Hétvégén, június 9-én tartották Romániában az európai parlamenti és az önkormányzati választásokat is. Sokakat meglepett, hogy míg az exit pollok az öt százalékos küszöbön mutatták az RMDSZ-t, végül – jóval felülmúlva a várakozásokat – 6,48 százalékot hozott.
Az RMDSZ jóval felülmúlta a magától elvárt ötszázezres szavazószámot is: a közel végleges eredmények szerint 579 142 szavazatot kapott 2024-ben. Százezerrel többet, mint 2019-ben.
Minek köszönhető ez a siker?
Szakértőink szerint sanszos, hogy a szórványban élő magyarok vevők voltak a riogatásra az AUR-ral. Nem zárható ki, hogy azoknak a románoknak egy része is az RMDSZ EP-listájára szavazott, akik például Szatmárnémetiben az RMDSZ jelöltjeire szavaztak az önkormányzati választásokon.
Az RMDSZ ügyesen használta az Európában új poltikai törésvonalakat (zöld kérdések, háború, stb.) de nagy kérdés, hogy ezek nem rontanak-e a hazai koalíciós potenciálján.
Az RMDSZ-nek bejött a félelemre alapozott kampány, és az eredmények alapján kevés esély van rá, hogy változtasson a stílusán, vagy hogy figyelembe vegye azokat a szempontokat, amiket az erdélyi magyar értelmiség egy része hangoztat: hogy a kékgallérosok képviseletét nem vállalja, és halkan, vagy színlelve van jelen más társadalmi csoportok képviseletében is. Az változtathatna a helyzeten, ha mondjuk a pártban néhányan stratégiailag nyitnának a Magyarországon nagy sikert elért Tisza Párt felé.
Az Átlátszó Airday választási podcastjében ezúttal Borbáth Endre és Székely István Gergő politológussal néztünk a számok mögé.