Az utóbbi években 2,6 milliárd forintot (8,1 millió euró) szántak a fiatal kárpátaljai focisták kinevelésére. Kezdetben Munkácson építettek volna labdarúgó akadémiát, azonban időközben helyszínt változtattak, a tervezett és leszerződött beruházások pedig csak papíron léteznek.
2013 óta összesen mintegy 22,5 milliárd forintot (70 millió euró) utalt ki a magyar kormány határon túli fociakadémiák számára, így gombamód szaporodnak a focipályák és stadionok Erdélyben, Felvidéken, a Vajdaságban, Kárpátalján, Muravidéken, valamint Horvátországban. A támogatott projektek között vannak valóban sikeres csapatok, és kétes próbálkozások.
A pénz részben a Magyar Labdarúgó Szövetségen, részben pedig a Bethlen Gábor Alapon keresztül érkezik, és szinte mindenhol felsejlik a Puskás Akadémia, vagyis Mészáros Lőrinc figurája. Most induló, az IJ4EU európai tényfeltáró alap által támogatott sorozatunk ezeket a beruházásokat veszi szemügyre.
Nem ukrajnai jogi személy, hanem a kárpátaljai várostól nagyjából 80 kilométerre fekvő magyarországi Kisvárda fociklubja, a Várda Sport Egyesület szerződött a Magyar Labdarúgó Szövetséggel a Munkácsi Labdarúgó Akadémia működtetésére és fejlesztésére. Az első, 1 milliárd forintos (3 millió euró) szerződést 2017 márciusában írták alá, ez az összeg egy évvel később kiegészült újabb 1,65 milliárd forinttal (5,1 millió euró).
A Munkácsi Labdarúgó Akadémia ötlete egy Kroó István nevű vállalkozótól, valamint a Várda Sport Egyesülettől származik, és 2016-ban öltött konkrétabb formát, amikor a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium akkori vezetője, Seszták Miklós Munkácsra látogatott.
A tehetséges, focizni vágyó fiatalok felkutatása és helyben képzése azért tűnt kézenfekvőnek, mert sok fiatal kárpátaljai labdarúgó az idéntől első osztályban szereplő Kisvárdára igazol.
A munkácsi találkozó során eldöntötték, hogy a magyar fél átveszi a munkácsi futballklubot. 2017 februárjában megalapították a Munkács Labdarúgó Akadémia Kft.-t, melynek tulajdonosa Révész Attila, a Várda Sport Egyesület igazgatója (48 százalék) és Kroó István (48 százalék). A fennmaradó 4 százalék a klub korábbi tulajdonosa, a Munkácsi Fiatalok Futballklubja nevű civil szervezeté.
Füstbe ment tervek
Az eredeti tervek szerint az első milliárdból összesen három füves/műfüves nagypálya, öltözők, konditerem, valamint egy 200 gyermek elszállásolására alkalmas kollégium épült volna fel Munkácson, továbbá ebből fedezték volna a felszerelések beszerzési költségét, valamint az edzők, az oktatók és egyéb személyzet (összesen 34 alkalmazott) bérét. A szerződésben említik azt, hogy a beruházáshoz szükséges telek ingyen kerül az akadémia tulajdonába, az engedélyezés pedig folyamatban van.
A munkácsi építkezés terve hamarosan füstbe ment: „Kezdetben Munkácson próbáltuk kiépíteni a labdarúgó-akadémiát, de másfél év alatt nem sikerült megegyezni a város vezetésével. Ezért döntöttünk úgy, hogy a megye más településeire helyezzük át ezt a nagy horderejű projektet.” – mondta Révész Attila 2018 februárjában egy, a Kárpátaljai Megyei Állami Közigazgatási Hivatalban tartott találkozón, ahol Dercen és Ungvár merült fel a beruházás alternatív helyszíneként.
A munkácsi önkormányzatnak erről más az álláspontja: „Valóban voltak tervek a Munkácsi Labdarúgó Akadémia megvalósítására, azonban erről a magyar fél időközben letett. Az, hogy erre a döntésre az önkormányzat miatt került sor, nem igaz” – nyilatkozott újságírónknak Katerina Krishinets-Andalioshi, a munkácsi önkormányzat ifjúságért, oktatásért és sportért felelős igazgatója.
