Fejér László Ödön közel 30 éve vállalkozik, 25 éve politizál az RMDSZ színeiben. Formálisan 2000-ben kezdte megyei tanácsosként. 2012-ben került a parlamentbe, akkor még képviselőként. 2016-ban választották meg először az RMDSZ szenátori listáján, tavaly decemberben pedig már harmadjára. Az RMDSZ bizalma töretlen: ismét ő a szenátusi frakció egyik alelnöke.
Az elmúlt négy évben a szenátus szállításügyi és a munkaügyi bizottságában tevékenykedett. Félidőben szállt be a mezőgazdasági és vidékfejlesztési bizottságba (valószínűleg abban az időszakban, amikor átvette a Kézdi tejszövetkezet irányítását is). Új mandátumában maradt a szállításért és infrastruktúráért felelős bizottságban, illetve bekerült az európai ügyek bizottságába is, amelynek alelnökévé választották.
Parlamenti ténykedésének számai az RMDSZ-frakció középmezőnyébe helyezik Fejért. A végszavazások 80 százalékán voksolt, 60 törvénykezdményezéshez adta a nevét, és 52-szer szólalt fel. Vagyonnyilatkozataiból azonban arra lehet következtetni, hogy a parlamenten kívül is igen aktív volt: lakásokat vásárolt, felszámolta egyik legrégebbi cégét, és nekiállt menedzselni egy olyan közös céget, amellyel elég sok a gond.
Hol él Fejér László Ödön?
Vagyonnyilatkozatából és Facebook-posztjaiból is az derül ki, hogy minimum kétlaki életet folytat a most 63 éves szenátor. Bukarestben van az egyik munkahelye, a szenátus. Öröksége, választókerülete és cégei Kézdivásárhelyhez kötik, de gyakran fordul meg Budapesten, ahol több lakása és felnőtt gyermeke van.
Vagyonát legutóbb négy éve vettük számba, azóta az ingatlanvagyona jelentősen gyarapodott. Továbbra is megvan a Kézdivásárhelyen 2003-ban örökölt, 80 négyzetméteres lakás a 136 négyzetméteres telekkel, illetve az a nagy, közel 400 négyzetméteres ház a majdnem négy áras telekkel a Brassó megyei Krizbán, amelyet a felesége örökölt még 2011-ben.
Ehhez az elmúlt négy évben egész kis ingatlanportfóliót vásárolt össze a szenátor: négy beltelket és két házat Kézdivásárhelyen, és két házat Budapesten. A négy beltelek nagysága változó: a legkisebb 29 négyzetméteres, a két legnagyobb majdnem 400. A kézdivásárhelyi két új lakása is nagyon különböző: az egyik csak 52, a másik 167 négyzetméteres.
A 2006-ban Budapesten vásárolt és a gyerekei nevére írt lakás már rég nem szerepel Fejér vagyonbevallásaiban. 2023-ban és 2024-ben viszont két másik lakást vett a magyar fővárosban, egy 56 és egy 126 négyzetméterest. Mindkettő a feleségével közös tulajdon.
Miből él Fejér László?
Alapvetően a cégeiből és szenátori fizetéséből. Bevételei között nem tüntette fel, hogy bármelyik lakását kiadná bérbe. Legstabilabb jövedelme a szenátori fizetése, ez négy év alatt alig változott: nem egészen 130 ezer lejről 134 ezer lejre emelkedett. Ehhez bizonyára hozzájön még a napidíja, amely – mivel a szavazások többségén részt vett, tehát Bukarestben tartózkodott – évi 30 ezer lejre tehető. Ezt ő sem tüntette fel a bevallásában.
Felesége ebben az időszakban Fejér két cégének a gondnoka. Ekként 2020-ban még „csak” 86 ezer lejt keresett, de 2023-ban már 130 ezer lejt. A cégekből rendszeresen vesznek ki osztalékot, és tesznek be tagi kölcsönöket, de az osztalékok azért rendszeresen magasabbak a személyes kölcsönöknél. A cégek közben hitelt is vesznek fel.
