Nem hiába volt bankár közel húsz évig: Miklós Zoltán igazán jól kamatoztatta az első parlamenti mandátumát. A háromszéki képviselő családjának minden vagyoneleme bővült vagy értékesebbé vált négy év alatt olyannyira, hogy még a polgármesterének is ő adott kölcsön kampányra. De nincs itt semmiféle csoda, csak szakma: a felesége is bankár.
Az RMDSZ háromszéki listavezetője még csak négy éve került a parlamentbe, de ez alatt minden téren bővíteni tudta a vagyonát:
- újabb ingatlanokat vett, és ki is adja azokat;
- teljesen megújította a családi autóparkot;
- magánszemélyeknek tudott kölcsönadni;
- híztak a folyó- és letéti számláin lévő összegek;
- és nőtt az összes megtakarítása, a biztosításoktól a részvények értékéig.
Lehet, hogy Miklós Zoltán még Kelemen Hunornál is jobban spórol?
A titok nyitja minden bizonnyal az, hogy a sepsiszentgyörgyi honatya felesége is bankár, aki ráadásul nem hagyta ott a szakmát, továbbra is a Transilvania Bank alkalmazottja. Emiatt a titok tartalma titok marad: vélhetőleg a bank kérésére kitakarták, mennyit is keres Miklós Zoltán felesége.
Minden mást viszont nagyon pedánsan és aprólékosan felsorolt a képviselő, az ötvenezer lejes számlájától a tízbanisig. Így igazán érthetetlen, hogy szatmári kollégája hogyan mondhatta azt, hogy ő nem is tudta, hogy be kell írnia a vagyonbevallásába, mennyi pénze van a bankszámláin.
Mi több, Miklós azt is beírta, amit senki más rajta kívül az RMDSZ-frakcióban: a kisebb fizetést kitevő napidíját. Vagyis minden RMDSZ-es honatyánál a bevallott fizetése mellé bátran számoljunk oda évi 30-34 ezer lej plusz pénzt, amiért nem Bukarestben lakik, hanem oda csak „kiszáll” dolgozni.
Ez szabad felhasználású összeg, a honatya nem kell minden bukaresti ebédjéről, vacsorájáról, szállásáról számlát vinnie ahhoz, hogy megkapja a pénzt. Költheti akár a lánya taníttatására vagy a háza építésére, mint a teljes fizetését Császár Károly Gyulakután.
Hogyan vert gyökeret Miklós Zoltán?
Miklós fokozatosan és az önkormányzaton keresztül került közel a politikához. A CEC Bank sepsiszentgyörgyi kirendeltségén dolgozott közel húsz évig, 1999-től 2018-ig, amikor is elvállalta az önkormányzati tulajdonban lévő ipari park irányítását. A város dolgaival 2008 óta ismerkedett behatóan, akkor választották helyi tanácsossá.
Az ipari parkot másfél évig se irányította, amikor 2020-ban felkérték, hogy a város gazdasági érdekei helyett mindannyiunk kisebbségi érdekeit képviselje a bukaresti parlamentben.
A számok alapján ezt szorgalmasan tette: a szavazásokban az RMDSZ-frakció élbolyához tartozik, akárcsak törvénykezdeményezésekben és felszólalásokban. Interpellálni sem volt rest, de ami ennél többet számíthatott, az az, hogy napisajtós beszámolók szerint igyekezett a városhoz irányítani mindenféle fejlesztési forrásokat. Közben ő sem járt rosszul azzal, hogy a legjobban fizető bankszférából átnyergelt a közszférába.
Hol vert gyökeret Miklós Zoltán?
A képviselő természetesen maradt Sepsiszentgyörgyön, ahol bőven első mandátuma előtt, még 2005-ben vásárolt a feleségével egy ezeregy négyzetméteres telket egy házzal, amit 200 négyzetméteresre bővítettek.
Továbbra is megvan a közeli Rétyen az 1,2 hektárnyi termőföld és kaszáló, amelyet harmadrészben a felesége örökölt 2010-ben, valamint a 2011-ben szintén Rétyen vásárolt, 7 áras kaszáló, és a Szentgyörgyön 2011-ben szerzett, 68 négyzetméteres lakás.
A képviselői mandátum felénél, 2022-ben bővült a család ingatlanvagyona. Miklósék megvettek egy 280, illetve egy 165 négyzetméteres beltelket Sepsiszentgyörgyön, vélhetően ezeken áll egy 101 négyzetméteres ház, és egy 40 négyzetméteres valami: „egyéb típusú ingatlan”.
