Csép Éva Andrea egyértelműen azokhoz az RMDSZ-esekhez tartozik, akik nem igyekeznek tőkévé alakítani a bukaresti törvényhozói helyüket. Nemhogy egy, hanem több mandátum után sem ugrott meg látványosan a vagyona. De azért két jeddi beltelket sikerült összehoznia az első mandátuma alatt.
Hol él Csép Andrea?
Jedd község Marosvásárhely közvetlen szomszédja, gyakorlatilag össze is épült vele, mióta a város egyik hálószobája lett. Csép az első mandátuma végén itt vásárolt egy 11 áras, illetve egy negyedekkora belterületet. Eleinte mindkettő az ő nevén volt, de idén a kisebbik teleknek ő már csak az egyik tulajdonosa a három közül.
Csépnek még van egy három áras mezőgazdasági földterülete, amelyet volt férjével együtt vásárolt 2011-ben. Ez ugyanúgy közös tulajdonuk, mint a vásárhelyi 66 négyzetméteres apartman, amelyet 2003-ban vettek meg.
Mivel jár Csép Andrea?
Ez a legkülönlegesebb része a képviselő vagyonbevallásának. Míg más honatya négy év alatt akár a teljes családi autóparkot megújította, vagy épp kalandvágyának adott teret és motort, addig Csép Andrea eleve tízéves Skodája még tíz évet öregedett mindössze négy év alatt.
Azaz míg a 2020-as és ‘21-es bevallásában még egy 2013-as Skoda szerepel, az azt követő években már egy 2003-as Skoda tűnik fel. Annak nincs nyoma, hogy eladta volna a 2013-as járgányt.
Miből él Csép Andrea?
A képviselőnek egyetlen bevételi forrása van, a parlamenti fizetése, amely most évi 137 256 lejt tesz ki.
Már tudjuk, hogy ehhez érdemes hozzáadni a napidíjat, évi bő 30 ezer lejt, amelyet a nem bukaresti honatyák kapnak azért, hogy ne a fizetésükből fedezzék, hogy a fővárosban is kell dolgozniuk. Ezzel együtt Csép 14 ezer lejre becsülhető havi jövedelemre tesz szert.
Ezenkívül száz lej névértékű részesedése van egy vásárhelyi, Vivien Gold nevű cégben, ami az utóbbi években nem fejtett ki semmilyen üzleti tevékenységet.
Mit tett félre Csép Andrea?
A két beltelek megvásárlása után a képviselőnek spórolnia is sikerült. Négy éve 50 ezer lejt tett bele a kampányba, azt vissza is kapta 2021-ben. A költségek megtérítése után 113 ezer lej volt a két letéti számláján, idén nyáron pedig közel 117 ezer lej.
Vegyük figyelembe, hogy a júniusi kitöltés előtt már valószínűleg beszállt, most ősszel pedig minden bizonnyal beszállt az RMDSZ-es kampánybüdzsébe. Ennek ki kell majd derülnie a most decemberben benyújtandó, mandátumkezdő vagyonbevallásából.
Mire költ Csép Andrea?
Drága autók, ékszerek, műtárgyak nincsenek a tulajdonában, ám egy bulvárszerű bírósági ügyéből kiderült, hogy jövedelme egyhatodát az egyik fiának kell folyósítania.
Erről 2020 végén hozott elsőfokú döntést a bíróság, mivel a képviselő néhány hónapig nem küldte az apanázst a fiúnak. Állítólag azért, mert nem volt megelégedve az akkor még középiskolás srác tanulmányi eredményeivel, és a megvonással akarta ösztönözni.
A fiú azonban bíróságra vitte az ügyet, az pedig kimondta, az anyjának finanszíroznia kell őt 26 éves koráig a jövedelme egyhatodával. A politikus nem fellebbezett az alapfokú döntés ellen, és a közösségi médiában magyarázta el a helyzetet. Azóta ezt a bejegyzést törölte. (A Krónika szerencsére szemlézte.)
