fbpx
Átlátszó Erdély
  • Rólunk
  • Témáink
    • Abúzusok
    • Politika
    • Közpénzek
    • Klímaválság
    • Oktatás
    • Vélemény
    • Velünk élő történelem
    • NERdély
    • Műhely
    • Podcast
  • Van infód?
No Result
View All Result
  • EN
  • RO
Támogass
Átlátszó Erdély
  • Rólunk
  • Témáink
    • Abúzusok
    • Politika
    • Közpénzek
    • Klímaválság
    • Oktatás
    • Vélemény
    • Velünk élő történelem
    • NERdély
    • Műhely
    • Podcast
  • Van infód?
No Result
View All Result
  • EN
  • RO
Támogass
Átlátszó Erdély
Támogass
Olvasási Idő: 11 perc
A A
in EU-pénzek, Kiemelt, Oktatás

Háromszor több idő megy el bürokráciára, mint az iskola tényleges felújítására

Gál Előd
2022. szeptember 9.
Olvasási Idő: 11 perc
 

Négy éve pályáztak, három éve nyerték meg, most húznak bele az építkezésbe. Alig másfél éve van Udvarhelynek befejezni a Bányai János Műszaki Szakközépiskola felújítását.

A székelyudvarhelyi Bányai János Műszaki Szakközépiskola Hargita megye egyik legnagyobb szakképző intézménye. Profilja a textil-, fodrászat, elektronika, sport, fa- és építőiparhoz kapcsolódik, jól képzett szakmunkásokat és technikusokat nevel ki.

Akár ez is tetszhet

A képen az Átlátszó Erdély szerkesztősége ünnepli a 10. születésnapját egy tortával. Balról jobbra: Tünde, Edit, Sipi, Emese, Árpi, Heni.

10 éves az Átlátszó Erdély, játssz és ünnepelj velünk!

2025. május 8.
Óvóbácsi Kolozsváron

A férfi is lehet kedves és gondoskodó

2025. február 5.

A székelyudvarhelyi Matplastnál – az egyik a legfontosabb műanyag fröccsöntőszerszámok és színesfém öntőformák gyártására szakosodott romániai cégnél – például megtudtuk, hogy az iskola több tanulója, akik itt gyakorlatoztak, és megtetszett a munkához való hozzáállásuk, ösztöndíjat kapott a cégtől, és később is szívesen foglalkoztatnák őket. A város fiatal sportolóinak is nagy százaléka itt tanult, vagy jelenleg is tanul, hiszen az iskola évek óta sportosztályt is indít minden évfolyamon.

„Célunk általános műveltségű, az európai elvárásoknak megfelelő szakmai tudással és képesítéssel felruházott fiatalokat nevelni, ugyanis a mai társadalomban és az állandóan fejlődő gazdaságban csak a jól képzett, az új technológiákat is használni képes fiatalok fognak érvényesülni” – írja magáról a szakközépiskola.

Éppen ezért a jelenleg 500 diákot tanító intézmény folyamatosan pályázik eszközökre, hogy tartsa a lépést a technológiával. Nagyon profi a CNC-marógépes laborja, vannak számítógépei, 3D nyomtatója, vezetett végig a laborokon ottjártamkor Feleki Csaba, az iskola igazgatója.

Az épületnek is létfontosságú, hogy a mostani elvárásoknak megfeleljen, tudjon normális lehetőséget biztosítani a tanuláshoz, mondta az igazgató. Ez jelenleg nem adott, még ha komolyabb problémák nem is voltak, mert házon belül próbálták karbantartani.

De 2021 telén tapasztalták, hogy a fűtésrendszerük annyira elavult, hogy amikor a nagy hidegek voltak, 13 fok fölé sem ment a hőmérséklet az osztálytermekben, fáztak a gyerekek, mondta az igazgató. Nem is csoda, tette hozzá, hiszen 1977-ben adták át az épületet, és a 2002-es ajtó- és ablakcserén kívül más felújítás nem történt.

Elsült a pályázati rajtpisztoly, de…

2018 februárjában sikeresen pályázott a város, így „Európai Uniós forrásokból, majdnem 13 millió lejből újul meg a Bányai János Szakközépiskola épülete” – számolt be a székelyudvarhelyi városháza 2021 januárjában, amikor úgy tűnt, kivitelezési fázisba kerül a korábbi nyertes pályázat.

