Románia az utolsó helyen áll az Európai Unió Nemi Egyenlőség Indexe alapján – rögtön Magyarország után –, bár minden felmérésen kicsivel jobban teljesített az előzőhöz képest. A 2024-es eredmények szerint a nők a férfiakhoz képest kevésbé vannak jelen a munkaerőpiacon, és még kevésbé a magasabb állami és privát pozíciókban. Miközben jellemzően inkább ők végzik a gondoskodási és a házimunkát.
Ráadásul az Eurobarometer adatai szerint a férfiak fele elfogadhatónak tartja azt, hogy a felesége pénzügyeit kontrollálja. A nőkhöz képest kétszer annyi férfi gondolja azt, hogy a családon belüli erőszak privát ügy, és hogy a nők gyakran túloznak, ha bántalmazásról vagy szexuális zaklatásról számolnak be – ez a férfiak egynegyede.
Nemi különbség az urnákban
Világszerte látszik a tendencia, miszerint a nők progresszívebbnek bizonyulnak a férfiaknál abban, ahogyan társadalmi kérdésekről vélekednek és szavaznak. Romániában is a férfiak inkább a tradicionalistább és radikális jobboldali George Simionra (55%), a nők pedig inkább a pragmatikusabb és centristább Nicușor Danra (53%) szavaznának, derül ki a CURS intézet választási preferenciáról szóló felméréséből.
Bár Nicușor Dan sem mondható progresszív jelöltnek – például támogatta a 2018-as referendumot, aminek révén bekerülhetett volna a család alkotmányos definíciójába a férfi és női nem –, az AUR és Simion nőellenességéhez képest mégis biztonságosabb opció a nők számára.
Viszont azt is figyelembe kell venni, hogy a felsőfokú végzettséggel rendelkezők körében – akik inkább Nicușor Danra szavaznának – magasabb arányban vannak jelen a nők (20,6% a férfiak 16,4%-ához képest). Egy másik kutatás arra mutatott rá, hogy akinek tradicionálisabb elképzelése van a nemi szerepekről, nagyobb eséllyel fog szélsőjobboldali pártot támogatni.
Nemi különbség a valós terhekben
A nők progresszívebb politikai attitűdje egyébként nem meglepő, ugyanis ők azok, akik inkább rá vannak utalva az állam szociális intézményeire és intézkedéseire a gyereknevelés és az idősgondozás révén. De a bőrükön tapasztalják
- a nőies és férfias szakmák közötti egyenlőtlenséget,
- a háztartási és gondozási terhek túlsúlyát,
- a családon és párkapcsolaton belüli erőszakot és a zaklatás különböző formáit.
A szélsőjobb megerősödéséhez vezető társadalmi és gazdasági szakadékok jól kirajzolódnak a CURS említett felméréséből is. George Simion a feltehetően rosszabb anyagi körülményekkel és szűkebb lehetőségekkel rendelkezők körében népszerű. Az általános és szakiskolai végzettségűek 76 százaléka, a falun élők 63 százaléka, a 18-30 év közöttiek 59 százaléka szavazna vasárnap a szélsőjobboldali jelöltre. Miközben Nicușor Dan a fővárosban és a felsőfokú végzettségűek körében biztos befutó, több mint a 70 százalékuk szavazna rá. De a városiak és az idősek körében is népszerűbb Simionhoz képest.
Mit mondanak maguk a jelöltek?
Az államelnöki választás első fordulója előtt a Transtelex és a Filia Központ is összefoglalta, hogy az államelnök-jelöltek hogyan nyilatkoztak nőügyekben az elmúlt években. Bár a feminizmus és a nők érdekképviselete sem George Simion, sem Nicușor Dan politikai agendájában nem jelenik meg kiemelt pontként, és a kampány során is csak elvétve és felszínesen beszéltek olyan nőket érintő kérdésekről, mint a nők elleni erőszak, az abortuszhoz való jog és a szexuális nevelés, mindketten igyekeztek a női választókat biztosítani arról, hogy kiállnak a nők egyenjogúságáért.
Nem véletlenül, hiszen a nők a választópolgárok kicsivel több mint felét teszik ki, nem engedhetik meg maguknak, hogy egy ilyen szoros versenyben ne szólítsák meg őket. Érdemes azonban megnézni, hogy a politikai lózungok mögött a jelölteknek milyen valós elképzelései és attitűdjei állnak.
