Rendkívül súlyos visszaélésekről írtunk nagy visszhangot kiváltó cikkeket. Mindezt úgy, hogy év végére gyökeresen átalakult a csapat is. Az Átlátszó Erdély tartalmi és pénzügyi beszámolója 2023-ról.
2023-ban jelent meg a legtöbb olyan anyag az Átlátszó Erdélyen, amely igazán nagy port vert. Több cikkünk hetekig meghatározta a közbeszédet Erdélyben, sőt Magyarországon is.
Akár ez is tetszhet
A legolvasottabb tavalyi cikkünk Orbán Zsolt csíkszeredai történelemtanár határátlépéseiről szólt. Az anyag első része itt érhető el, a második pedig itt. Sorozatunk nagy hatást keltett, külön anyagban foglaltuk össze a cikkek megjelenése utáni eseményeket. Idén podcastban beszélgettünk Zsombori Gabriellával, a Márton Áron Főgimnázium frissen kinevezett igazgatójával, valamint Sógor Enikővel, Csíkszereda alpolgármesterével arról, hogy a líceum vezetősége mit lépett és mit tervez még lépni az ügyben.
A dévai Szent Ferenc Alapítvány vezetése által eltussolt szexuális visszaélésről szólt egy másik, igen fontos 2023-as anyagunk. A szovátai visszaélés és annak eltussolása mellett feltártuk a harminc éves alapítvány gazdasági hátterét is – először a magyar nyelvű sajtóban.
Nagy felzúdulást okozott az a cikkünk, amely egy erőszakos juhász-nagygazda, valamint egy városfalvi gazda hosszú ideje húzódó konfliktusát mutatja be. Azzal a vitatható szereppel együtt, amelyet a közpénz játszik benne: a mezőgazdasági támogatások fűtik a földek szabálytalan felvásárlását.
Szintén nagyon fontosnak érezzük azt az anyagunkat, mely azt járja körül, hogy a Fidesz miért döntött úgy, hogy húsz év bajtársiasság után nem támogatja tovább az RMDSZ ellenzékét. Támogatja viszont luxusszállodák építését Erdélyben, az erről szóló cikkeket is több tízezren olvastátok.
Olvasók a Facebookon túl
Tavaly megoldást kezdtünk keresni arra a problémára, hogy a Facebook mellett még hogyan érhetnénk el az olvasóinkat. Olvasóink ugyanis nagyrészt a Facebookról kattintanak át az anyagainkra. Ennek viszont a közösségi óriás állandó algoritmusmódosításai és az egyre toxikusabbá váló közeg miatt egyre kevésbé örülünk.
Ezért úgynevezett pop-up newsroomokkal, valamint online közönségtalálkozókkal kezdtünk el kísérletezni. Bővítettük a hírlevelünket, ahol minden szombat reggel extra tartalmat küldünk a feliratkozóknak.
Továbbá megvásároltunk egy podcast-stúdióhoz szükséges felszerelést, így idéntől az Átlátszó Airday kéthetente jelentkezik olyan közéleti témákkal, melyekről nem sok szó esik máshol.
Nézettség és impakt
Nem egyszerű összehasonlítani a 2023-as nézettségünket a korábbi évekkel amiatt, hogy szeptembertől a „régi” Google Analytics rendszerről átálltunk a GA4-re. Az azonban egyértelmű, hogy a tavalyi év nézettség szempontjából is rekordév volt: összesen 320 ezer olvasó (users/readers) olvasta anyagainkat. Cikkeinket összesen 79 esetben idézték, jellemzően budapesti, bukaresti és nemzetközi médiaorgánumok – többek között a Szabad Európa, a Libertatea vagy a Balkan Insight.
Premiernek számít, hogy Orbán Zsolt közvetlenül a róla szóló anyagunk megjelenése előtt lemondott városi tanácsosi mandátumáról. Az iskolát már tavaly augusztusban otthagyta. A sorozat megjelenése után után szinte azonnal bűnügyi eljárást indított a Hargita megyei rendőrfelügyelőség, továbbá lemondott a Márton Áron Főgimnázium igazgatója személyes okokra hivatkozva.
Szerkesztőség
Az Átlátszó Erdély csapata is sokat változott tavaly: kollégánk, Egyed Ufó Zoltán úgy döntött, az uh.ro-nál folytatja a munkát (de Ufó továbbra is tagja az Átlátszó Erdélyt kiadó egyesület igazgatótanácsának). Kulcsár Árpád, akivel 2022-23-ban többször is együtt dolgoztunk, teljes állásban hozzánk igazolt.
Újraindult a gyakornoki programunk: 2023 őszétől Bocz Henrietta dolgozik gyakornokként nálunk. Ő nemrég publikálta első tényfeltáró anyagát arról, hogy a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) két évig titkolta, hogy bankszámlájáról Örmény Márk akkori pénzügyi felelős a szervezet éves költségvetésének megfelelő összeget lopott el.
Fontos újdonság még, hogy tavaly nyártól a csapatunk részmunkaidős tagja Veress Abigél kommunikációs kolléga. Így egy kézben tömörül minden kommunikációval, közösségi médiával, adománygyűjtő kampányokkal, a különféle KPI-kkel kapcsolatos tennivaló, és ezeket nem kell szétosztani az amúgy is túlterhelt újságírók között. Neki köszönhetően vizuálisabb lett a Facebook-oldalunk, és felpörgött az Instagram-oldalunk.