Hogy pontosan milyenek is a jelenlegi állapotok, mi fér bele a sikeresen elnyert pályázati összegbe, és miért csupán idén indul a beruházás – hisz több csíkszeredai szakközépiskolában, amelyek ugyanekkor pályáztak, már be is fejezték a munkálatokat –, Feleki Csabától, az újonnan kinevezett igazgatótól érdeklődtünk.

Az igazgató nem tudta, miért nem kötötték meg korábban a szerződést. Tervezési okokra, vagy a kommunikáció hiányára tippelt, illetve arra, hogy az egyik közbeszerzésből kizárt pályázó megtámadta a licitet, de úgy tűnik, „sínen van a művelet, a hivatal már megkötötte a szerződést” a kivitelezővel, a bukarestiNiliten nevű céggel.

2018 februárjában pályáztak, 2019-ben megkötötték a szerződést, 2020-ban készült el a műszaki terv, és 2021-ben írták ki a közbeszerzést, aminél történt egy fellebbezés, „ez értelemszerűen hátráltatta a folyamatot”, mondta el megkeresésünkre Zörgő Noémi, a városháza sajtószóvivője.

A munkagépek hónapokkal később sem érkeztek meg a Bányai udvarára.

Mint kiderült, a Niliten először hiába nyerte meg a közbeszerzést. Ugyanis a hivatal kizárta a helyi Viaductot azzal az indokkal, hogy egy korábbi, más intézménynél történt közbeszerzésen nem a szabályok szerint járt el. A Viaduct ezt a döntést megfellebbezte az Óvásokat Elbíráló Országos Bizottságnál (CNSC), és a bizottság hiába nem talált hibát a kizárásban, a cég ezt a döntést is megfellebbezte. A bíróság kimondta, hogy a közbeszerzési jegyzőkönyvet meg kell semmisíteni, az elutasított ajánlatot is ki kell értékelni, és ezt követően kell egy új jegyzőkönyvnek születnie, amely kimondja, hogy ki a nyertes.

Az ajánlatokat újraértékelték, áprilisban megkötötték a szerződést a már elsőre is nyertes Nilitennel, azonban továbbra is várni kellett a 15-ös kormányrendelet módszertanának elfogadására, amiről azt ígérték, kezelni fogja az infláció miatt „brutálisan elfutott” árakat és munkadíjakat. Kérdéses volt, hogy az elnyert 12 742 891 lejbe a jelenlegi anyagárak és bérek mellett mi fér bele.

A Bányai János Műszaki Szakközépiskola igazgatója, Feleki Csaba

Minden drágább és bonyolultabb az infláció miatt

„Időközben megjelent egy másik, a 64-es sürgősségi kormányrendelet, ami kimondottan az uniós pályázatokra, Udvarhely esetében a Bányai felújítására vonatkozik, és az infláció növekedése, az építőanyagok drágulása és a bérek emelkedése következtében szükséges költségvetésmódosítást szabályozza. A kivitelező kérvényezte az árak frissítését, folyamatban van a szerződés módosítása. Állandóan változik ez a törvényi szabályozás, de a jelenlegi alapján, ha az összeg nő is, az arányok maradnak, tehát az önrész 2 százalékban, az uniós források 98 százalékban fedezik a felújítást. Más pályázatoknál az összeg növekedése a város által kifizetendő önrészt terhelte. A jelenlegi helyzet alapján a pályázatban szereplő munkálatokat mind el lehet végezni. Ezt ma mondom, de hogy mi fog változni a törvényben a következő időszakban, amíg a kivitelezés történik, nem tudjuk” – magyarázta Zörgő Noémi sajtószóvivő, amikor június végén bejelentették: elkezdődött a Bányai János Műszaki Szakközépiskola két épületének felújítása.

Ugyanott építkeznek és tanítanak

„A bontási munkálatokat követően teljesen új víz- és szennyvízrendszere, új fűtési rendszere, új villanyhálózata lesz az iskolának. A 2A és 2B épületek a hőszigetelés mellett fotovoltaikus napelemrendszerrel is fel lesznek szerelve” – írták bejegyzésükben.

Mi még korábban, télen vettük szemügyre az akkor uralkodó állapotokat az iskolában az igazgatóval, aki személyesen is találkozott a munkálatokat elvégző Niliten képviselőivel. A cég szerette volna, ha a komplett épületet ki lehetne üríteni és átadni a munkálatok idejére, de az iskola vezetőtanácsa úgy látta, hogy ez akadályozná az oktatást.

