Törpepártok jönnek-mennek Kulcsár-Terza József körül,
de ő stabilan a harmadik képviselői mandátumát kezdi. MPP-sként ült be először az RMDSZ-frakcióba, de összeveszett a Magyar Polgári Párt akkori vezetésével. Épp azelőtt békültek ki, hogy 2020-ban ismét őt jelölhesse az MPP az RMDSZ parlamenti listájára.
Közben az MPP és az EMNP vezetése rájött, hogy nincs már két törpepártnyi hely az RMDSZ-től jobbra, és mandátum közben fuzionáltak Erdélyi Magyar Szövetség néven. Az MPP tagságának egy része Kulcsár-Terza Józseffel az élen nem bírta lenyelni a fúziót, és tavaly tavasszal létrehozták a még kisebb törpepártot, a Magyar Polgári Erőt.
Kulcsár-Terza akkor hiába adott interjút a Krónikának, nem derült ki belőle, hogy milyen megkülönböztető politikai értékeket és programot vall az MPE. Csak az, hogy egy maréknyi MPP-s nem igazán fér össze a volt néppártosokkal, de majd mindenkivel együttműködnek.
(Hogy a magukat nemzetibbnek gondoló tömörülések hogyan súlytalanodtak el, és miért zárta be a Fidesz az őket fenntartó Demokrácia Központokat, arról az érintettek maguk meséltek az Átlátszó Erdélynek.)
Az MPE az önkormányzati választáson indult először külön alakulatként. Eredményei belefértek egy nem túl hosszú Facebook-posztba: egy faluban győzött a párt polgármesterjelölte, és egy másikban a független jelölt, akit az MPE támogatott. Rajtuk kívül MPE-tanácsos került két kisváros, illetve öt község önkormányzatába.
Ehhez képest igen szép politikai teljesítmény,
hogy Kulcsár-Terza József ki tudott lobbizni magának egy helyet az RMDSZ akkor még húsz fős parlamenti képviselői listáján. Igaz, az RMDSZ az önkormányzati választásoknál korábban kötötte meg az együttműködést az EMSZ-szel, illetve az MPE-vel.
Kulcsár-Terza annak ellenére meg tudta tartani a bejutó helyet, hogy a háromszéki RMDSZ-ben kisebb lázongás tört ki az októberi rangsoroló gyűlésen. Mind a négy széki szervezet kifogásolta, hogy „egy veréb csak úgy beüljön a mások által szorgalmasan megépített fészekbe”. A sajtótudósítás egyetlen tartalmi érvet említ: az RMDSZ-esek állítása szerint az MPE több helyen is negatív kampányt folytatott nyáron. Azt javasolták, hogy Kulcsár-Terza a háromszéki lista negyedik helyéről induljon, és legalább kampányban dolgozzon meg a bejutásért.
Végül az RMDSZ-vezetés tartotta magát az eredeti megállapodáshoz, idén a harmadik, egészen biztos helyet kapta Kulcsár-Terza József. (A hatásos mozgósítás végül bevitte a negyedik helyre sorolt Könczei Csabát is.) Kulcsár-Terza egyébként a most zárult parlamenti teljesítményével
a sereghajtók közé került az RMDSZ-frakcióban.
A végszavazások 60%-án vett részt, hat írásos nyilatkozatot fogalmazott meg, és hétszer szólalt fel a négy év alatt. Harmadannyi törvénykezdeményezést támogatott, mint a szorgosabb RMDSZ-es honatyák.
Két emlékezetesebb javaslattal ütötte meg a sajtó ingerküszöbét. EMSZ-es kollégájával, Zakariás Zoltánnal a Fideszhez hasonlóan akarta módosítani a romániai gyermekvédelmi törvényt. A javasolt módosítás a gyakorlatban veszélyesként bélyegzi meg a homoszexualitást és a transzneműséget. A javaslat vegyes fogadtatásra talált a szakbizottságokban, és bő két éve elakadt a képviselőházban.
Míg ezt lassú eltemetésre ítélte a bukaresti törvényhozás, a másik javaslatcsomagot, az autonómiatervezeteket villámgyorsan, a benyújtásuk után egy héttel leszavazták tavaly decemberben. Így se a román, se a magyar közvéleménynek nem volt alkalma megismerni és megvitatni őket. A román többség ab ovo elutasítását jól jelzi, hogy a székelyföldi autonómiatervezet bemutatásakor a PSD képviselői hátat fordítottak a parlamenti pulpitusnak.
