Üresnek bizonyultak a Manevi 2022-re tett ígéretei Szatmáron. A polgármester, Kereskényi Gábor egy októberi lakossági fórumon kifakadt, de azóta szépen hallgat. A Manevi is mélyen hallgat és passzolgat.
Több mint egy éve, 2021 novemberében írtunk egy sokképes anyagot a szatmári Pannónia szálló állapotáról.
Ekkor még az egykori szálló épületét birtokló Dacia Kft. adminisztrátora, dr. Baka Levente azt nyilatkozta, hogy 2022 elején elkezdődnek a felújítási munkálatok. Habár a részletekkel kapcsolatos titkolózása gyanúra adott okot, magabiztosan állította, hogy minden sínen van. És a hiteles tájékoztatás érdekében vegyem figyelembe, hogy majd 2022 elején meg fogják osztani a nagyközönséggel a terveket.
Már ígérni sem mernek
Dr. Baka Levente egy évvel ezelőtti ígéreteiből természetesen semmi sem lett. Az épület most is úgy áll ott, mint eddig, a munkálatoknak nem fogtak neki. A nagyközönséget sem tájékoztatták tavaly év elején, ahogy ígérték.
Mostani érdeklődő levelem dr. Baka Leventét már nem az egy évvel ezelőtti derűlátós-ígérgetős hangulatában találja. Szűkszavúan válaszol, és az anyaországi anya-Manevihez irányít információkért.
Írok a magyarországi Manevinek is, habár még soha nem válaszoltak levelemre.
Amint az várható volt, levelemet tízszer elolvasták, de egy hónapon belül nem válaszoltak rá. Nem sok értelme van tovább várni a válaszukra.
A polgármester kifakad, majd hallgat
Írok a polgármesternek is, ő is elolvassa kétszer a levelem, de nem válaszol.
Azért lett volna érdekes a polgármester álláspontja, mert Kereskényi Gábor egy október végi lakossági fórumon kifakadt, hogy a szálló tulajdonosai ahelyett, hogy felújítanák az épületet, azon vitatkoznak, hogy ki vezesse majd a szállodát. Nem tudnak semmiképpen hatni rájuk, hogy valódi lépésekre kényszerítsék őket, mondta a polgármester, aki szkeptikusan nyilatkozik a felújítás megkezdésével kapcsolatban. Az esetről a Szatmári Friss Újság tájékoztatott, érdemes elolvasni a cikket.
A polgármester kifakadása azért nagyon érdekes, mert az RMDSZ-es elöljárók ezidáig mindenütt pozitívan álltak a Manevi ingatlanvásárlásaihoz, és eddig csak nagyon finoman utaltak arra, hogy fel kellene már újítani ezeket az épületeket.
Ebben bizonyára van szerepe annak, hogy a Manevi egy Fidesz-biznisz, és az RMDSZ pedig évek óta a Fidesz iránti lojalitását bizonygatja, annak pénzügyi és politikai támogatásáért cserébe.
Kereskényi tudomásunk szerint az első erdélyi magyar politikus, aki panaszkodik a Manevire, és felrója a be nem tartott ígéreteket. Kitörése azért is fontos fordulópont számunkra, mert 2022 januárjában a polgármester és hivatala még a Manevi cinkostársa volt abban, hogy ne tudjunk meg semmit a tervekről.
Kikértem a hivataltól az építési engedélyt, egy 544-es kéréssel, amire semmit nem küldtek el az engedélyből, még az első oldalát sem. Szerzői jogokra, kereskedelmi és ipari titkokra, a magán- és közérdekre, illetve az intim életre, a családi és magánéletre való jogokra hivatkozva. Azt írták, hogy forduljak a céghez, ha az engedélyről szeretnék információkat megtudni.
Válaszával Kereskényi gyakorlatilag felelősséget vállalt a cégért, és azt üzente, hogy ez az építkezés egy magánügy. Nem érvényesek rá az ország törvényei, melyek szerint az építési engedélyek nyilvánosak.
