fbpx
Átlátszó Erdély
  • Rólunk
  • Témáink
    • Abúzusok
    • Politika
    • Közpénzek
    • Klímaválság
    • Oktatás
    • Vélemény
    • Velünk élő történelem
    • NERdély
    • Műhely
    • Podcast
  • Van infód?
No Result
View All Result
  • EN
  • RO
Támogass
Átlátszó Erdély
  • Rólunk
  • Témáink
    • Abúzusok
    • Politika
    • Közpénzek
    • Klímaválság
    • Oktatás
    • Vélemény
    • Velünk élő történelem
    • NERdély
    • Műhely
    • Podcast
  • Van infód?
No Result
View All Result
  • EN
  • RO
Támogass
Átlátszó Erdély
Támogass
Olvasási Idő: 8 perc
A A
in Magyarországi választások, Politika

Kell-e változtatni a határon túlra irányuló támogatási rendszeren? Választási vitasorozat, 3. rész

Átlátszó Erdély
2018. március 14.
Olvasási Idő: 8 perc
Az LMP és a Fidesz választási plakátai valahol Budapesten. Fotó: halász Áron

Az LMP és a Fidesz választási plakátai valahol Budapesten. Fotó: halász Áron

 

Kilenc kérdést tettünk fel a nagyobb magyarországi pártoknak – a válaszok megkönnyítik a döntést azok számára, akik szavazni készülnek április 8-án.

Bár szinte mindegyik magyarországi párt kampányol Erdélyben, és kisebb-nagyobb mértékben számít is erdélyi szavazatokra, az erdélyi szavazók nem tudják, melyik párt mit gondol egy sor, határon túli magyarságot érintő kérdésről. Sorozatunk célja bemutatni a magyarországi pártok határon túli magyarsággal kapcsolatos elképzeléseit, és egyfajta vitafórumot biztosítani ezeknek.

Akár ez is tetszhet

Impozáns villát vásárolt Kolozsvár szívében az RMDSZ alapítványa

Impozáns villát vásárolt Kolozsvár szívében az RMDSZ alapítványa

2025. április 4.
Erdélyi magyar vélemények román szélsőjobb előretöréséről

Ha Georgescutól félünk, Orbántól miért nem?

2025. március 17.

Így dolgoztunk

Kilenc, határon túli magyarságot érintő kérdéssel fordultunk a nagyobb magyarországi pártokhoz (Demokratikus Koalíció, Együtt-PM, Fidesz-KDNP, Jobbik, LMP, Momentum, MSZP), és arra kértük őket, vázolják pártjuk álláspontját 500, de legfeljebb 1000 leütésnyi terjedelemben.

A megkeresett pártok közül egyedül a Fidesz-KDNP nem válaszolt, annak ellenére, hogy a honlapon megadott hivatalos e-mail cím mellett Hidvéghi Balázst, a Fidesz határon túli magyar közösségekért és magyar diaszpóráért felelős korábbi stratégiai igazgatóhelyettesét, jelenlegi kommunikációs igazgatóját külön is megkerestük.

A válaszok a pártok neve szerinti ábécérendben olvashatóak.

A sorozat eddigi részei:

Változtatnának-e az egyszerűsített honosításon a magyarországi pártok?

Változtatnának-e a külhoni magyar állampolgárok szavazati jogán?

A harmadik kérdés:

Kell-e változtatni a jelenlegi, határon túlra (és különösképp Erdélybe) irányuló támogatási rendszeren, és ha igen, hogyan?

Demokratikus Koalíció: A jelenlegi támogatáspolitika a magyarországihoz megtévesztően hasonló oligarchisztikus viszonyokat teremtett; a magyar adófizetők pénzén a Fidesz a határon túlra is exportálta a maffiaállamra oly jellemző kapcsolatrendszerét. Ez tűrhetetlen. Olyan új koncepció, szabályozás és projektmenedzselés kell, mely nem egy magyarországi párt, hanem a magyar állam érdekeit jeleníti meg határon túli közegben. Három támogatandó területre koncentrálna a DK egy ilyen új szabályozást: a kultúra megőrzésére és gyarapítására, az autonómia kiépülésére, valamint a határon túli magyar közösségek európai integrációjára.

Együtt: A mai rendszer sajnos minden korábbinál átláthatatlanabb, személyre és partnerre szabottabb, sokszor ötletszerű, világnézetileg nem törekszik semlegességre, kiegyensúlyozottságra, így átalakítandó. Örvendetes ugyanakkor, hogy bővültek a források, bár számunkra sem pontosan ismert a jelenlegi tényleges támogatások teljes volumene.

Egy új helyzetben normatív, 2-4 évre szóló, átfogó támogatási megállapodásokat kellene kötni az intézményi partnerekkel. Ennek egyeztetésébe a kibővített és nem diszkriminatívan szervezett MÁÉRT-et is be kell vonni. A projektek kiválasztásában átlátható pályázati megoldásokat javaslunk alkalmazni.

