Egy 70 ezer eurós uniós pályázat mellett a magyarországi Kisfaludy Programból is kapott 35 millió forintot panzió építésére és fejlesztésére az a cég, melyet az RMDSZ egyik ügyvezető alelnöke, Novák Levente alapított testvérével közösen. A magyarországi pályázati kiírás alapján a cég nem is pályázhatott volna a támogatásra. Bár közpénzről van szó, mindkét pályáztató titkolja a pályázatok dokumentációját, így nem tudjuk, hogy ugyanazokat a munkálatokat nem elszámolták-e el mindkét helyen.
Hamarosan új panzió készül el Nyárádszereda határában, a Székelytompa felé vezető út szélén. A szántóföldek közé ékelt telek nem különösebben látványos, és az út sem túl forgalmas, így elsőre az jut eszünkbe, talán nem a legszerencsésebb ez az elhelyezés egy panzió számára.
Azonban amikor megnézzük Nyárádszereda területrendezési tervét, azonnal világossá válik, mi lehetett a panzió helyének kiválasztása mellett a legfőbb érv: a tervezett A8-as Marosvásárhely-Iași autópálya egyik letérője a panzió közvetlen közelében fog elhaladni. Így az autópálya megépülése után itt biztos forgalomra lehet számítani.
A hatszobás, két margarétás panziót építő céget Novák Levente RMDSZ-politikus, ügyvezető alelnök alapította öccsével, Novák Botonddal közösen 2018 márciusában.
Az építkezést két forrásból finanszírozták: 2018 májusában a cég a Nemzeti Vidékfejlesztési Programban (FEADR) nyert egy 70 ezer eurós, vissza nem térítendő támogatást, majd 2020-ban a Kisfaludy programban további 35 millió forint (akkori árfolyamon kb. 100 ezer EUR) támogatást igényelt annak a panziónak a fejlesztésére, melynek még az alapozása sem volt kész.
Pályázati dokumentáció helyett egy GDPR-nyilatkozatot kaptunk
Mivel mindkét pályázatot közpénzből finanszírozták, kikértük a pályázatokat, valamint az elszámolásokat, hogy megnézzük, melyik pályázatból milyen kifizetéseket fedeztek. Nincs-e szó kettős finanszírozásról, vagyis arról, hogy egyes munkálatokat és anyagköltségeket mindkét pályázatban elszámolnak?
Ahhoz, hogy ezt megállapítsuk, nemcsak a Nyarad Agro Turism SRL pályázatait, hanem a két finanszírozónak leadott elszámolásokat, és az elszámolásokhoz csatolt számlákat is össze kellene vetni. Ez az egyedüli módja annak, hogy megnézzük, ugyanazt az építőanyagot vagy munkálatot mindkét finanszírozóval kifizettették-e vagy sem.
Ezekkel a dokumentumokkal mi nem rendelkezünk: a Kisfaludy2030 Turisztikai Fejlesztő Nonprofit Zrt. még nem válaszolt az augusztus 12-én beadott adatigénylésünkre.
Az EU-pályázat bonyolítója, a Nyárádmente Leader Egyesület először a Vidéki Beruházások Finanszírozási Ügynökségéhez (FEADR) irányított. Onnan viszont azt a választ kaptuk, hogy a minket érdeklő iratokat – a Nyarad Agro Turism SRL pályázatát és elszámolásait – a Nyárádmente Leader Egyesület kell, hogy kiadja, hiszen ő felel ezért a projektért.
Az egyesület végül egy egyoldalas projekt-bemutatót, valamint egy 3 oldalas GDPR-nyilatkozatot küldött el nekünk, tájékoztatva, hogy majd a honlapjukra fel fognak tölteni egy részletesebb leírást.
Bár a pályáztatók nem működtek együtt a közérdekű adatok kiadásában, egész sok mindent sikerült összegyűjteni erről a projektről.
Az OMV-től vásárolt, majd a frissen alapított cégnek átadott telek
Kezdjük az elején. A projekt 2016 júniusára nyúlik vissza, amikor Novák Levente megvásárolta az OMV Petrom SA-tól az 1545 négyzetméteres telket – a telekkönyv alapján régi benzinkutat – Nyárádszereda határában.
Ebben az időszakban Novák Levente a román szenátus alkalmazottjaként évi 65 ezer lejt keresett, miközben az RMDSZ helyettesítő tagként delegálta az Országos Összeférhetetlenségi Tanácsba (Consiliul Național de Integritate). Emellett a magyar kormány támogatta Pro Economica, valamint az Eurotrans Alapítványtól is kapott fizetést, illetve juttatást. Ugyanebben az évben egy 235 ezer lejnyi (47 ezer euró) nászajándékot is kapott a friss házas politikus.