Fejér egyik legrégebbi cégét, az 1996-ban alapított Perla Neagra Kft.-t tavaly számolta fel. A cég a 2000-es években ment jól, 10-20 alkalmazottja is volt több tízezer lejes évi profittal. Tíz éve profilt váltott, ékszergyártásra állt rá, az utóbbi években két, majd egy alkalmazottal működött. A profilváltás után veszteséges lett, majd kiegyensúlyozták, tavaly viszont bezárták. A cég fele volt a szenátoré, felszámolásakor több mint félmillió lejt kapott.
A 25 éve alapított Carpatgraf nyomtatás-előkészítést végez. Fejérnek ötven százalékos részesedése van benne. Az elmúlt négy évben 6,4 – 7 millió lej közötti árbevétellel és évi 270 – 450 ezer lejes profittal működött. 22-23 főt alkalmaz a cég. A szenátor előző mandátumában a cég 5,7 millió lejes fejlesztési támogatást kapott, 2022-ben 1,3 millió lej hitelt vett fel a CEC banktól, 2023-ban és ’24-ben viszont már tagi kölcsönt fizetett be Fejér bő százezer lej értékben. Viszont ebből a cégből a legutóbbi mandátuma során több mint félmillió lej osztalékot vett ki.
A papíripari gépeket gyártó, húsz éves Laser DT Kft. most megy a legjobban. Ennek a cégnek is a fele a szenátoré, 30 százaléka a feleségéé. Az előző mandátumban négyről 6,6 millió lejre tornászták fel az évi bevételét 21 alkalmazottal, a profitját pedig 160 ezerről 855 ezerre. Ehhez biztos jól jött 2018-ban az 5,6 millió lejes fejlesztési támogatás, majd 2021-től két CEC-hitel összesen másfél millió lej értékben. Ezt a céget a szenátor 200 ezer lejnyi tagi kölcsönnel támogatta, a négy év alatt viszont a feleségével együtt mintegy 900 ezer lejnyi osztalékot tudott kivenni belőle.
Nemrég lejárt az életbiztosításuk is, amelyből összesen 320 ezer lej bevételük származott, ráadásul tavaly felvettek két hitelt is bő 300 ezer lej értékben. Minden bizonnyal így tudtak szép nagy ingatlanokat vásárolni Kézdin és Budapesten az elmúlt két évben.
Ami viszont viheti a pénzt és energiát, az a Kézdi tejtermékeket gyártó szövetkezet. Fejér szenátor a kezdetektől beszállt 20 ezer lejjel, ez 2022-től 200 ezer lejre emelkedett. Ekkor részvényesi elnök és céggondnok is lett, ami elég nagy felelősséggel jár. A szövetkezetként működő cégbe ugyanis 68 magánszemély, közbirtokosság és állattenyésztő egyesület szállt be a környékről a 2020-as adatok szerint.
Miközben élesedik a verseny a tejpiacon, a szövetkezet bevételei zsugorodtak: 4,6 millióról 2,5 millió lejre az elmúlt négy évben. Mindezt úgy hozta össze, hogy 2020-21-ben 2,1 millió eurót kapott az AFIR vidékfejlesztési programban tejgyári gépekre, vagyis épp ebben az időszakban kellett volna felpörögnie a termelésnek.
A cég adósságai 2023-ban szinte elérték a tízmillió lejt, a korábbi pár tízezer lejes profitja pedig a nulla felé tart. Bár a cégnek csak négy alkalmazottja van, de sok környékbeli marhatartó család megélhetése múlik rajta. No meg a lokálpatrióta büszkeség, hogy fenntartható-e a háromszéki székelyek egyik tényleges összefogása.
Mivel jár Fejér László?
Mivel a szenátor ennyi lakás és felelősség között kénytelen megosztani az idejét, tavaly végre vásárolt egy autót is magának. Nem kizárt, hogy eddig is autóval járt, csak cégessel, de ezt a 2019-es gyártású Mercedest most a saját nevére vette.
Mit tesz félre Fejér László?
A lakásokon kívül pénzt és ékszert. A bevallásokból nem derül ki, pontosan milyen ékszereket kedvel a honatya. Csak az, hogy miután sok-sok éven át ezeket nyolcezer euróra értékelte, 2020-tól fokozatosan húszezer euró értékűre bővítette a gyűjteményét.
