Mélyre fúrtunk a PISA teszt hazai eredményeivel, és felbugyogott a romániai oktatás összes jelentős problémája. Gyakorlati képzés nélkül dobjuk a frissen végzett tanárokat a mély vízbe, a továbbképzés túl általános, a megszerezhető kreditekre hajt és nem a tanítási, tantermi problémák megoldásaira, egyes tankönyvek pedig csapnivalóak, hiába készültek már az új tanterv szerint.
Ezeket valójában a PISA (Programme for International Student Assessment) felmérés nélkül is tudjuk. A tesztet 15 éves diákok töltik ki. Azt pontozza, hogy a diákok mennyire tudják használni az iskolában szerzett szövegértési, matematikai és természettudományos készségeket és ismereteket iskolán kívüli problémák megoldására.
Vagyis azt méri, hogy a közoktatás mennyire tudta ellátni azt az alapfeladatát, hogy a diákok sikeresen boldoguljanak a társadalomban nem sokkal azelőtt, hogy annak teljes jogú tagjaivá válnak.
A 2022-ben 15 éves romániai diákok 33 százaléka nem tudta alkalmazni azokat az alapkészségeket, amelyekre az iskolában kellett volna, hogy szert tegyen.
Ráadásul a diákok jelentős része esik ki az oktatásból 15 éves kora előtt – annak ellenére, hogy Romániában az oktatás a középiskola vagy szakiskola végéig kötelező. A PISA jelentés szerint itthon a 15 évesek 24 százaléka nincs iskolába íratva.
Öröm az ürömben, hogy az erdélyi magyar diákok teszteredményei egy árnyalatnyival jobbak, mint a romániai átlag. De ennek valószínűleg az a magyarázata, hogy arányában több alacsony státusú magyar diák tűnik el a közoktatásból 15 éves koráig, vagyis megnő a jól szituált és ezért jó képességű diákok aránya. Úgy tűnik, a román tannyelvű iskolák sikeresebben tartják bent a rendszerben a hátrányos helyzetű diákokat.
A hazai oktatási rendszer problémáiról avatott szakértőkkel beszélgettünk. Meghívottaink:
- Magyari Tivadar kolozsvári szociológus, a BBTE oktatója, aki tíz évig volt az RMDSZ oktatásért felelős ügyvezető alelnöke;
- Papp Z. Attila oktatáskutató, a magyarországi Társadalomtudományi Kutatóközpont Kisebbségkutató Intézetének igazgatója, a Miskolci Egyetem oktatója;
- Váradi Izabella nagybányai magyartanár, volt iskolaigazgató, volt tanfelügyelő, aki jelenleg az Országos Oktatáspolitikai és Értékelési Központ tanácsosa.
Az adásunkban kivesézett problémák zömére nem hoz megoldást az új tanügyi törvény. A PISA felmérés viszont arra is jó, hogy a diákok teljesítményét mérhetően köti össze a családi hátterükkel, azzal, hogy mennyire érzik jól magukat az iskolában, vagy hogy az igazgatók mekkora tanárhiányról számolnak be. Ezeket az adatokat kellene jobban megkutatni, elemezni és beépíteni átgondolt és következetes közpolitikákba.
Az Átlátszó Airday több podcastcsatornán is hallgatható. Hallgassátok, és iratkozzatok fel a csatornáinkra, hogy ne maradjatok le egyetlen adásról sem.