Ezeket minden bizonnyal befektetési céllal vették meg, mert 2022-re jelenik meg először a bérbeadás mint jövedelemforrás. A képviselő akkor bő négyezer lejnyi, de 2023-ban már Miklós és a felesége is egyaránt 1650 euró bérleti díjhoz jut.
Mivel jár Miklós Zoltán?
A képviselő a csapott hátú eleganciában hisz. Mandátuma elején mutatós, 2013-as Toyota RAV4-essel járt, ami úgy néz ki, mintha a felesége 2003-as kis Ford Fiestája elkezdett volna proteinporokat szedni és arra gyúrni az edzőteremben, hogy valamikor városi terepjáró legyen belőle. A felesége nevén volt ekkor egy 2013-as Skoda Rapid is, hogy bár az egyik autójuknak legyen méretes csomagtartója.
Ezeket aztán mind eladták az elmúlt két és fél évben, és teljesen megújították a családi autóparkot. A stílus azonban maradt: a kis villany-Volkswagen és az új, 2023-as Toyota RAV4 is csapotthátú. Csak amíg az elektromos városi kisautó már mérete miatt is cuki és játékos, addig az új Toyota közben tényleg kigyúrta magát városi terepjáróvá. Nem kizárt, hogy szteroidokkal, abból ítélve, ahogy kinéz a reklámfotókon.
Miből él Miklós Zoltán?
Nagyjából a képviselői fizetéséből, ami csak a napidíjjal együtt haladta meg a korábbi bevételeit. Az ipari park igazgatójaként ugyanis évi 115 ezer lejt keresett, de ő és felesége is dolgozott a nagyjából felnőttképzéssel foglalkozó CREFOP alapítványnak, amely azért szintén jól fizetett. A plusz 41 ezer lejjel együtt Miklós Zoltán 157 ezer lej fizetést kapott, mielőtt honatya lett, azaz havi 13 ezer lejt.
Emellett pénzügyi cenzora volt évi párezer lejért négy lakótársulási egyesületnek. Hogy ezt nem a pénzért csinálta, abból is látszik, hogy miután képviselő lett, ezeket a feladatokat átvette a felesége, aki legalább annyit keres, mint a férje, ha nem még többet a Transilvania Bank alkalmazottjaként, részvényeseként és ugyancsak a CREFOP szakértőjeként.
Miklós évi 135 ezer lej fizetéssel plusz 31 ezer lej napidíjjal indította a mandátumát, ami havi 13 900 lejnyi bevételt jelentett 2021-ben. Ez tavalyra évi 170 ezer lejre, havi 14 200 lejre emelkedett, de csak annak köszönhetően, hogy a napidíj összege évi 36 ezer lejre nőtt. Legalábbis a szorgos honatyáknak.
A napidíj összege ugyanis változik annak függvényében, hogy melyik honatya hány napot tölt Bukarestben. Miklós Zoltán a végszavazások több mint 90 százalékán jelen volt, ráadásul 37-szer is felszólalt, így vélhetőleg kimaxolta a bukaresti napokat. De az évi kerek 30 ezer lejt számoljuk oda nyugodtan a többi RMDSZ-es honatyához is, aki ezt valamiért szégyellte bevallani.
Mivel Miklós azt is bevallja, amit nem kötelező, látszik, hogy négy év alatt mennyit nőtt a gyerekeknek járó állami támogatás. Miklós Zoltánnak két lánya van, ők fejenként 1982 lejt kaptak a román államtól 2020-ban, ez idénre 3059 lejre nőtt. Azért, mert magyarul tanulnak, évekig csak 300 lejt kaptak a magyar államtól, amely idén belehúzott, és fejenként 1530 lejt küld a magyar iskolások és óvodások szüleinek.
A bérből és fizetésből élő, ideális család
De ez tényleg csak zsebpénz a Miklós családban. A felesége fizetése ugyan ki van takarva a vagyonbevallásban, de szinte biztos, hogy ketten együtt havonta több mint harmincezer lejt visznek haza tisztán. Ehhez jött hozzá tavaly bő 16 ezer lej az ingatlankiadásokból, 5600 lej ételjegyből, 47 ezer lej a CREFOP alapítványtól, és összesen bő 28 ezer lej a felesége birtokolta részvények és államkötvények kamataiból és osztalékaiból.
A cenzorkodásból befolyó aprópénzzel együtt ez így évi százezer lej. Bár ezek nem havi rendszerességgel folynak be, de ha elosztjuk 12-vel, akkor a fizetésekkel együtt a Miklós család havi bevételét alsó hangon negyvenezer lejre becsüljük.
