
2023. május 18.
A népszámlálás addig jó, míg nem nézünk a számok mögé. Jóvanazúgyis?
Hírek

A népszámlálás addig jó, míg nem nézünk a számok mögé. Jóvanazúgyis?

Szerző: Bilibók Karola
2023. január 26.
Így rohasztják Erdély egyik legszebb magyar épületét
Legfontosabb

Tovább rohasztják a műemlék szállodát, a polgármester hol cinkos, hol panaszos

Szerző: Egyed Ufó Zoltán
2023. január 11.
Next Post
ribizlibánya 2022

A ribizli elszáradt, a bányászat folytatását engedélyezték a ribizlibányában

Egyházi birtokra pályázik és papokat tart félelemben Udvarhely leggazdagabb vállalkozója

Egyházi birtokra pályázik és papokat tart félelemben Udvarhely leggazdagabb vállalkozója

Átlátszó Erdély (Transparent Transylvania) works for an equitable, inclusive and collaborative society where political and economic decision-making is transparent. Those in power are equally accountable, and those without power have a voice in the public discourse that has no taboos.

Ne maradj le egyetlen új bejegyzésről sem!

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

  • Impresszum
  • Impakt
  • Rólunk
  • Szerzőink
  • Így dolgozunk
  • Adatkezelési tájékoztató

CC BY-NC-SA 4.0

No Result
View All Result
  • Rólunk
  • Témáink
    • Abúzusok
    • Politika
    • Közpénzek
    • Klímaválság
    • Oktatás
    • Vélemény
    • Velünk élő történelem
    • NERdély
    • Műhely
    • Podcast
  • Van infód?
  • ro RO
  • hu HU
  • en EN
Donate

CC BY-NC-SA 4.0

A weboldal sütiket (cookie-kat) használ, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsa. Elfogadom Részletes információ
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT