Mi történik Széken, a Nyárádmentén és Kézdivásárhely környékén, amire szerinted kevés fény vetül? Mesélj, mi ott leszünk.
Gyertek, találkozzatok velünk: szeptember 7-15. között három olyan vidékre látogat az Átlátszó Erdély szerkesztősége, amelyre eddig viszonylag keveset figyeltünk. Újságíróinkkal kávézókban lehet majd találkozni, azonban aki négyszemközt, bizalmasan szeretne beszélni velünk, az így veheti fel a kapcsolatot velünk.
A menetrend:
Szeptember 8.: Szék;
Szeptember 11-12.: Nyárádmente;
Szeptember 13-15.: Kézdivásárhely és környéke.
Mi is ez a pop-up newsroom?
A pop-up newsroom kifejezésnek nincsen pontos magyar megfelelője. Mobil, gyors és ideiglenes szerkesztőség lehetne: az újságírók és olvasók közti kommunikáció, együttműködés új eszköztára. Lényege, hogy a szerkesztőség hosszabb-rövidebb időre elköltözik egy közösségbe, részt vesz a közösség mindennapjaiban, és a közösség számára fontos témákkal foglalkozik.
Miben különbözik a pop-up newsroom egy hagyományos riportúttól?
A hagyományos szerkesztőségek általában egy nagyobb városban dolgoznak. Az újságírók innen utaznak a környező közösségekbe, hogy egy, a szerkesztőségben előre kitalált, valamennyire megtervezett és megbeszélt témát dokumentáljanak. Egy ilyen út általában rövid – néhány órától néhány napig terjed – és bár a terepmunka során az újságíró beszélget a helyiekkel, ezek a beszélgetések nagyrészt az újságírót érdeklő témára szorítkoznak.
Ennek a megközelítésnek a nagy hátránya, hogy a nagyvárosból érkező újságíró a saját, illetve a szerkesztőség elképzeléseit, szempontjait részesíti előnyben. A közösség számára fontos sztorik, problémák, szempontok a háttérbe szorulnak. Ha az újságíró meg is érti, miért fontos a helyben felmerült téma, annak dokumentálására rendszerint nincsen elegendő idő, így az elsikkad.
Például lehet, hogy a községbe érkező újságírót a polgármester által megkérdőjelezhető módon felvett mezőgazdasági támogatások érdeklik; az ott lakókat a polgármester vagyona annyira nem érdekli, számukra inkább az a fontos, hogy az ivóvízhálózat kiépítése évek óta elakadt, és emiatt nincsen tiszta víz a faluban.
A pop-up newsroom lényege: a helyi közösségek számára fontos témákról írni
A pop-up newsroom eszköztára arra jó, hogy az újságírók olyan helyeken is időt töltsenek, és olyan témákkal, problémákkal is foglalkozzanak, amelyek a nagyvárosból nem mindig tűnnek érdekesnek, azonban az adott közösség számára fontosak.
Ha nincsen előre eltervezett téma, amit határidőre kell megírni, az lehetővé teszi a kötetlenebb beszélgetéseket; a helyiek szabadabban beszélhetnek azokról a dogokról, melyek megnehezítik az életüket, és az újságírónak is több ideje van válaszolni a munkájával kapcsolatos kérdésekre.
Hogyan fog ez működni?
A meghirdetett napokon az Átlátszó Erdély teljes szerkesztősége ott lesz Széken, Nyárádszeredában és Kézdivásárhelyen. Délutánonként egy előre meghirdetett helyszínen – jellemzően kávézókban – lehet majd velünk találkozni, beszélgetni. Azonban aki szeretne négyszemközt, bizalmasan is beszélgetni, az megteheti, így lehet minket biztonságosan elérni.
Miről szólnak majd a beszélgetések?
Nincsen előre meghatározott téma, a beszélgetések kötetlenek. Bármiről beszélhetünk: mi szerintetek a legzavaróbb a közösségben, és hogyan lehetne ezt helyrehozni? Hogyan látjátok az Átlátszó Erdély munkáját, mi az, amire jobban kellene figyeljünk? Hogyan nézne ki szerintetek egy olyan újság, melyet igazán szívesen olvasnátok?
Mesélhetünk mi is, például arról, hogy hogyan dolgozunk a forrásainkkal, vagy hogyan választjuk ki a témákat, amelyekről írunk. Ha kíváncsiak vagytok arra hogy éppen min dolgozunk, esetleg hogyan találjuk ki az anyagaink címét, akkor azt is megmutatjuk.
Azonban be kell valljuk, most még nem tudjuk, pontosan hogyan fog ez menni. Az világos, hogy az otthonról hozott, gondosan kidolgozott elképzelések a gyakorlatban a legritkább esetben válnak be. Így részünkről maximális a rugalmasság, igyekszünk úgy beosztani az időnket, hogy az a leginkább hasznos legyen.