Ezt a cég részéről is belátták, így először az iskola főépületének első és második emeletén, illetve a tetőtéren végzik a felújítást. Az iskola azért sem szeretett volna a tatarozás első fázisában kiköltözni a földszintről, mert ott van a titkárság, irodák, könyvelőség és a különböző laborok. Az első és második emeletről kilenc, körülbelül 30 fős osztály költözik ki, ezeknek már találtak helyet, így nem fogja befolyásolni a tevékenységet az építkezés.

Az építkezés nem lesi a tanévet, ezért az iskola vezetőségének a feladata, hogy megoldják a jelenléti oktatást a főépület két emeletének hiányában is. „Már elkezdtük a költözést, most éppen vesszük le a tablókat, az előzetes műveleteket elvégezzük, hogy mire érkeznek, minden legyen előkészítve”, mondta az igazgató, akinek először azt ígérték, hogy február végén már elkezdik felállványozni az épületet. Júniusban ez meg is történt.

Az esetleges hangzavar zavarhatja az oktatást, ismeri el kérdésemre az igazgató, „de ha a Bethlen Gábor Általános Iskolában is, ahol hasonló tevékenységek folytak, nem volt gond, akkor nem lesz gond itt sem”. Már megvannak a cég stratégiái, hogyan kell lezárni az épületet, hogy a gyerekek ne legyenek kapcsolatban a munkásokkal és a felújítási területtel, külön lehet majd választani a kettőt.

Felmerült annak a lehetősége is, hogy két váltásban járjanak a diákok, de mivel a szaklíceumokban nagyon sok vidéki diák van, ez nem kivitelezhető.

Már a korábban kicserélt ablakok is gyengén zárnak, de most új ablakokat és ajtókat is kap az iskolaépület, amelyet körbe is járunk az igazgatóval. A tablók hűlt helyét mutatja a folyosón, majd érdekességképpen Bányai János tablóját is. „Arra is gondoltam majd, hogy ezeket miniatűr verzióban kitesszük mondjuk az iskolamúzeumban” – mondja, majd be is vezet az említett, nemrég átadott múzeumba, ahol Hargita Nándornak, az előd, a Székelyudvarhelyi Állami Kő- és Agyagipari Szakiskolaegykori igazgatójának szobrai láthatóak. Egyelőre azonban a tanári fog ide leköltözni, amíg tart az iskola felújítása.

Vannak ötletei, elképzelései arra, hogy mi lesz a megújulás után. Vezetése alatt a kapunál beléptetőrendszert alakított ki. „Infótanár vagyok, és az volt a problémám, hogy a gyerekek nem érkeztek időben az iskolába. Írtam egy applikációt, amivel monitorizáljuk, hogy mikor érkeznek, mikor mennek el a gyerekek. Minden pénteken a gép automatikusan elküldi az osztályfőnökeiknek a diákok heti mozgását. Érdekes, hogy még ők is odavannak érte. Feldobták azt az ötletet, hogy tovább kellene gondolnunk, hogy azok, akik nem késnek, megfelelően betartják az iskolaprogramot, részesüljenek valamiféle kreditrendszer alapján jutalomban, vagy kirándulni visszük majd őket, egy napot kivehetnek. Kitaláljuk” – magyarázza, miközben bekukkantunk a mosdóba, ahonnan szintén az 1977-es körülmények köszönnek vissza. „Még ha volt is minimális felújítás, ez már nem 2022-nek megfelelő, igényesebbek vagyunk már” – fogalmazott az igazgató.

Mennyi az annyi?

12,7 millió lejes beruházásról van szó, amiből 9 millió jut az iskola épületének felújítására. Ez teljes felújítást jelent a főépület esetében: villanyhálózat, fűtésrendszer, falak, padlózat, sorolja az igazgató. A 12 millióból fennmaradó részt, 3,7 milliót eszközök és bútorok beszerzése fordítják, erre azonban külön közbeszerzést kell, hogy kiírjon a város.

A főépületen kívül a központhoz tartozik egy szintén oktatásra használt melléképület, egy bentlakás, ami elég jó állapotban van, egy étkezde, két iskolaműhely, illetve egy tíz évig épült, tíz éve átadott csarnok, amelyet eredetileg uszodának terveztek, és amely hivatalos mérkőzések – kézilabda, kosárlabda, futsal – rendezésére is alkalmas. Az iskola után 36 évvel elkészült csarnok majdnem 2 millió euróból épült fel, a pálya mérete 24×44 méter, 199 ülő- és 91 állóhellyel rendelkezik, és utóbbiak száma bővíthető. Az épületben öltözők, raktárhelyiségek, fürdők, orvosi kabinet és ruhatár is van.