Miből él Kulcsár-Terza József?
A kétgyermekes Kulcsár-Terza József Kolozsváron végzett a Bogdan Voda egyetem jogi karán, majd Bukarestben tanult a Közgazdasági Akadémián, áll a parlamenti CV-jében. 2001-től dolgozott a sepsiszentgyörgyi IAME Rt alkatrészgyárban, amíg annak közel ezer alkalmazottja volt, egészen 2005-ig, amikor az alkalmazottak több mint felét elbocsátották. Egy-két évig az ARDAF biztosítónál dolgozott, majd 2009-ig Tőkés László EP-képviselői irodájában.
Utána a sepsiszentgyörgyi önkormányzat ingatlanközvetítő cégének gondnoka volt, majd négy évig, képviselővé választásáig egy fémmegmunkáló cég jogásza volt. 2008-2016 között az MPP Kovászna megyei tanácsosa volt. 2016-tól parlamenti képviselő, azóta van stabil és számottevő jövedelme. Fizetése év 87 ezerről 134 ezer lejre emelkedett 2024-ig.
Cége nincs, tagja viszont a felesége vezette Stroke Center alapítványnak. Felesége logopédus, és az évek során nemcsak a Kovászna megyei oktatási központnál duplázódott meg a fizetése, hanem egyéni vállalkozóként is szépen keres a hivatásával. Emellett fejleszti és bővíti a Stroke Center rehabilitációs tevékenységét, ahol szintén logopédusként dolgozik. Így ismét többet keres, mint a férje honatyaként. Ismét, mert tíz évvel korábban is többet keresett pszichopedagógusként, mint a férje jogászként.
Kettejük éves bevétele tavaly elérte a 310 ezer lejt. Ez havi átlagban bő 25 ezer lejt jelent. Tavaly ugyan a kettejük keresete csak 255 ezer lej volt, de a felesége 284 ezer lejt kapott abból, hogy kivásárolták a részesedését egy orvosi cégből.
A szépen emelkedő bevételeik mellett 2019-ben 68 ezer lejt vettek fel hitelként két éves futamidővel, utána, 2021-ben 121 ezer lejt mindössze három évre. Ugyanis felpörögtek az ingatlanbefektetéseik.
Hol él Kulcsár-Terza József?
Húsz éve vettek egy kis lakást Sepsiszentgyörgyön, majd nyolc évre rá egy kisebb házat. Ezeket tíz éve eladták, felvettek 145 ezer lej hitelt 23 évre, és vásároltak egy papíron nagyon furcsa ingatlant. Azért furcsa, mert ha hiszünk Kulcsár-Terza vagyonbevallásának, akkor ez egy kacsalábon forgó palota kell legyen.
Négy éve jóindulatúan azt feltételeztük, hogy ezt az 1544 négyzetméteres házat csak véletlenül írta a képviselő az épületek kategóriába, és nem a telkekhez. Mert ekkora épített alapterülete csak egy teljes tömbháznak lehet,vagy egy palotának. De mivel a telkek rubrikába Kulcsár-Terza soha nem írt semmit, ezt az 1544 nm-es épületet pedig azóta is folyamatosan házként jelölte meg, azt kellene feltételeznünk, hogy nem is foglal területet. Nem a földön áll, hanem legalábbis kacsalábon forog.
De a meséből térjünk vissza a kiábrándítóan egyszerű valósághoz. Az a szép nagy terület valójában a telek, amelyen egy 130 négyzetméteres ház áll, mondta el a képviselő, amikor felhívtuk a négyzetméterek tisztázása végett.
Elmondta továbbá, hogy másfél éve megkereste őt az ANI, a feddhetetlenségi hatóság, de nem a házként feltüntetett telek miatt. Hanem amiatt, hogy nem tüntette fel az RMDSZ-nek 2020-ban kampányra kölcsönadott összeget, amit aztán két hónap múlva vissza is kapott. Ő maga jogászként úgy véli, hogy ezt nem köteles beírni a vagyonbevallásába. Az ANI viszont 200 oldalas beadványt szánt az ügyre, amelynek messze még a vége. Kulcsár-Terza még nem döntötte el, hogy az idei kampányösszeget, amelyet ugyanúgy vissza fog kapni, beleírja-e a következő vagyonbevallásába.
Forognak viszont az ingatlanbefektetései
Az ingatlanos rubrika többször is módosult Kulcsár-Terza bevallásaiban, tehát volt bőven alkalma javítani a palotát telekre. 2018-ban vett egy 65 négyzetméteres lakást Sepsiszentgyörgyön, amit a rákövetkező évben el is adott 48 ezer euróért.
