Az Átlátszó Erdély is része annak az európai konzorciumnak, mely 520 ezer euró értékű támogatást nyert az Európai Bizottság által meghirdetett nyílt pályázaton.
Az elmúlt évtizedben a közérdekű média új formái jelentek meg Európa-szerte, és kezdte betölteni a hagyományos média eltűnése által keletkezett űrt. Ám az elkötelezett olvasókon kívül a tágabb közösség gyakran nem ismeri el azt az értéket, amelyet a független újságírás nyújt a társadalom és a demokrácia számára, így ezeknek a projekteknek hiányzik a fenntartható finanszírozása. Szélesebb körű támogatás nélkül fennáll a veszélye annak, hogy ezek az újságírás jövőjét jelentő projektek megszűnnek.
Éppen ezért egy új, nagyszabású projektbe kezdtünk: a célunk megoldásokat találni ezekre a kihívásokra. A Monetising Value projekt révén az európai közérdekű médiát kívánjuk támogatni abban, hogy pénzügyileg fenntarthatóvá váljon azáltal, hogy a társadalom számára nyújtott hasznot sikeresebben változtatja jövedelemmé.
Egy független és erős médiaszervezetekből álló rugalmas hálózat felépítésével át szeretnénk alakítani a politikai és gazdasági konszenzust az újságírás társadalmi hasznosságáról, ennek az új felállásnak a fényében.
Mit fogunk tenni?
A projekt három fő területet foglal magában:
– az európai független média gazdasági környezetének és lehetőségeinek kutatása és elemzése;
– a Reference hálózat 26 tagja közötti együttműködés elősegítése, konkrét üzleti kihívásokra fókuszálva;
– a közérdekű újságírás társadalmi értékéről folytatott diskurzus megváltoztatása.
A projektet megvalósító konzorcium a Reference hálózat négy tagjából (Arena for Journalism in Europe projektkoordinátor, Fumaça, Átlátszó Erdély és Investigate Europe) valamint a Netzwerk Recherche médiakutató szervezetből áll. A projekt megvalósítása a következő két évben történik majd, egy, az Európai Bizottság által megítélt 520,000 euró költségvetésű projekt keretein belül. A projekt részleteiről itt lehet olvasni.
Miért most?
Úgy véljük, hogy a projekt megvalósítására ez az ideális pillanat. A független közérdekű médiaszektor viszonylag új Európában – a legrégebbi médiumok alig több mint 10 évesek –, és jelenleg a konszolidáció szakaszában vannak. A start-upokból növekedő vállalkozások lettek, az üzleti modellek pedig próbára vannak téve. Ez az a pillanat, amikor az ágazatnak be kell bizonyítania, hogy életképes és rugalmas, és képes megszilárdítani jelentőségét a tágabb médiakörnyezetben.
Miért mi?
Úgy gondoljuk, egyedülálló helyzetben vagyunk ahhoz, hogy ezt a lehetőséget megteremtsük. Az Arena szervezeti keretei közt működő Reference egy önszerveződő hálózat, amely 26 európai közérdekű médiaszervezetet tömörít. A 2021 óta létező hálózat egy informális tapasztalatcserét tesz lehetővé a tagszervezetek ügyvezető igazgatói számára. Egy olyan teret biztosít, ahol az ügyvezetők támogatják egymást és tanulnak egymástól a legfontosabb üzleti és működési kihívásaikkal kapcsolatban.
A Reference hálózat tagjai elkötelezettek a közérdek szolgálata iránt. Magas színvonalon, az olvasóközönségükkel szoros együttműködésben dolgoznak, a társadalmi inklúzió, demokrácia, radikális transzparencia jegyében. A hálózat tagjai a közérdekű, független média új ágazatának keresztmetszetét képviselik Európa-szerte, a tagszervezetek mérete és üzleti modellje változatos.
Hogyan tovább?
Az egész ágazatra kiterjedő eszmecserére és a hálózat kialakítására összpontosítva célunk, hogy olyan példákat mutassunk be, amelyek megvilágítják a rendszerszintű változás útját az egész ágazatban. A sikeres üzleti modellek alaposabb megértésével segítjük majd a szélesebb európai független médiaágazatot, abban a reményben, hogy egy rugalmas, virágzó közérdekű média új korszakát indítjuk el Európában.
A Monetising Value projekt az Európai Unió támogatásával működik. A projekt keretein belül kifejezett nézetek a szerző(k) véleményét tükrözik, és nem az Európai Unió vagy az Európai Oktatási és Kulturális Végrehajtó Ügynökség (EACEA) álláspontjai. Sem az Európai Unió, sem pedig az EACEA nem vállal felelősséget ezekért.