A bevételeket természetesen nem pallják el azonnal. Miklós legutóbbi, idén júniusi vagyonbevallásában az összes folyószámlájukon együtt 84 ezer lej, 1550 euró és 200 forint volt. Igen, ebben benne van a tíz banis és a 90 centes számla értéke is, nem győzzük dicsérni a képviselő pedantériáját.
Azzal együtt van ennyi pénzük azonnal hozzáférhető folyószámlán, hogy idén már nyoma sincs a 2016-ban felvett, 2021-ben még 277 ezer lejnyi hitelnek. Bár eredetileg 2041-ben járt volna le, ezt a bankhitelt már minden bizonnyal törlesztették úgy, hogy közben a megtakarításuk is nőtt.
Miklós Zoltánnak nincs cége, mindössze két helyi egyesületben tag, illetve titkár. Egyik sem fizetett pozíció, de mutatja a közösségi elköteleződést. Miklós tagja és titkára az öt éve lenullázódott Könczei László Egyesületnek, amely a közművelődés terén ténykedett, mielőtt kómába esett volna.
A másik a pénzzel és alkalmazottakkal is rendelkező Pro Regio Siculorum, amely fejlesztési és jogvédő tevékenységekkel indult 18 éve, de nincs nyilvános infó arról, mivel foglalkozik 2017 óta, amióta pénz is van benne. Tagja még Antal Árpád polgármester, illetve felbukkan még Zsigmond József tanácsos és egy városházi osztályvezető érdekeltségi nyilatkozatában.
Mit tesz félre Miklós Zoltán?
Pénzt nagyon sokfelé: letéti számlákon, nyugdíj- és életbiztosításokban, részvényekben, államkötvényekben, kölcsönökben. Olvasóink szemének és elméjének kímélese érdekében ezeket nem fogjuk olyan kimerítően felsorolni, mint ahogy tette ezt maga a képviselő. Tucatnyi megtakarításuk összértéke idén nyáron 357 ezer lej, 4751 dollár és 94 500 euró volt.
Úgyhogy igazán nem jelentett nagy megerőltetést Miklós számára, hogy évekkel korábban 75 ezer lejt adott kölcsön két magánszemélynek. A bevallásaiból nem derül ki, hogy bármennyit is visszafizettek volna.
Idén kölcsönadott 65 ezer lejt Antal Árpád András sepsiszentgyörgyi polgármesternek is, minden bizonnyal kampányra. Mivel a választási hatóság megtéríti a kampányköltéseket közpénzből, ráadásul a pártok és az RMDSZ szubvencióján felül, Antal Árpád nagyon gyorsan fogja tudni törleszteni a kölcsönt.
A kölcsönhöz Miklóséknak még csak meg se kellett erőltetniük a pénztárcájukat, ugyanis tavaly ősszel nem sokkal kevesebbért, 10 500 euróért adták el az utolsó autójukat a négy évvel ezelőtti flottából.
És ha neadj’isten a képviselő valamiért hirtelen megszorulna, akkor mentőövként ott van még a tízezer lej keretű hitelkártyája is.
További Képviselőfánk-falatok
Az Átlátszó Erdély, a Transtelex és az uh.ro közös sorozatában, a Képviselőfánkban eddig ismertetett politikusvagyonok:
A titokban végbement csoda: így lett villája Novák Leventének – az Átlátszó Erdély cikke
Az RMDSZ Császára a templom egere – az Átlátszó Erdély cikke
Ahogy Kelemen Hunor spórol, úgy nem spórol más senki – az uh.ro cikke
Sokkoló! 2024-ben nincs még bankszámlája Ladányinak! De Jaguárja már van – az uh.ro cikke
Bende Sándor öt éve ült már a parlamentben, mikor meghallotta Szent Mercédesz hívó szavát – az uh.ro cikke
Ki gyűjtött a fia keresztelőjén 54.000 eurót? Antal Lóránt! – az uh.ro cikke
Szabó Ödön lottón is nyert az elmúlt négy évben, de nem ebből van a vagyona – a Transtelex cikke
Se kocsija, se bankszámlái, de legalább nagyobb lett a háza Cseke Attilának – a Transtelex cikke
Jót tett Nagy Szabolcs képviselő vagyonának a négyéves parlamenti mandátum – a Transtelex cikke
Magyar Lóránd: a képviselő, akinek papíron az elmúlt négy évben nem volt egy vasa sem – a Transtelex cikke
Új kocsival csapatja Kovács Irénke, a legszorgosabb szenátor – az Átlátszó Erdély cikke
Seres Dénes, a szilágysági örökifjú, akit nem ereszt a parlament – az Átlátszó Erdély cikke
Garzonlakásokba fektette megtakarításait Csoma Botond kolozsvári képviselő – a Transtelex cikke