A család- és szociálpolitika a szakterülete
Az eset azért is volt kínos, mert mióta a parlamentbe került, az alapvetően kommunikációs végzettségű Csép a családpolitikára szakosodott. Az elmúlt négy évben kiemelten foglalkozott a családok, idősek, valamint hátrányos helyzetű csoportok érdekeinek képviseletével.
Annak ellenére választotta ezt a szakterületet, hogy sem az egyetemi végzettsége, sem az előző munkatapasztalatai nem predesztinálták rá. Többnyire az RMDSZ-nél látott el kommunikációs és kampányfeladatokat, miközben az Erdély FM rádió marketingigazgatója volt.
Az elmúlt időszakban több jogszabállyal igyekezett támogatni a családokat. Az egyik például lehetővé tette, hogy a 11 év alatti gyermeket nevelő szülők havonta négy napot otthonról dolgozhassanak, ha munkakörük ezt lehetővé teszi. Az indoklás szerint ez inkább egyensúlyba hozza a szülők munkáját a magánélettel.
Támogatta, hogy az állami gondozásba vett gyermekeket ne csak 2, hanem 7 éves korukig nevelőszülőknél helyezzék el, ne pedig gyermekotthonokban. Emellett dolgozott az örökbefogadási folyamat egyszerűsítésén, hogy az árván maradt gyerekek gyorsabban családba kerülhessenek.
Kezdeményezte, hogy a fogyatékkal élők utazási és orvosi támogatást kapjanak, és szigorúbb intézkedéseket hozott a családon belüli erőszak visszaszorítására. Ennek egyik eszköze a bántalmazó azonnali eltávolítása a bántalmazottal közös otthonából.
Képviselőként kiemelt figyelmet fordított a méltányos nyugdíjrendszer kialakítására, és támogatta a nyugdíjak lépcsőzetes emelését. Állítása szerint szakpolitikusként a szociális juttatások átláthatóbbá és igazságosabbá tételén dolgozott.
További Képviselőfánk-falatok
Az Átlátszó Erdély, a Transtelex és az uh.ro közös sorozatában, a Képviselőfánkban eddig ismertetett politikusvagyonok:
Az ex-bankár, aki meghitelezte Antal Árpád kampányát – az Átlátszó Erdély cikke
A titokban végbement csoda: így lett villája Novák Leventének – az Átlátszó Erdély cikke
Az RMDSZ Császára a templom egere – az Átlátszó Erdély cikke
Ahogy Kelemen Hunor spórol, úgy nem spórol más senki – az uh.ro cikke
Sokkoló! 2024-ben nincs még bankszámlája Ladányinak! De Jaguárja már van – az uh.ro cikke
Bende Sándor öt éve ült már a parlamentben, mikor meghallotta Szent Mercédesz hívó szavát – az uh.ro cikke
Ki gyűjtött a fia keresztelőjén 54.000 eurót? Antal Lóránt! – az uh.ro cikke
Szabó Ödön lottón is nyert az elmúlt négy évben, de nem ebből van a vagyona – a Transtelex cikke
Se kocsija, se bankszámlái, de legalább nagyobb lett a háza Cseke Attilának – a Transtelex cikke
Jót tett Nagy Szabolcs képviselő vagyonának a négyéves parlamenti mandátum – a Transtelex cikke
Magyar Lóránd: a képviselő, akinek papíron az elmúlt négy évben nem volt egy vasa sem – a Transtelex cikke
Új kocsival csapatja Kovács Irénke, a legszorgosabb szenátor – az Átlátszó Erdély cikke
Seres Dénes, a szilágysági örökifjú, akit nem ereszt a parlament – az Átlátszó Erdély cikke
Garzonlakásokba fektette megtakarításait Csoma Botond kolozsvári képviselő – a Transtelex cikke