Nicușor Dan nagyjából feddhetetlen a témakörben, de nem azért, mert annyira aktív lenne a nők érdekképviseletében, hanem azért, mert igazából kevésbé foglalkozott a témával. George Simion és az AUR nőellenes megnyilvánulásaihoz képest sajnos a hallgatás is előnynek számíthat.
Nicușor a nőügyekhez is pragmatikus módon közelít, de
inkább értékkonzervatív álláspontot képvisel.
Igyekszik viszont a társadalmat megosztó kérdésekben nem egyértelműen állást foglalni. Például az abortusz jelenlegi törvényes feltételeit elegendőnek tartja, de nem tér ki arra, hogy az állami kórházakban gyakran megtagadják a terhességmegszakítást, és hogy a helyzetet javító törvénytervezetet a parlament korábban elkaszálta.
A családmodell kérdéseit a társadalomra bízná, míg a 2018-as referendum esetében, amikor arról szavaztak, hogy a család definíciójába belefoglalják a női és férfi nemet, kilépett az USR-ből, mert az progresszív álláspontot képviselt. Bár Nicușor nem közölte nyilvánosan, hogy végül hogyan szavazott, problematizálta, hogy a párt, amelyben addig konzervatív és progresszív szemléletmódok is megfértek, ebben az ideológiai vitában egyértelműen pozícionálta magát.
Az élettársi viszony bevezetésével viszont részben egyetért, de szerinte figyelembe kell venni azt a konzervatív álláspontot is, miszerint ez a melegházasság előfutára is lehet, ezért ezt a döntést is a társadalomra bízná.
Egyetért viszont a szexuális oktatás bevezetésével, de csak a hatodik, hetedik osztálytól kezdve, illetve azt is hangoztatta már, hogy a kiskorú édesanyák hatalmas számával is kezdeni kell valamit.
A kampányban külön megszólította a nőket, hogy az AUR nőellenes megnyilvánulásaihoz képest pozícionálja magát. De az üzenete általános szinten maradt: tisztában van azzal, hogy a nők mennyit dolgoznak a munkahelyükön és otthon is, hogy ők tartják össze a családot, nekik van gondjuk a gyerekekre és az idősekre, ezért tiszteli őket, és mindent megtesz majd azért, hogy a társadalom is elismerje őket.
Simion a Bibliát javasolja, nem a kvótát
Ezzel szemben George Simion és pártja határozott álláspontot képvisel a nőket érintő számos területen. A szexuális nevelés helyett a Bibliát javasolja a fiataloknak. Az abortuszhoz való jogot elismeri, de az alkotmányosan is elismert alapvető jogok közé való beemelését túlzásnak tartja, helyette a megelőző tanácsadást hangsúlyozza.
2022-ben a parlament elfogadta az iskolai szexuális nevelés bevezetéséről szóló törvényt, amely lehetővé teszi 8. osztálytól kezdve, amennyiben a szülők is beleegyeznek. Ekkor a szexuális szón mentek egymásnak a parlamentben. Az AUR szerint ezzel pont az ellenkezőjét, a fiatalok szexualizációját serkentenék. Továbbá Simion és pártja elutasítja a feminizmust mint ideológiát, és az élettársi kapcsolat bevezetését, amely a melegek jogait segítené elő.
Simion és pártja ellenzi a nemi kvótákat, helyette a versenyképes és érdemalapú előrejutást támogatja. Szerintük nem a kvóták képezik az egyenlőség feltételét, hanem ha a férfiakhoz hasonlóan a nők is megdolgoznak a sikerért, mert a nőket erősnek teremtette az Isten. Annak ellenére, hogy ők is érzik, hogy sokkal több teher van a nők vállán, megalázónak éreznék, ha nem a saját erejükből, hanem a férfiak szánalmából jutnának előre – nyilatkozták AUR-os női politikusok.
Különbséget kell viszont tenni a valamihez való jog és annak elérésének reális esélye között – hangsúlyozta Ionela Băluță kutató, a nemi egyenlőség szakértője a Pressone-nak adott interjúban. Szerinte a nemi kvóták nem azért vannak, mert a nők képtelenek lennének önerőből politikai pályát befutni, hanem mert a politikai mezőt férfiak alakították ki, tekintet nélkül a nők igényeire és lehetőségeire. A politikai mező szabályai pedig így rontják a nők esélyeit, és nők nélkül nincs garancia a nők érdekeinek képviseletére.