2018. március 18-án Novák Levente és öccse, Novák Botond megalapította a Nyarad Agro Turism SRL-t, melynek tevékenységi profilja panziók üzemeltetése. (Novák több más cégben is rendelkezik tulajdonrésszel.) A cég megalapítása után nem sokkal, 2018. március 23-án Novák átadta a telek használati jogát (drept de superficie) a Nyarad Agro Turism SRL-nek 15 évre.
Még az alapozás sem készült el, máris fejlesztésre pályáznak
2018. május 3-án a Nyarad Agro Turism SRL egy 70 ezer EUR értékű EU-támogatást nyert a Vidéki Beruházások Finanszírozási Ügynökségétől (FEADR). A pályáztató és lebonyolító a Nyárádmente Leader Egyesület. Nem szabálytalanság, de érdekesség: Novákék a pályázat kiírása után két héttel alapították meg a Nyarad Agro Turism céget, amellyel elnyerték a támogatást.
Közel két év múlva, 2020. április 29-én kapta meg a panzió az építkezési engedélyt, és azonnal munkához is láttak: ebben az időszakban több fotót is kaptunk olvasóinktól az út mellett zajló földmunkákról.
Ugyan még az alapozás sem készült el, de a Nyarad Agro Turism SRL a magyar kormány támogatási programjához, a Kisfaludy Turisztikai Fejlesztési Programhoz is beadott 2020 májusában egy pályázatot “szálláshely-fejlesztés” címen. Ezen 35 millió forintos támogatást nyert el.
2021 januárjában aztán Novák Levente kiszállt a cégből, 50%-os üzletrészét átadta öccsének, Novák Botondnak. A cég adminisztrátora Novák Botond maradt.
Miért probléma az, hogy két pályázatot is nyert a panzió?
Közpénzből történő, vissza nem térítendő támogatások esetében a pályáztatók – érthetően – igyekeznek kiszűrni azokat az eseteket, amikor egy projekt több forrásból is finanszírozást kap ugyanarra a célra.
A vidékfejlesztési pályázat űrlapján külön rész foglalkozik ezzel. Az M1/6A intézkedésre pályázóknak saját felelősségre nyilatkozniuk kell, hogy projektjük nem nyert közpénzt a múltban, és a jövőben sem fognak vissza nem térítendő pénzalapokra pályázatot benyújtani. A konkrét megfogalmazás így hangzik:
Azonban nem a kettős finanszírozás az egyedüli kérdés ezzel a projekttel kapcsolatban. A Kisfaludy-program pályázati felhívását és útmutatóját olvasva kiderül, hogy a Nyarad Agro Turism SRL úgy nyerte el a 35 millió forintos támogatást, hogy elvben nem is pályázhatott volna.
Magyarországi vendéglátóknak írták ki a Kisfaludy programot
A felhívásból ugyanis egyértelmű, hogy a programban Magyarország területén fekvő településeken megvalósuló projektekre lehet pályázni. Továbbá a pályázatot a benyújtás pillanatában már működő szálláshelyekre írták ki. A szálláshelyek működési engedéllyel és a Magyar Turisztikai Ügynökség Zrt. által kiadott NTAK szálláshely regisztrációs számmal és szálláshelykezelő szoftverrel kellett, hogy rendelkezzenek. A felhívásból az is világos, hogy új szálláshely létesítése a “nem támogatható tevékenység” kategóriába tartozik.
Interjút kértünk Novák Leventétől és öccsétől, Novák Botondtól. A politikus annyit válaszolt, hogy a cég egyedüli tulajdonosa Novák Botond már több mint egy éve, így őt keressük.
Novák Botond a kettős finanszírozással kapcsolatos kérdéseinkre annyit válaszolt, hogy “az EU-s pályázat elszámolási határideje jövő év márciusa, akkor dönti el a finanszírozó, ha a pénzt helyesen használtam fel vagy sem.”
A politikus testvére hozzátette még, “a két pályázatból különböző beruházásokat végeztem el, nem volt soha olyan fejlesztés, amelyet mindkét helyre benyújtottam volna elszámolás végett. Magyarán: nem számoltam el ugyanazt a költségtételt mindkét pályázatba!”
Nyitókép: a közel kész panzió 2022 szeptemberében. Fotó: Egyed Ufó Zoltán