Nem lettünk okosabbak a rekordösszegű erdélyi médiatámogatás szerződését végigolvasva. A dokumentum szinte semmilyen konkrétumot nem tartalmaz arra vonatkozóan, hogy a 4,5 millió eurót mire is adták.
Sem részletes költségterv, sem pedig szakmai program nem része jelenleg annak a támogatói okiratnak, melyet az Erdélyi Médiatér Egyesület kötött meg az Emberi Erőforrások Minisztériumával 2017. december 29-én.
A támogatás felhasználásával kapcsolatos részleteket az Erdélyi Médiatér Egyesület a szerződés megkötésétől számított 60 napon belül kell, hogy elküldje, így várhatóan február végén, március elején tudunk meg leghamarabb részleteket arról, hogy az egyesület mit tervez ebből a támogatásból.
Akármilyen furcsának tűnik úgy kifizetni 1,45 milliárd forint közpénzt, hogy közben nem tiszta, mi is valósul meg a pénzért cserébe, ez törvényes a 425/2016. (XII. 15.) Korm. rendelet szerint.
A támogatási döntésből annyi derül ki, hogy:
– a támogatott tevékenység 2018. december végéig szól, tehát egy év alatt fogják elkölteni az 1,45 milliárd forintot;
– a támogatást egy összegben utalták a szerződés megkötését követő 15 napon belül;
– az egyszerűsített költségterv szerint a pénz nagyobb része (700 millió forint) személyi juttatásokra és adókra megy, a dologi kiadások 550 millió forintra rúgnak, működési költségre pedig 200 millió forintot irányoztak elő.
A korábban gyakorlatilag ismeretlen, az erdélyi Főtér.ro portált kiadó Erdélyi Médiatér Egyesület akkor került az érdeklődés középpontjába, amikor kiderült: a tavaly év végi kormányzati osztogatás idején az erdélyi magyar médiában megszokott pénzekhez képest csillagászati összeget, 1,45 milliárd forintot, vagyis 4,5 millió eurót kapott.
A nagyságrendek érzékeltetéséhez elég, ha annyit mondunk, hogy a Főtér.ro eddig évente mintegy 40 millió forintból működött, és a többi „nagy” erdélyi magyar portál költségvetése is legfeljebb a duplája ennek az összegnek (az erdélyi magyar on-line médiára fordított magyarországi közpénzekről szóló anyagunk itt olvasható).
Azonnal megindultak a találgatások, mire költik majd el ezt a pénzt. Az világos, hogy ennek a támogatásnak egy részét a legnagyobb erdélyi magyar médiacég, a jelenleg csődeljárás alatt álló Udvarhelyi Híradó Kft. „megmentésére” ítélték meg – a véletlenül Simicska-Orbán konfliktusba belekeveredett cég helyzetéről 2017 decemberében írtunk összefoglalót:
Az Orbán – Simicska háború járulékos vesztesége lehet Erdély legnagyobb médiacége
Az Udvarhelyi Híradó Kft. alkalmazottait aztán a László János székelyföldi vállalkozó tulajdonában levő Prima Press Kft. vette át 2018 január 8-án. Két hétre rá, január 26-án az Erdélyi Médiatér Egyesület 4,7 százalékos tulajdonrészre tett szert a cégben – valószínűleg azért, mert csak így lehetett megoldani azt, hogy az egyesület pénzt tegyen a cégbe és így lehessen folyósítani a Prima Press Kft. bérlistájára átkerült több száz alkalmazott fizetését. (ebben a bekezdésben egy pontosítást eszközöltünk – szerk. megj. 11:57, 9.02.2018)
Titokban gazdát cserélt a legnagyobb erdélyi médiacég több száz alkalmazottja
A támogatást Demeter Szilárd, Tőkés László EP-képviselő egykori irodavezetője, jelenleg a Századvég elemzője lobbizta ki. A vele készült interjúból csak igen homályos kép körvonalazódott a tervekről. Szavaiból annyit sikerült kihámozni, hogy
– nem az a terv, hogy felvásárolják az erdélyi médiapiacot;
– hangsúlyosan on-line fejlesztéseket szeretnének. És nem csupán platformokban, hanem hatékony online tartalommenedzsmentben is gondolkoznak;
– lesz saját szerkesztőség, de lesz lehetőség befogadni és forgalomba hozni a szerkesztőségen kívüliek tartalmát is, beleértve az olvasói vagy olvasók generálta kontenteket is;
– az egyesület külön projektcéget alapít, ahol a lehető legjobb szakembereket alkalmazzák.
Amint többet tudunk az ügyről, jelentkezünk.
Sipos Zoltán