Bár az azonnali vészhelyzet elhárult, a pénzügyi előrejelzésünket tartalmazó táblázatban még mindig túl sok a mínusz: ebben a pillanatban a jövő évi költségvetésünknek a harmadát látjuk, a kétharmada hiányzik.
Mint az az évente közzétett beszámolóinkból is kiderül, szerkesztőségünk körülbelül 100-130 ezer euró évi költségvetéssel működik.
Ezt a költségvetést három pillér tartja: túlnyomó része nemzetközi újságíró-pályázatokon elnyert támogatás, kiegészítve olvasói adományokkal és különféle, egyesületünk által nyújtott szakmai szolgáltatások ellenértékével.
Az olvasói (és céges) adományokból befolyó pénzösszeg ugyan évről évre növekszik, de távolról sem tartja a lépést a szerkesztőség növekedésével és a pályázatokon elnyert támogatásokkal. Vagyis a szerkesztőségünk nagyrészt a nemzetközi támogatásokból bővült.
Tíz év alatt megtanultuk, hogy a tényfeltárás egy ilyen bő egymilliós közösségben, mint az erdélyi magyarság, nem űzhető hobbiként. Egyszemélyes melóként rövid időn belül felőröl, ezért fontos, hogy
csapatként és műhelyként a működése ne kerüljön veszélybe.
Az újságíróink létszámát, képzettségét és motivációját fenn szeretnénk tartani. Azt pedig végképp el szeretnénk kerülni, hogy a felgyűlt tapasztalat, know-how, nemzetközi kapcsolati tőke eltűnjön, ha a grantok elapadnak.
Idei kiadásaink a 130 ezerhez állnak közelebb, a jövő évieket 110 ezer euróra szeretnénk csökkenteni. Mindezt úgy, hogy a jelenlegi csapatunk ne változzon és a fizetések se csökkenjenek. Ehelyett olyan, viszonylag könnyen kivitelezhető lépésekben gondolkodunk, mint a munkánk hatékonyabb megszervezése, vagy a külföldi utak minimálisra csökkentése.
Hogy tíz év után ne húzzuk le a rolót,
a három alapvető jövedelemforrásunkat ki szeretnénk egyensúlyozni. A nemzetközi támogatásoktól el akarunk mozdulni az olvasói és céges adományok, valamint szolgáltatások felé. Ideális esetben az olvasók hozzájárulása teszi majd ki a bevételek kétharmadát-háromnegyedét.
Háromszáz adományozó már ki tudja egyensúlyozni a büdzsénket, rövidtávon ez a célunk.
Ezer ember a bő egymillióból
Hosszútávon viszont keresünk ezer szellemileg és anyagilag független személyt, aki segíti az Átlátszó Erdélyt oknyomozó műhelyként fenntartani.
Ezer szabad ember 10 eurós rendszeres havi támogatásából maradna tisztán 8500-9000 ezer eurónyi stabil havi bevételünk. És a büszkeség, hogy az erdélyi magyarságnak fontos a közéleti átláthatóság, és el tud tartani egy oknyomozó műhelyt. Saját maga, autonóm módon.
Ezért keresünk ezer szabad személyt (természetes és jogi személyt), aki nem közömbös a többi egymillió iránt.
Mit jelent itt, hogy szabad?
Azt, hogy szellemileg és anyagilag független:
- nem veszélyezteti a saját és családja megélhetését az, hogy befizet havonta tíz eurót az átláthatóságra;
- szlogenek és bullshitek helyett a tényeket és érveket igényli, szembe mer nézni velük, és képes azokat saját maga megítélni és értékelni.
_________________
Nyitókép forrása: Fortepan / Klausz Ádám