Első pillantásra nem tűnnek kirívónak a magyar kormány legnagyobb, határon túli támogatásokat folyósító alapjának, a Bethlen Gábor Alapnak a 2024-es döntései. Jól látszik azonban az, hogy:
- a nagy, milliárdos léptékű új döntések látványosan megfogyatkoztak;
- a korábbi állandó támogatottak részére – köztük a Sapientia EMTE vagy az Erdélyi Református Egyházkerület – 2024-ben nem születtek új, nagy összegű döntések;
- az erdélyi foci és hoki azonban továbbra is forint milliárdból gazdálkodhat;
- szintén toplistások az RMDSZ alapítványai: az Iskola Alapítvány, valamint az Eurotrans Alapítvány.
Mielőtt rátérnénk az érdekesebb részletekre, következzen néhány sarokszám. A BGA honlapján közzétett támogatási döntéseket összesítve mintegy 91 milliárd forint (nagyjából 225 millió euró) új támogatásról hozott döntést a Bethlen Gábor Alap tavaly.
Ez az összeg valamivel több, mint a 2023-as 81 milliárd forint, azonban elmarad a rekordernek számító 2020-as évtől, amikor több mint 127 milliárd forintnyi támogatásról született döntés.
A Bethlen Gábor Alap támogatásairól szóló, legutóbbi összefoglalónk:
Ami a támogatások területi eloszlását illeti, Erdélybe irányult tavaly a támogatások bő egyharmada: összesen 36 milliárd forint (nagyjából 90 millió euró) – ez jóval több mint a 2023-as 25 milliárd.
Kárpátalja (Ukrajna), valamint Vajdaság (Szerbia) következik 11 és 10 milliárd forinttal, majd Felvidék (Szlovákia) 9,6 milliárddal. Magyarországi szervezetek számára 7,5 milliárd forintot ítéltek meg, Horvátország számára 2 milliárdot, valamint Muravidék (Szlovénia) számára 1 milliárdot. A fennmaradó összegből a magyar diaszpóra szervezetei részesültek.
Ami a fontosabb támogatási programokat illeti, a nemzetpolitikai célú támogatások közel 48 milliárd forintot tesznek ki, az oktatási-nevelési támogatás (ez a Szülőföldön Magyarul program) közel 23 milliárd forintot (57 millió euró) tett ki – ez nagyjából megegyezik a 2023-as szinttel. Ez a program arra ösztönzi a szülőket, hogy gyermekeiket magyar nyelvű oktatási intézménybe járassák – ennek érdekében gyermekenként 100 ezer forintot kapnak. Fontos még a Határtalanul! Program – erre a célra mintegy 11 milliárd forintról született döntés.
Kik nyertek nagyot Erdélyben?
Meglepően kevés milliárdos nagyságrendű új döntést találtunk a 2024-es döntések között. Hozzá kell tennünk azonban, hogy csak az új döntéseket vettük ezúttal figyelembe – a korábbi években hozott, nagy összegű döntéseket módosító bizottsági határozatokat kiszűrtük.
Rögtön a legnagyobb döntés kedvezményezettje az RMDSZ, illetve az általa létrehozott alapítványok egyike. Az Iskola Alapítvány egy 3,6 milliárdos (nagyjából 9 millió euró) támogatást kapott 2024 áprilisában, csakhogy novemberben ezt a döntést törölték. Egyelőre nem világos számunkra hogy ezen döntések, valamint az alapítvány által nemrég megvásárolt, 9,1 millió EUR értékű kolozsvári villa összefüggnek-e – erre a későbbiekben visszatérünk.
Az Iskola Alapítvány ezt a döntést leszámítva is jól járt tavaly: 900 millió forintot kapott egy tusnádfürdői ingatlanberuházásra. További, meg nem nevezett ingatlanberuházásra kaptak 113 millió forintot, működésre 150 milliót, az irodalmi programjaikra további 184 millió forintot. Az RMDSZ által alapított másik alapítvány, a kedvezményes honosításba besegítő Eurotrans Alapítvány működésére 700 millió forintot ítélt meg a Bethlen Gábor Alap.
A Székelyföldi Labdarúgó Akadémia szintén a kiemelkedő nyertesek közt van: három pályázatát támogatták összesen 4,5 milliárd forint (11 millió euró) értékben. A BGA emellett a Sepsi OSK focicsapatot is támogatta 400 millió forinttal, valamint felbukkan a döntések között összesen 500 millió forinttal egy harmadik fociprojekt – Partiumi Labdarúgó Akadémia, melyet Szatmárnémetiben terveznek felépíteni, és melyről itt írtunk. Emellett közel 1,5 milliárd forintot nyert a Székelyföldi Jégkorong Akadémiát működtető Mens Sana Alapítvány, és a Godako Ökölvívó Sportklub is kapott 90 millió forintot.
Kevés jutott az erdélyi történelmi egyházaknak
Az erdélyi történelmi egyházakat korábban kiemelten támogatta a Bethlen Gábor Alap – tavaly azonban szembeszökően kevés támogatást kaptak. Az egyetlen kiemelkedő kedvezményezett a Romániai Evangélikus-Lutheránus Egyház Püspöki Hivatala 1,5 milliárd forint támogatással.
Az Erdélyi Református Egyházkerület 150 millió forint támogatást kapott – ez az összeg eltörpül azokhoz a milliárdos támogatásokhoz képest, amelyeket az egyházkerület korábban kapott és amely támogatásokból látványos ingatlanberuházásokba, templomok felújításába kezdett. Kató Béla püspökről tudni lehetett, hogy Orbán Viktor egyik erdélyi bizalmasa, ő azonban 2024 decemberében visszavonult.
Szintén 150 millió forint támogatásban részesült a Királyhágómelléki Református Egyházkerület, valamint 130 millió forintot ítéltek meg a Magyar Unitárius Egyház számára.
Szembeszökő, hogy az eddig kiemelten támogatott Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem tavaly nem szerepelt az új támogatási döntések között – igaz, a számukra korábban megítélt támogatási döntések módosításait viszont megtaláltuk. Ezek alapján nem valószínű, hogy az egyetem pénzszűkében van.
Fontos még, hogy az Erdélyi Nemzeti Jelentőségű Programok megvalósításának támogatása című pályázat révén mintegy 600 millió forinttal támogattak egy sor erdélyi intézményt és programot, ezek jellemzően nem túlságosan nagy, általában néhány millió, esetenként tízmillió forintos összegek.