Egy központ helyett több kárpátaljai helyszín
A megváltozott elképzeléseknek megfelelően a második, 1,65 milliárd forintos támogatás egy magyarországi, illetve több kárpátaljai helyszínen ír elő beruházást: felújítanák a Várkerti sportpályát Kisvárdán, emellett egy kollégiumot, centerpályát és egy kiegészítő épületegyüttest építenének a Munkács és Beregszász között félúton fekvő Dercenben összesen 875 millió forint (2,75 millió euró) értékben.
Felújítanák a serednyei és az ungvári Avangard stadiont is 100, illetve 150 millió forintból. Eszközökre (jellemzően bútorokra, valamint egy 9 személyes kisbuszra) 110 millió forintot szánnak.
A projekt megvalósítására két civil szervezetet is megalapítottak: az ungvári és serednyei tevékenységekre létrejött “Kárpátalja Futballakadémia” Sport- és Futball Alapítvány (Blahodiyna Orhanizatsiya “Blahodiynyy Fond Pidtrymky Sport Smeniv Ta Futbolistiv), melynek két alapítója van: Révész Attila, a Várda Sport Egyesület igazgatója, valamint Oleksandr Lavryshyn, igazgatója pedig Oleksandr Chegil.
Pénzhiány miatt elmaradt a felújítás
Az ungvári Avangard stadion felújítására a “Kárpátalja Futballakadémia” Sport- és Futball Alapítvány le is szerződött a létesítmény tulajdonosával, az ungvári önkormányzattal. Az eredeti tervek a stadion széleskörű felújításáról szóltak, azonban eddig csak a gyepszőnyeget és a vízelvezető csatornákat cserélték ki, valamint az öntözőrendszert szerelték fel. A munkálatok értéke 5 millió hrivnyára (160 ezer euró) rúgott, nyilatkozott egy interjúban Ivan Duran, a kárpátaljai futballszövetség vezetője.
„A beruházó tervei azért változtak meg, mert nem kapta meg a szükséges pénzösszeget. Állítólag csak 15 millió hrivnyát (470 ezer euró) kaptak” – nyilatkozott az Átlátszónak Andriy Dankanich, az ungvári önkormányzat jogi osztályának vezetője, aki részt vett a szerződések összeállításában.
A magyar határtól 30 kilométerre található serednyei stadion, illetve a beígért, tehetséges gyermekeknek szánt speciális központ munkálatai nem kezdődtek el, mi több, egyelőre az önkormányzattal sem írtak alá megállapodást az együttműködésről.
A derceni központ látványterveken létezik
A második civil szervezet a derceni tevékenységet bonyolító Kárpátaljai Atlétika- és Futballtehetségeket Gondozó Központ (Blahodiynyy Fond Zakarpatskyy Tsenter Pidtrymky Sport Smenivta). Ennek egyik alapítója szintén Révész Attila, valamint Lator Péter, aki a Munkács Labdarúgó Akadémia Kft. ügyvezetője.
Bár Dercenbe tervezték az akadémia leglátványosabb beruházását, egy összesen 875 millió forint (2,75 millió euró) értékű centerpályát, valamint bentlakást és kiegészítő épületegyüttest, ez a projekt egyelőre csak látványtervek szintjén létezik.
Tudunk továbbá arról, hogy az építkezés céljából megvásároltak egy 12 hektáros földterületet, illetve ajándékba kaptak egy 0,25 hektáros telket rajta egy házzal, melyet tatarozás után hostelként használnának.
A beruházások kivitelezésére a magyarországi jogszabályok szerint kellett volna közbeszerzést kiírni, ennek azonban nem találtuk nyomát a Közbeszerzési Értesítőben.
Kérdéseinkkel megkerestük a Várda Sport Egyesület képviselőjét, Maklári Balázst, valamint a kárpátaljai projekt felelősét, Révész Attilát. Cikkünk megjelenéséig nem kaptunk tőlük választ.
Nyitókép: a derceni beruházás látványterve
A projekt az IJ4EU tényfeltáró újságírás-alap támogatásával készült.