Száraz tél és aszályos nyár után átvonult rajtunk az ár: hét halott, közel hétezer elöntött háztartás Galac megyében. Elképesztő mennyiségű édesvíz zúdult le a Dunán egész Közép-Európán keresztül, miközben nagyon hiányzik a talajvíz. A kukorica már nem is bírja a romániai éghajlatot. A lakosság kétharmada fogadja el a klímaváltozás tényét, a fiatalok többsége szorong amiatt, hogy nem látja előre, milyen világban fog élni.
A klímaszorongás kevésbé jellemző a kutatókra, őket ugyanis lefoglalják az adatok és a modellek. Meg az, hogyan kommunikáljanak a nagyközönséggel és a döntéshozókkal úgy, hogy komolyan vegyék őket – tudtuk meg dr. Bartók Blankától, a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetem Földrajz karának docensétől.
Az időjárásunkat ugyan globális folyamatok alakítják, ahol nem tudjuk behúzni a kéziféket, de helyben igenis tehetünk azért, hogy az extrém hatásait mérsékeljük. Például a parkosítás, erdősítés helyben több árnyékot biztosít, jobban megtartja a talajvizet, és a szorongást is oldja.
A kulcslépés az energiaforrásaink átmixelése lenne. Ehhez Románia adottságai jók az 1989 előtt épített vízierőművek miatt (az energiánk 37%-át adják), ráadásul már most tíz százalék körüli a szélenergia aránya a mixben, ha jó a szél Dobrudzsában. Az energiatermelésünk további zöldítése viszont jóval nagyobb erőfeszítésbe kerül majd, mint az eddigi vállalásaink.
Iratkozzatok fel a Spotify-csatornánkra!
Iratkozzatok fel a YouTube-csatornánkra!
A podcast tartalmából:
02:30 A hihetőség, az éghajlat és a valószínűség
08:40 A Boris ciklon születése természetes volt, de a példátlanul gyors éghajlati felmelegedés fűtötte fel ilyen erőssé.
13:30 Az ördögi kört, a tengeri vízfelszín melegedését ezután már csak lassítani tudjuk.
17:40 A klíma globális, de hatása, az aszály lokális. Hogyan tudjuk megtartani a vizet?
23:50 Az energiatermelés a kulcs a széndioxid-mennyiség csökkentésében – a technológia és a jószándék megvan, de nem elég: Zöld Ház program vs Neptun Deep.
34:00 A növényzet tükrözi legérzékenyebben a klímát – milyen tájat nézünk, mit termesszünk?
39:25 Kutatók hatása a döntéshozókra
43:00 Klímatudatos-e Kolozsvár? Átállás a kisebb településeken
51:30 Természetszeret, környezetvédelem az oktatásban
56:10 A felmelegedés jobban bedurvult az elmúlt tíz évben, mint amit a modellek előrejeleztek, de lassabban sülünk meg, mint amennyire félünk tőle.
59:00 Mit tehetünk?