A szenátor pénztartaléka folyamatosan változott, tavaly például nagyon látványosan. A júniusi bevallásában a folyószámlákat már nem is tüntette fel, viszont szinte mindent összevont két, 2024-ben nyitott letéti számlára, összesen 830 ezer lejt. Aztán a választási kampány, az autó- és lakásvásárlás ezt mind elvihette, mert a decemberi bevallásában már csak egyetlen letéti számla szerepel, mindössze százezer lejjel.
A szenátor-vállalkozónak nemcsak az anyagi, hanem a kapcsolati tőkéjét is valamennyire átláthatóvá kellett tennie. Az érdeknyilatkozatai szerint ő a kézdiszéki RMDSZ-szervezet elnöke, és tagja a Kovászna megyei Kereskedelmi Kamara vezetőtanácsának is. Minden beágyazottság adott tehát ahhoz, hogy felpörgesse a helyi tejgyárat.
További Képviselőfánk-falatok
Az Átlátszó Erdély, a Transtelex és az uh.ro közös sorozatában, a Képviselőfánkban eddig ismertetett politikusvagyonok:
Maros megyében
A titokban végbement csoda: így lett villája Novák Leventének – az Átlátszó Erdély cikke
Az RMDSZ Császára a templom egere – az Átlátszó Erdély cikke
Csép Andrea különös élete: szakpolitikussá vált ahelyett, hogy meggazdagodott volna – az Átlátszó Erdély cikke
Hargita megyében
Ahogy Kelemen Hunor spórol, úgy nem spórol más senki – az uh.ro cikke
Sokkoló! 2024-ben nincs még bankszámlája Ladányinak! De Jaguárja már van – az uh.ro cikke
Bende Sándor öt éve ült már a parlamentben, mikor meghallotta Szent Mercédesz hívó szavát – az uh.ro cikke
Ki gyűjtött a fia keresztelőjén 54.000 eurót? Antal Lóránt! – az uh.ro cikke
Lénárd András integet folyton Hajdu Gábor érdekbevallásából – az uh.ro cikke
Tánczos Barna többet tesz félre, mint amennyit keres. A felesége még többet – az uh.ro cikke
Bihar megyében
Szabó Ödön lottón is nyert az elmúlt négy évben, de nem ebből van a vagyona – a Transtelex cikke
Se kocsija, se bankszámlái, de legalább nagyobb lett a háza Cseke Attilának – a Transtelex cikke
Biró Rozália romániai mércével gazdag, de a vagyonnyilatkozatából nehezen deríthető ki, mennyire – a Transtelex cikke
Szatmár megyében
Jót tett Nagy Szabolcs képviselő vagyonának a négyéves parlamenti mandátum – a Transtelex cikke
Magyar Lóránd: a képviselő, akinek papíron az elmúlt négy évben nem volt egy vasa sem – a Transtelex cikke
Százszor megbánhatta Turos Lóránd szenátor a Szatmári Friss Újság megvásárlását – a Transtelex cikke
Máramaros megyében
Zahoránszki Brigitta, aki talán a legtöbb interjút készítette Kelemen Hunorral, Máramaros megyei képviselő lett – a Transtelex cikke
Szilágy megyében
Új kocsival csapatja Kovács Irénke, a legszorgosabb szenátor – az Átlátszó Erdély cikke
Seres Dénes, a szilágysági örökifjú, akit nem ereszt a parlament – az Átlátszó Erdély cikke
Kolozs megyében
Garzonlakásokba fektette megtakarításait Csoma Botond kolozsvári képviselő – a Transtelex cikke
Kovászna megyében
Miklós Zoltán az az ex-bankár, aki meghitelezte Antal Árpád kampányát – az Átlátszó Erdély cikke
Végre magára is gondol Könczei Csaba, a köz igazi szolgája – az Átlátszó Erdély cikke
Gál Károly a szótlan székely, aki spórol, örököl, és mindent aláír – az Átlátszó Erdély cikke
Kulcsár-Terza József a kakukk a háromszéki RMDSZ-fészekben – az Átlátszó Erdély cikke