A szálloda alatti nagy tervek és a föld feletti csend
Az elmúlt egy évben a Manevi egy újabb szatmári tervvel is port kavart a helyi és országos sajtóban: egy földalatti garázst szerettek volna létrehozni a szálló előtt a főtér alá, 22,5 millió lejből (kb. 4.5 millió euróból).
A Maszol cikkében és saját Facebook-oldalán Kereskényi olyan lelkesen és büszkén beszélt a tervről és úgy mutogatta, mintha legalább a saját beruházása lenne.
Be is terjesztette a tanácsnak a határozattervezetet, melyet a tanács júniusban elfogadott.
Aztán szeptemberben jött a hírrel, hogy mégsem épít a (Manevi tulajdonában lévő) Dacia kft. mélygarázst, mert nem tudná tartani a határidőt.
A kudarcért felelőtlen politikusokat okolt, akiket itt nem nevez meg, de a Transtelex, körbejárva a témát Adrian Cozma PNL-s politikusról ír. Aki nemzeti problémát kreált abból, hogy a szatmárnémeti főtér egy darabját a magyar államnak adják bérbe. Cozma azzal támadta a beruházást, hogy ez egy direkt a Dacia cégre szabott licit volt, és azt is állította, hogy a terv meghiúsulásának oka nemcsak a határidő betarthatatlansága lett volna, hanem az is, hogy nem tudtak volna törvényesen koncesszióba adni egy darabot a főtérből 49 évre. A román politikusnak valószínűleg több mindenben igaza van, de mondanivalójának agresszív nacionalista megfogalmazása miatt részben hiteltelenné, részben érthetetlenné válik, amit mond.
Adja vissza, ha nem tudja felújítani
Cozma mondanivalójának vannak nagyon érthető és logikus részei is. Azt mondja, hogy ha van a Manevinek pénze földalatti parkolóba befektetni, akkor lenne pénze az épület felújítására is. Miért nem újítja fel, miért hagyja tönkremenni az épületet? És miért nézik ezt tétlenül azok a hatóságok, amelyek az előző tulajdonost börtönbe csukták csak azért, mert hagyta tönkremenni az épületet. Ha már a magyar kormány felfüggesztette minden erdélyi befektetését, akkor miért nem adják el a szállót? És miért nem veszi meg a polgármesteri hivatal, ahogy azzal a polgármester is dicsekedett az előző választási kampányban.
Nemcsak Cozma bírálja a Manevit és a magyar államot azzal, hogy 5 éve megvette, és azóta hagyja rohadni a szálló 120 éves műemlék-épületét. A helyi magyar közösség egy részének is fáj ez, bizonyítják ezt a különféle hozzászólások, vagy az ebben a témában létrehozott Facebook-csoport bejegyzései.
A panaszosokhoz, amint láthattuk az előző fejezetben, felzárkózott a polgármester is, aki tavaly szeptemberig partnerként kezelte a Manevit, és mélygarázst akart építeni vele, de októberben már kifakadt ellene, és szkeptikusnak mutatkozott a Pannónia szálló felújítását illetően is.
Az épület jelenleg is elhagyatott képet mutat.
A leláncolt bejárathoz feltűzött, a vásárhelyi Aquaserv szolgáltató által december közepén küldött vízszámla két dolgot is bizonyít: hogy a tulajdonos nem sokat járt erre az elmúlt időben, és hogy a Manevi tényleg ingatlant vásárolt Vásárhelyen is.
Értesüléseink és bizonyítékaink szerint a magyar állam az elmúlt évben újabb csokornyi műemléképületet vásárolt fel. Máramarostól kezdve, Vásárhelyen és a Partiumon keresztül, egészen le Bánságig és Hátszegig. Miközben ezidáig egyetlen épületet sem újított fel és adott át a turisztikai forgalomnak, sőt, úgy tűnik, egy fontos történelmi épületet, a zsibói kastélyt, el is vesztett.
Amint időnk engedi, futunk még egy kört, és felfrissítjük a Manevi által felvásárolt erdélyi ingatlanok térképét, melyet tavaly ilyenkor hoztunk nyilvánosságra.