A felsorolt melléképületek felújítására más forrásokat kell keríteni. Tervben is van, ami az idei költségvetésében szerepel számukra, azt már a B épületre lehet költeni. Itt a táblákat és a villanyhálózatot szeretnék elsősorban cserélni. Már kértek is árajánlatokat idén elvégezhető fejlesztésekre.

A főépületben a líceumi, a másikban a szakiskolás osztályok lesznek, mert ők csak 3-4 napot vannak az iskolában, a többiben gyakorlatoznak, így kevesebb időt kell bent tölteniük, magyarázza az igazgató. Az udvar felújítása sem szerepel az uniós beruházásban, erre is stratégiát kell készíteniük, mondja az igazgató, aki szeretne majd egy műgyepes pályát is ide.

Ezerrel nyomják

„Félek attól, hogy mivel 2018-as pályázatról van szó, és az akkori árakhoz képest már volt infláció, hogyan fogja ezt tudja korrigálni a város, de ők megígérték, hogy kézben tartják” – reménykedett az igazgató februári látogatásunkkor.

Ahogy abban is, hogy a városháza is felügyeli a kivitelezést, ahogyan biztosították is erről. „Ha ennyi pénzt és energiát rászánunk, akkor jó lenne, hogy a következő 20-30 évben ne legyen probléma” – fogalmaz a beruházásról, melynek 2024 januárjáig kell elkészülnie.

„Ezerrel nyomják, itt vannak a villanyszerelők, ők már a földszinten húzzák a kábeleket, a felső emeleteken végeztek, míg a kőműves csoport már vakolja vissza a falakat a bontás után” – adott helyzetjelentést cikkünk publikálása előtt az igazgató. Elárulta, a város elöljárói folyamatosan ellenőrzik a munkálatokat, és ígéretet is tettek neki, hogyha az előre meghatározott ár és a valós szükséglet között lesz különbség, azt előteremtik az iskola számára.

Kapcsolódó címkék Bányai János Műszaki SzakközépiskolabürokráciaEU-támogatásokFeleki CsabainflációSzékelyudvarhelySzékelyudvarhelyi Polgármesteri HivatalZörgő Noémi
heart-icon

Tetszett a bejegyzés?

Támogasd a független újságírást!

Támogatás

Ez is érdekelhet

A képen az Átlátszó Erdély szerkesztősége ünnepli a 10. születésnapját egy tortával. Balról jobbra: Tünde, Edit, Sipi, Emese, Árpi, Heni.
Kiemelt

10 éves az Átlátszó Erdély, játssz és ünnepelj velünk!

Szerző: Átlátszó Erdély
2025. május 8.
Óvóbácsi Kolozsváron
Diszkrimináció

A férfi is lehet kedves és gondoskodó

Szerző: Bocz Henrietta
2025. február 5.
Nyugiszoba az Átlátszó Airday Podcastben
Oktatás

Büntető- vagy nyugiszobába küldik az órát zavaró diákot?

Szerző: Bilibók Karola
2024. október 21.
A mai diákok bármit megengedhetnek maguknak?
Oktatás

A mai diákok bármit megengedhetnek maguknak?

Szerző: Kulcsár Árpád
2024. április 11.
Next Post
Nagyon drágán jön fel az udvarhelyi csillagvizsgáló csillaga

Nagyon drágán jön fel az udvarhelyi csillagvizsgáló csillaga

A crossborder falunapokra eltapsolt EU-pénz nyomában

A crossborder falunapokra eltapsolt EU-pénz nyomában

Átlátszó Erdély (Transparent Transylvania) works for an equitable, inclusive and collaborative society where political and economic decision-making is transparent. Those in power are equally accountable, and those without power have a voice in the public discourse that has no taboos.

Ne maradj le egyetlen új bejegyzésről sem!

Iratkozz fel a hírlevelünkre!

  • Impresszum
  • Impakt
  • Rólunk
  • Szerzőink
  • Így dolgozunk
  • Adatkezelési tájékoztató

CC BY-NC-SA 4.0

No Result
View All Result
  • Rólunk
  • Témáink
    • Abúzusok
    • Politika
    • Közpénzek
    • Klímaválság
    • Oktatás
    • Vélemény
    • Velünk élő történelem
    • NERdély
    • Műhely
    • Podcast
  • Van infód?
  • ro RO
  • hu HU
  • en EN
Donate

CC BY-NC-SA 4.0

A weboldal sütiket (cookie-kat) használ, hogy biztonságos böngészés mellett a legjobb felhasználói élményt nyújtsa. Elfogadom Részletes információ
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Always Enabled
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
SAVE & ACCEPT