A Kulcsár-Terza házaspár ezután három lakást is vásárolt Budapesten. 2019-ben vásároltak egy 36 négyzetméterest, amit 2020-ban eladtak közel 35 millió forintért. Ebből 2020-ban egy 66 négyzetméterest vettek, 2022-ben pedig egy kicsi, 25 négyzetméteres lakást. Ezt a kicsit már 2023-ban el is adták egy magánszemélynek 26,5 millió forintért.
Jelenleg tehát az ezerötszáz négyzetméteres szentgyörgyi ház és a 66 négyzetméteres budapesti lakás van a birtokukban.
Mivel jár Kulcsár-Terza József?
Húsz éve még csak egy Opel Corsával, de aztán az gyorsan eltűnt a vagyonnyilatkozatából. Sokáig semmilyen jármű nem volt a nevén, míg két éve fel nem tűnt a bevallásban egy 2017-es gyártású Skoda.
A képviselőnek nincs cége, ezért érdekeltségi nyilatkozata szellős. 2018-ig volt a háromszéki MPP elnöke, utána évekig csak a Stroke Center alapítványbeli tagsága szerepel az évente benyújtott nyilatkozatban. 2022-től tűnik fel a szotyori bejegyzésű Székely Polgári Egyesület, amelynek azóta is elnöke Kulcsár-Terza József.
További Képviselőfánk-falatok
Az Átlátszó Erdély, a Transtelex és az uh.ro közös sorozatában, a Képviselőfánkban eddig ismertetett politikusvagyonok:
Maros megyében
A titokban végbement csoda: így lett villája Novák Leventének – az Átlátszó Erdély cikke
Az RMDSZ Császára a templom egere – az Átlátszó Erdély cikke
Csép Andrea különös élete: szakpolitikussá vált ahelyett, hogy meggazdagodott volna – az Átlátszó Erdély cikke
Hargita megyében
Ahogy Kelemen Hunor spórol, úgy nem spórol más senki – az uh.ro cikke
Sokkoló! 2024-ben nincs még bankszámlája Ladányinak! De Jaguárja már van – az uh.ro cikke
Bende Sándor öt éve ült már a parlamentben, mikor meghallotta Szent Mercédesz hívó szavát – az uh.ro cikke
Ki gyűjtött a fia keresztelőjén 54.000 eurót? Antal Lóránt! – az uh.ro cikke
Lénárd András integet folyton Hajdu Gábor érdekbevallásából – az uh.ro cikke
Tánczos Barna többet tesz félre, mint amennyit keres. A felesége még többet – az uh.ro cikke
Bihar megyében
Szabó Ödön lottón is nyert az elmúlt négy évben, de nem ebből van a vagyona – a Transtelex cikke
Se kocsija, se bankszámlái, de legalább nagyobb lett a háza Cseke Attilának – a Transtelex cikke
Biró Rozália romániai mércével gazdag, de a vagyonnyilatkozatából nehezen deríthető ki, mennyire – a Transtelex cikke
Szatmár megyében
Jót tett Nagy Szabolcs képviselő vagyonának a négyéves parlamenti mandátum – a Transtelex cikke
Magyar Lóránd: a képviselő, akinek papíron az elmúlt négy évben nem volt egy vasa sem – a Transtelex cikke
Százszor megbánhatta Turos Lóránd szenátor a Szatmári Friss Újság megvásárlását – a Transtelex cikke
Máramaros megyében
Zahoránszki Brigitta, aki talán a legtöbb interjút készítette Kelemen Hunorral, Máramaros megyei képviselő lett – a Transtelex cikke
Szilágy megyében
Új kocsival csapatja Kovács Irénke, a legszorgosabb szenátor – az Átlátszó Erdély cikke
Seres Dénes, a szilágysági örökifjú, akit nem ereszt a parlament – az Átlátszó Erdély cikke
Kolozs megyében
Garzonlakásokba fektette megtakarításait Csoma Botond kolozsvári képviselő – a Transtelex cikke
Kovászna megyében
Miklós Zoltán az az ex-bankár, aki meghitelezte Antal Árpád kampányát – az Átlátszó Erdély cikke
Végre magára is gondol Könczei Csaba, a köz igazi szolgája – az Átlátszó Erdély cikke
Gál Károly a szótlan székely, aki spórol, örököl, és mindent aláír – az Átlátszó Erdély cikke