Adminisztráció
A tényfeltáró anyagoknál kevésbé látványos, de legalább ugyanannyira fontos projekteket sikerült kipipálni tavaly az adminisztráció terén. Most már második éve készítünk pénzügyi auditot az Átlátszó Erdélynél. A könyvvizsgáló pozitív jelentése további biztonságot jelent a támogatóink számára a tekintetben, hogy pénzköltéseink teljes mértékben megfelelnek a romániai törvénykezésnek.
2023-ban a pénzügyi audit mellett a szerkesztőségi folyamatainkat is alaposan átfésültük a Journalism Trust Initiative révén. A Deloitte által készített jelentés itt érhető el, a JTI etikai elvei szerint frissített tájékoztató a szerkesztési eljárásainkról pedig itt olvasható.
Nem utolsó sorban ez az anyag már az új, a réginél sokkal szebb, felhasználóbarátabb és gyorsabb weboldalunkon olvasható. Az új oldalon 2023 kora őszén kezdtünk el dolgozni, és nemrég élesítettük. Persze a honlapnak még megvannak a gyermekbetegségei, de ezeken folyamatosan dolgozunk. Addig is ha van kérdésed, észrevételed a honlapunkról, írj nekünk!
Projektek
Tavaly történt meg először, hogy az Átlátszó Erdély számottevő jövedelemre tett szert olyan projektekből, melyek elsősorban nem tényfeltáró anyagok elkészítéséról szóltak, hanem ahol a független média menedzselésében, az erdélyi magyar nyilvánosság működésében szerzett tapasztalatainkat kamatoztattuk.
Az egyik ilyen projekt a magyarországi Political Capital által készített Médiahegemónia és a dezinformációk exportja a határon túl című kutatás, melynek az erdélyi része az Átlátszó Erdély közreműködésével készült el. A magyarországi dezinformációk erdélyi terjedésével kapcsolatos anyagunk itt olvasható.
A másik ilyen kezdeményezés a jövő tavaszig tartó Journalism Value Project. Az Európai Bizottság finanszírozta projekt az európai független média fenntarthatóságához járul hozzá. Ebben a projektben az Átlátszó Erdély feladata podcast-interjúk készítése a Reference hálózat tagjaival, továbbá a hálózat tagjai közti tapasztalatcsere szervezését bonyolítjuk. A projekt weboldala itt érhető el.
Bevételek
2023-ban összesen 841 ezer lej (kb. 169 ezer euró) bevétele volt az Átlátszó Erdély Egyesületnek. Ez 2022-höz képest számottevő, több mint 50 százalékos bővülést jelent. Akárcsak eddig, tavaly is a nemzetközi újságírás-pályázatok képezték a legfontosabb jövedelemforrásunkat.
Legfontosabb támogatónk a brit Thomson Foundation volt, mely a szerkesztőség működésén túl a hírlevelünk bővülését, a podcaststúdiónk felszerelését, valamint az új weboldalunk elkészítését támogatta 300 ezer lejjel (60 ezer euró).
A Civitates a szerkesztőségünk adminisztrációval és marketinggel foglalkozó részét támogatta 168 ezer lejjel (33 ezer euró). Az IPI Transition Accelerator révén indíthattuk el a pop-up newsroomokat, és szintén ebből a 91 ezer lejes (18 ezer eurós) támogatásból bővülhetett számottevően a hírlevelünk.
A Journalismfundtól két tényfeltáró projektre kaptunk támogatást: a magyarországi támogatásból épülő luxushotel-sorozatra (első rész, második rész) a Magyar Hanggal közösen, valamint a Böjte Csaba alapítványánál elkövetett és eltussolt visszaélések feltárására (első rész, második rész) a Mércével együtt. A két projektre összesen 48 ezer lejt (9600 euró) kaptunk.
A Journalism Value projekt, melyről fentebb már írtunk, 165 ezer lej (33 ezer euró) jövedelmet jelentett tavaly, míg a Political Capital-együttműködésből 19 ezer lej (3800 euró) bevételünk keletkezett.
Az olvasói adományok összesen 47 ezer lejt (9600 euró) tettek ki. Ez mintegy 15 százalékkal kevesebb a 2022-es összegnél.
Kiadások
2023-ban az Átlátszó Erdély működése 774 ezer lejbe (156 ezer euró) került. Ez a 2022-es kiadásainknál nagyjából 30 százalékkal több. Ahogy az a korábbi években is volt, a csapat tagjainak a fizetése, valamint a fizetések után befizetendő adók képezték a legfontosabb kiadásunkat – ez összesen 508 ezer lej (102 ezer euró) volt.
Szintén fontos kiadás volt az új weboldalunk, valamint a podcaststúdiónk számára vásárolt felszerelés körülbelül 26 ezer lej értékben (5200 euró). Ezentúl belföldi útjaink, illetve külföldi kiszállásaink költsége volt még számottevő tétel, összesen 62 ezer lej (12 ezer euró). A nyáron kibérelt szerkesztőség fenntartása – lakbér, rezsi és hasonló költségek – 23 ezer lejbe (4600 euró) került.
Meggyőztek az eredményeink? Támogasd az Átlátszó Erdélyt!
3,5%
Támogass jövedelemadód 3,5%-val.
Az alábbi linken pár kattintással megteheted: