Az iskola frissen kinevezett igazgatójával, Zsombori Gabriellával és Csíkszereda alpolgármesterével, Sógor Enikővel beszélgettünk. Átlátszó AirDay Podcast.
Elindult végre régi tervünk, az Átlátszó AirDay, a saját készítésű podcastunk. Az első adásban azzal a témával foglalkozunk, amely a múlt év végén az Átlátszó Erdélynek köszönhetően komoly vihart kavart: a Márton Áron Főgimnázium számos volt diákja számolt be arról, hogy a gimnázium volt tanára, Orbán Zsolt húsz éven át szexuálisan kihasználta őket.
Arról is írtunk még decemberben, hogy nyomoz a rendőrség az ügyben, és hogy hogyan reagált az első sokkból felocsúdva az önkormányzat, a tanfelügyelőség, a Romániai Magyar Pedagógusszövetség. Az akkori igazgatónő interjút ígért, majd eltűnt, később jött a hír, hogy lemondott a pozíciójáról. Így számos kérdés maradt bennünk.
Kíváncsiak voltunk például arra, mi történik azokkal a tanárokkal, akiket felelősség terhel azért, hogy húsz éven keresztül senki nem tett semmit. Meghívtuk a beszélgetésbe Zsombori Gabriellát, az új igazgatót, illetve Sógor Enikőt, a város alpolgármesterét, aki maga is pszichológus végzettségű. Az adásban szó esik arról,
- milyen védelmi és prevenciós rendszert tervez a városháza minden szeredai iskolai számára, vagy akár a város határain is túl;
- hogy a Márton Áron bizonyos osztályaiban további resztoratív köröket tartottak (annak a Szabó László „Alexnek” az osztályában, aki saját maga is nyilatkozta, hogy többször közeledett diáklányokhoz);
- hogy az iskolapszichológus 2012-ben már jelentett Orbán Zsoltról valamit az akkori igazgatónak, Varga Lászlónak.
Kiderül továbbá, hogy még nem került semmi abba a ládába, amit az iskola azért helyezett ki a folyosóra, hogy a diákok és a felnőttek akár névtelenül is tudják jelezni a problémákat (és a jó dolgokat is).
Mindenképp hallgassátok végig a podcastot, mert az utolsó húsz percben az igazgatónő nem állta meg, hogy ne vágja a fejünkhöz, hogy az abúzusokat feltáró cikkeink megírásakor nem vettük figyelembe, mit okozunk a mostani diákoknak. A diákok szerinte az érzelmi abúzus mindenféle formáját megtapasztalják, mert az „erdélyi magyar közösség” zaklatja őket. Vagyis minket tett felelőssé azért, hogy annak a tágabb közegnek, amely húsz éven át hallgatott a csíkszeredai és más iskolai abúzusokról, néhány tagja most sem tud viselkedni.
Arra, hogy az iskolai döntéshozók hatékonyabban azonosítják majd be a felelősöket, az ad reményt, hogy a Márton Áron jogi és válságkezelési képzést kap. A városháza közbenjárására krízishelyzetet feloldó foglalkozásokat fognak tartani a Babeș-Bolyai Tudományegyetem szakemberei valószínűleg mind diákok, mind pedagógusok számára. Az iskola pedig szeretné meghonosítani a jogi ismereteket opcionális tantárgyként.
Az igazgató azt ígéri, hamarosan egyértelműbben el fognak határolódni Orbán Zsolttól, és hitelt fognak adni a túlélők szavainak. Azt azonban még nem tudja, mit tenne, ha Orbán Zsolt meggondolná magát, és visszamenne tanítani.
Az Átlátszó AirDay több podcastcsatornán is hallgatható. Hallgassátok, és iratkozzatok fel a csatornáinkra, hogy ne maradjatok le egyetlen adásról sem.
Az anyagok, amelyekről szó volt a beszélgetésen:
Szexuálisan és érzelmileg is számos diákját kihasználta a csíkszeredai sztártanár
Lányok a nyílt titkok csapdájában: a hallgatás az egész közösséget behálózta
Ez történt, mióta felfedtük a Márton Áron Főgimnáziumban történt szexuális visszaéléseket