Az oktatási-nevelési célú támogatást át kell alakítani, az Együtt inkább a kimenet-oldali támogatást (tényleges nyelvtudás) preferálja az univerzalisztikus fejpénz helyett, és fontosnak tartja a nem szelektív intézményfenntartási támogatások megerősítését is az identitásőrzés és az oktatás területén.

Fidesz-KDNP: Nem válaszolt.

Jobbik: A Jobbik 2010 óta szorgalmazza a nemzetpolitikai célú támogatások növelését. Ezért is örültünk és támogattuk az elmúlt években elindult gazdaságfejlesztési programokat, mint ahogyan a kulturális és oktatási támogatások növelését, illetve az olyan programok elindulását, mint a Petőfi Sándor és a Kőrösi Csoma Sándor.

Sajnos azonban a hazai viszonyokhoz hasonlóan a külhoni támogatások egy részét is átszövi a korrupció, itt elég talán csak az Erdélyi Átlátszó által feltárt tusványosi kempingfelújítási mutyira utalni, amellyel a az Országgyűlésben több alkalommal mi is foglalkoztunk, sőt néhány szálon tovább is vittünk.

Ezt mindenképp megszüntetnénk, hisz a külhoni magyarok támogatásának nemes célját ezzel nem szabad devalválni, pláne támadhatóvá, zsarolási alappá tenni akár itthon, akár a környező államokban. Ugyanakkor természetesen

a korrupciótól megtisztított támogatási programokat tovább működtetnénk,

sőt bizonyos esetekben még növelnénk is a támogatási összegeket, például az oktatási-nevelési támogatások évtizedek óta változatlan összege esetében. Emellett radikálisan csökkenteni kell az egyedi kérelmek alapján, nem nyílt pályázatokon kiosztható összegek arányát is, hiszen ez is a mutyizás egyik melegágya.

LMP: Felelős nemzetpolitikával a támogatásoknak a helyi közösségeket kell céloznia. A külhoni helyi gazdaságfejlesztés, családok támogatása, oktatás és kultúra támogatása elengedhetetlen, de ezt átláthatóan, a helyi közösség bevonásával lehet és kell a leghatékonyabban tenni. Olyan helyi, közösségi központokra van szükség, amelyekkel elkerülhető az a támadási felület, hogy politikai hovatartozás határozza meg a támogatás mértékét. Emellett erősíteni kell az ún. CBC (cross-border cooperation, határmenti együttműködési) programokat, amelyeket az EGTC keretében az EU is támogat, mert álláspontunk szerint ezek jelenleg nagyon el vannak hanyagolva, és fenntarthatósági szempontból is fontosak.

Momentum: A határon túlra irányuló támogatások eddigi átlag összegén nem változtatunk számottevően, leszámítva a közelmúlt nagy ugrásait, de az elosztás módszerén szükséges módosítani. A jelenlegi rendszer, amint arról az Átlátszó Erdély is többször írt, átláthatatlanul oszt el jelentős összegeket. Ahhoz, hogy valódi támogatást tudjon nyújtani Magyarország a magyar közösségeknek, átlátható és teljesítményhez, szükségletekhez igazodó elosztásra van szükség,amelynek felállításához a helyi intézmények demokratikus bevonására van szükség.

Nem fenntartható, hogy Budapest önkényesen dönt.

A magyarságpolitika számunkra nem önmagában álló szakterület, hanem olyan szempontrendszer, amely a kormányzás minden területén meg kell jelenjen valamilyen formában. Ennek az átfogó rendszernek a hatékony koordinálására magyarságpolitikáért felelős tárca nélküli miniszteri posztot hozunk létre. A döntésekbe bevonjuk a magyar kisebbségek érdekképviseletét és a Magyar Állandó Értekezlet (MÁÉRT) szakbizottságait.

Ezen kívül a Momentum kiemelt fontosságúnak tartja, hogy nemzetközi szinten kiterjedt lobbitevékenységet folytasson a kisebbségek jogaiért, államközi szinten pedig biztosítsa az érdekvédelmet. A Momentum számára fontos a jó államközi kapcsolat a szomszédos országokkal, de elképzelhetetlen, hogy ezért cserébe lekerüljenek napirendről a kisebbségi és nyelvi jogok.

MSZP: Az MSZP több alkalommal kezdeményezte Kárpát-medencei hosszú távú stratégia megalkotását. Azt javasoljuk, hogy hazai és külhoni magyar szakértők, szociológusok, demográfusok, közgazdászok, pedagógusok bevonásával szakmai testület dolgozza ki azt, és tegyen javaslatot egy tíz éves, a különböző támogatási területeket átfogó, Kárpát-medencei fejlesztési programra.