Az AUR egyik kezével virágot osztogat, másik kezével bánt
Az elmúlt napokban Simion igyekezett a különböző társadalmi kategóriákat rájuk szabott üzenetekkel megszólítani. Ahogy a magyarokat Orbán Viktor frissen kinyilvánított szimpátiájával célozza meg, úgy a nőket azzal, hogy elismeri a terheket, amelyeket cipelnek. Hogy nemcsak statisztikai számként tekint rájuk, hanem dolgozó nőkként és gondoskodó anyákként. Bukarestben a levél mellé virágokat is osztogattak az AUR tagjai.
Mindezt teszi úgy, hogy egy politikusnőt, Diana Șoșoacát a parlamenti pulpitusról fenyegette meg azzal, hogy megerőszakolja. Olyan párt elnökeként, amelynek nyári egyetemén megtörténhetett az, hogy három párttag megerőszakolt egy fiatal lányt. Nem meglepő, hogy Simion mellett még Tristane Tate is kiállt, aki ellen és testvére, Andrew Tate ellen itthon is nyomoznak emberkereskedelem és nemi erőszak miatt.
A kampányhajrába oltásellenes indítvány is becsúszott. Ebben 28 AUR-, 10 S.O.S.- és 7 POT-szenátor veszélyes intézkedésnek nevezi a HPV vírus elleni oltást. A Román Orvosi Kamara felszólalt az eset után, hangsúlyozva, hogy a védőoltások több millió betegséget előztek meg és életet mentettek meg, az orvoslás pedig tudományon és nem véleményeken kell, hogy alapuljon. Romániában évente nagyjából 3500 nőt diagnosztizálnak a vírus okozta méhnyakrákkal, az esetek több mint felében ezek a nők életüket vesztik. Az oltás viszont megelőzheti a tragédiát.
A szavazógombot is a nők ellen nyomják
Az AUR a nőket segítő törvénytervezeteket is szabotálja, még ha egyelőre alul is marad vele a parlamentben.
Hogy az emberkereskedelem áldozatai minél gyorsabban hozzáférjenek a szociális támogatásokhoz, 2022-ben úgy módosították az emberkereskedelemről szóló törvényt, hogy az áldozatok egyszerűbben és gyorsabban kaphassanak hivatalos dokumentumokat. Az AUR minden képviselője a törvénymódosítás ellen szavazott. Bár elmondásuk szerint nem az okmányok előállításának könnyítésével volt problémájuk, hanem a tervezet azon pontjával, amelyben eltörölnék azoknak a személyeknek a szankcionálását, akik emberkereskedelem áldozataként folytatnak közrendet sértő tevékenységet.
Ellentmondásba ütköztek, amikor a parlament arról szavazott 2023-ban, hogy büntethetővé teszi a másokról készült intim képek terjesztését és megosztását, ha az az érintett beleegyezése nélkül történik. A szavazás előtt Dan Tanasă, az AUR parlamenti képviselője – aki történetesen a nők és férfiak közötti esélyegyenlőség szaktestület elnöke –, üdvözölte azok a kezdeményezéseket, amelyek a nők érdekeit képviselik, és hangsúlyozta, ezeket az AUR mindig támogatni fogja. Csakhogy amikor szavazásra került a sor, az AUR összes képviselője leszavazta a törvénykezdeményezést, értelemszerűen George Simion és Dan Tanasă is.
És akkor miért támogatja sok nő Simiont?
A kérdésre a szombat reggeli mEmber hírlevélben keresünk megalapozott válaszokat. Ahogy arra is, miért Simionra szavazna a fiatalok közel hatvan százaléka. Addig se felejtsük el, hogy az államelnök konkrét hatáskörei – kormányfőt jelöl, vezeti a külpolitikát, ügyészségek, titkosszolgálatok vezetőit nevezi ki, a hadsereg főparancsnoka – mellett megtestesíti a nemzet egységét, a társadalmi kérdésekben elfoglalt álláspontja pedig iránymutató.
A hírlevélre itt tudtok feliratkozni:
Nyitókép: a nők biztonságáért 2024 októberében Bukarestben tüntető nők. A kép forrása a Feminism Romania mozgalom Facebook-oldala.