A program a külhoni nemzetrészek, tájegységek, települések/városok szintjére lebontva vizsgálná meg az ottani magyar közösség fennmaradásának legoptimálisabb feltételeit. A különböző nemzetrészek helyi közösségi erőforrásainak figyelembe vételével tenne javaslatot a fejlesztésekre. Javasoljuk, hogy a MÁÉRT plenáris ülése az így összeálló Kárpát-medencei fejlesztési programot vitassa meg és fogadja el. Ily módon biztosíthatnánk a támogatáspolitika szakmai folytonosságát, és

kizárhatnánk az évenként megjelenő, esetleges támogatási prioritásokat.

Ez a rendszer a különböző nemzetrészek szakmailag alátámasztott erőforrásaiból és valós szükségleteiből indulna ki, és nem a feltételezett, a Budapesten elképzelt külhoni igényekből.

Megítélésünk szerint át kell alakítani a Bethlen Gábor Alap döntéshozatali rendszerét, demokratikus módon ismét be kell vonni a külhoni magyar szakértőket a döntések előkészítésébe, a döntéshozatalba. Azt szorgalmazzuk, hogy a támogatási keretösszeg 95%-ban legyen megpályázható nyílt pályázati keret formájában. Ezáltal átláthatóbbá válna a támogatási rendszer.

A sorozat következő részét holnap publikáljuk.


Fizess be az átláthatóságra, fizess elő az Átlátszó Erdélyre!

Havi 5 eurós rendszeres támogatás

Havi 10 eurós rendszeres támogatás

Havi 20 eurós rendszeres támogatás

PayPal azonosítónk: erdely@atlatszo.ro (erre akkor lehet szükség, ha nem az Átlátszó Erdély oldalon keresztül utalnál).

Ide kattintva tetszőleges, egyszeri összeggel is támogathatsz PayPalen keresztül.

Mégsem szeretnék PayPallel bajlódni. Más megoldás nincs?

Választhatod a banki átutalást is, ehhez az alábbi adatokra lesz szükséged. Fontos, hogy az internet banking felületen állítsd be a visszatérő (rekurrens) fizetési opciót, ha a bankod lehetővé teszi.

Lejes (RON) számla:
Asociaţia “Atlatszo Erdely Egyesulet”
RO71OTPV200000913457RO01
SUC. CLUJ OTP BANK ROMANIA
Cod BIC: OTPVROBU

Kapcsolódó címkék Demokratikus Koalícióegyszerűsített honosításEgyütt-PMErdélyFidesz-KDNPhatáron túli magyarságJobbikkampányLMPMagyarországMomentumMSZPOrszággyűlési választások 2018szavazati jogválasztási rendszer
heart-icon

Tetszett a bejegyzés?

Támogasd a független újságírást!

Támogatás

Ez is érdekelhet

Impozáns villát vásárolt Kolozsvár szívében az RMDSZ alapítványa
Közpénzek

Impozáns villát vásárolt Kolozsvár szívében az RMDSZ alapítványa

Szerző: Sipos Zoltán
2025. április 4.
Erdélyi magyar vélemények román szélsőjobb előretöréséről
Politika

Ha Georgescutól félünk, Orbántól miért nem?

Szerző: Kulcsár Árpád
2025. március 17.
Semjén Zsolt karjaiból röpült a román parlamentbe
Politika

Semjén Zsolt karjaiból röpült a román parlamentbe

Szerző: Sipos Zoltán
2025. január 29.
Másokat etet közpénzből, de az ő vagyona hízik, ki az?
Politika

Másokat etet közpénzből, de az ő vagyona hízik, ki az?

Szerző: Kulcsár Árpád
2025. január 24.
Next Post
Határon túli fiatal családok áttelepítése Magyarországra. Választási vitasorozat, 4. rész

Határon túli fiatal családok áttelepítése Magyarországra. Választási vitasorozat, 4. rész

A romániai kisebbségi jogok és alkalmazásuk. Választási vitasorozat, 5. rész

A romániai kisebbségi jogok és alkalmazásuk. Választási vitasorozat, 5. rész

Átlátszó Erdély (Transparent Transylvania) works for an equitable, inclusive and collaborative society where political and economic decision-making is transparent. Those in power are equally accountable, and those without power have a voice in the public discourse that has no taboos.

Ne maradj le egyetlen új bejegyzésről sem!

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

  • Impresszum
  • Impakt
  • Rólunk
  • Szerzőink
  • Így dolgozunk
  • Adatkezelési tájékoztató

CC BY-NC-SA 4.0

No Result
View All Result
  • Rólunk
  • Témáink
    • Abúzusok
    • Politika
    • Közpénzek
    • Klímaválság
    • Oktatás
    • Vélemény
    • Velünk élő történelem
    • NERdély
    • Műhely
    • Podcast
  • Van infód?
  • ro RO
  • hu HU
  • en EN
Donate

CC BY-NC-SA 4.0

A weboldal sütiket (cookie-kat) használ, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsa. Elfogadom Részletes információ
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT